Muhabbet kuşlarında fransız tüy dökümü

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Mehmet

New member
Mesajlar
240
Yaş
27
Konum
İzmir
#1
Muhabbet Kuşlarında Fransız Tüy dökümü
Fransız tüy dökümü hastalıgı genç muhabbet kuslarında ortaya çıkan bir hastalıktır, bu yüzden bu hastalıga BFD (Budgerigar = Muhabbet kusu, Fledgling= Tüyleri henüz bitmis yavru kuş, Disease = hastalık) de denir. Tüyleritamamlanmıs yavru kuslar bir anda ikinci kanat tüylerini ve kuyruk tüylerini kaybederler. Bazı kuslar büyük tüylerinin tamamını kaybederken sanslı olanbazıları da sadece az miktarda tüy kaybederler. Genellikle vücudun geri kalanını ve gögüs kısmını kaplayan kısa tüyler hastalıktan etkilenmez. Bazı durumlardavucut tüylerinde de anormallikler oldugu bilinmektedir. Fransız tüy dökümühastalıgına yakalanan kusların neredeyse tamamı hayatlarının geri kalanında uçamazlar çünkü uçmalarını saglayan kanat tüyleri tekrar gelismez veya gelissebile anormalliklerle gelisir. Bu hastalıktan etkilenen kusların büyük çogunlugu çokhızlı kosarlar digerleri ise sadece zıplarlar.

Hastalığın Sebepleri ve Taşınabilirliği
BFD hastalıgının sebebi Polyoma Virüsü’dür. Günümüzde virüsün bulasma yolları tüm detayları ile bilinmemektedir. Bazı tahminlere göre virus dahayumurtadayken kusa geçmektedir. Fakat bu sav sadece tek bir sonuç ortayaçıkarıyor. Polyoma virüsü kronik olarak bulasan yaslı kuslar hastalıga sebep olangenleri dogacak yavrulara tasırlar. Sonuç olarak dikkatsizce yapılan üretim Fransız tüy dökümü hastalıgına yakalanan kusların ortaya çıkmasına sebep olur. Virüstenetkilenen eriskin kuslar hastalıgı gelecek kusaklara tasıyacak ve büyük olasılıkla hasta kuslardan olusan yeni bir kusagın ortaya çıkma olasılıgını arttıracaktır.

BFD hastalıgına yakalanan kuslar sakattır ve günlük yasamlarında kısıtlanmıslardır. Buna ragmen uçamayan bu kuslar uçabilen arkadasları ile çokgüzel bir yasamın tadını çıkarabilirler. Fakat bilinçli olarak bu hastalıga yakalanmaolasılıgı yüksek olan kusları üretmek etik olarak sorgulanması gereken bir durumdur. Görüsler degisebilir, bu yüzden herkes bunun dogru ya da yanlısolduguna kendisi karar vermelidir.

Polyoma virüsü kronik olarak bulasan tüm muhabbet kusları BFD’e yakalanmazlar. Fransız tüy dökümü hastalıgı genellikle hiç bir belirti göstermedenortaya çıkar. Virüsü sadece tasıyan bir muhabbet kusu hasta veya virüstenetkilenmemis bir görünüme sahip olabilir, bazı kuslar saglam tüylere sahiptir ve hastalıgın belirtilerini göstermezler.

Yaşlı kuşlar diğer kuşlara hastalığı bulaştırabilir mi ?

Hastalıga yakalanmıs eriskin bir kusun tehlikesi halen arastırılmaktadır. Bazı bilimadamları hastalıga yakalanmıs kusların saglıklı ve yaslı kuslara hastalıgı bulastırabilecegine inanmaktadır. Bu yaslı kuslar tüylerini kaybetmezler fakat oandan itibaren virüsün varlıgını devam ettirmesini saglarlar. Bu kuslar üretimealındıgı gibi halka tamamlanır ve teoriye göre dogacak kusaklar büyük olasılıkla BFD hastalıgına yakalanacaktır.

Kuslar konusunda uzman veterinerlerin ikinci bir bölümü de bu hipotezireddederler ve bunu ispatlayabileceklerini düsünürler. Onların görüsüne göre yaslı kusların hastalıgı birbirine tasıma olasılıgı mümkün degildir. Sadece genç kuslaranne ve babaları yüzünden hastalıga yakalanırlar ve bu anne babalar da kendianne babaları yüzünden hastalıga yakalanmıstır ve bu böyle sürüp gider.

Ne yazik ki her iki teori için de ortada herhangi bir kanıt yoktur. Kus besleyen biri olarak bu hastalıga yakalanmıs bir kusu kümesinize almayı ya da almamayıdüsünmeniz gerekir. Eger ilk teori dogruysa tüm sürü hastalıktan etkilenebilir vesakat muhabbet kuslarının üretimine karsıysanız sürü ileride üretim için
kullanılamaz hale gelir.

Fransız tüy dökümü hastalığı tedavi edilebilir mi ?
Günümüzde Fransız tüy dökümü hastalıgının bilinen bir tedavisi yoktur.Hastalıktan etkilenen ve tüyleri kırılan kuslar özel ek besinlerle desteklenebilir ve silisik asite karsı bagısıklıkları arttırılabilir. Yeni tüyler besinlerle sabit olarakdesteklenebilir ve genellikle daha güçlü olarak tekrardan gelisirler.

Fransız Tüy Dökümü hastalığının Ortaya Koydukları
Fransız tüy dökümü hastalıgı farklı durumlar ortaya çıkarabilir. Kendi baktıgım kuslardan Tethy bu hastalıktan bir dereceye kadar zarar görmüstür. Birinci kanattüylerini ve kuyruk tüylerini kaybettigi icin neredeyse tamamen uçamıyor.Kanatlarını çırptıgında yükselemiyor. Fakat odanın yüksek bir yerine koydugumda zemindeki en sevdigi tünegine gitmek istediginde kanatlarını çırpıyor ve yavasça asagı iniyor. Tethy zemine bir kaya gibi düsmüyor çünkü ikinci kanat tüylerindenbir kaç tanesi oldugu için hızını azaltabiliyor ve yumusak bir inis yapıyor.

Ileri derecede Fransız tüy dökümü hastalıgında kuslar sadece uzun tüylerini kaybetmiyor. Ayrıca kısa tüylerini de kaybediyorlar ve bazıları daha çıplak birgörünümde oluyorlar. Benim sürümde yer alan Medea ileri derecede Fransız tüydökümü hastasıdir. Tüm vücudu çıplak ve uçamıyor. Kısın kusları tuttugum odada ısıtıcının önüde bulunan zemindeki en sevdigi tünekte durmaktan hoslanıyor.Bunun gibi neredeyse çıplak kusların bakımını üstlenen insanlar oda sıcaklıgını enazından 20 C de tutmalıdır. Aksi taktirde eksik tüylerinden dolayı kus üsüyebilir vedüsük sıcaklıklar hastalanmasına sebep olabilir. Kısın odanın penceresi açıldıgındada bu kuslar odadan çıkarılmalıdır.


Not: Fransız tüy dökümü hastalıgına yakalanan kuslarda uzun kanat tüyleri ve kuyruk tüyleri düzenli olarak tekrar çıkar ve düser. Tüyler tekrar çıkarken kimizaman kanatlarda tüylerin çıktıgı bölgelerde kanamalar olur. Çıktıktan sonratekrar dökülen bu tüylerin uç kısımları normal tüy dökümünde dökülen tüyler gibi olmayabilir. Bu tüylerin uç kısımları kırık ve kanlı olabilir.
Alıntır..
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...