Macaw mı Kakadu mu ?

Yeni bir papağan almayı düşünüyorum şu aralar kararsızlık için de kaldım. Kendim 2 yıldır jako besliyorum şuan mutluyuz.  :) Lakin daha da değişik türlere ilgim ve merakım halen daha var. Macaw ile kakadu arasında karar veremedim. Bu iki tür hakkında ayrıntılı bilgi verebilecek olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla.

canertr34

New member
açıkçası ben kakadu hastasıyım :) ancak bu kuşlar için müsait yer olması gerekiyor daire de iseniz işiniz zor çünkü sesleri çok yüksek ama dediğim gibi tercihim kakadu

Kendi evim var. Evet ses konusunda fazlasıyla haklısınız. Desibel olarak çok uç noktada ve çeneleri çok güçlü. Ama işte o güzellikleri varya mest ediyor insanı. Bir türlü çıkmıyor aklımdan :)

İnstagram da kakadu sahibi olan kişileri sıkı bir şekilde takip ediyorum. ilginizi çekeceğini düşündüğüm bir hesap var https://www.instagram.com/gotcha_the_cockatoo/. çok tatlı bir aile.

Bende büyük hayranlarındanım kakaduların. Özellikle Mollucan kakaduların.

Anladığım kadarı ile siz bir jako sahibi olarak papağanınızın ihtiyacı olan ilgi, sevgi, sabır ve zaman gibi gereklilikleri karşılayabiliyorsunuz. Beslenme veteriner masrafları ile alakalı maddi külfetlerini de yakından bildiğiniz için ekstra bir şey söylemeye gerek yok.

Kakaduların da jakolar gibi uzun ömürlü olduğunu düşünür isek bence uzun süreli güzel bir arkadaşlık olabilir 3 ünüz için.

Medeni durumunuz ne bilmiyorum ama eşiniz ve çocuklarınız ile birlikte güzel bir aile olabilirsiniz uzunca seneler.

Yalnız instagram hesabını takip ettiğim kakadu sahiplerinin belirttiği bazı hususlar var. Birincisi sesleri ve büyük mekan gerekliliği ki. Ben ses açısından müstakil bir evde bakmayı tercih ederdim. Hem bahçesi olur, bahçede zaman geçirebiliriz, hem kimse rahatsız olmaz.

İkincisi ise insanlarda olduğu gibi papağanlarında kişilikleri çok değişken olabiliyor. Yetişkin dönemlerinde 50-55cm e kadar büyüyebilen agresif bir kakaduyu eğitmek çok zor olabilir ki siz jakonuzda eğitim işini başardıysanız geriye kalan uysal,sakin, bir kakadu sahiplenipleekmek.

Merak ettiğim nokta nasıl sahipleneceksiniz kakaduyu ? Sitede cennet ,sevda, sultan üretimi yapan arkadaşlarımız var ancak sahiplenmeyi düşündüğünüz kakadu yurt dışından mı getirilmiş, Türkiye'de mi üretilmiş ?

Pet shoplarda macaw ve jako gürüyorum ama hiç kakadu görmedim ?

şimdiden hayırlısı olsun :)

ALİ RIZA

New member
Ufuk bey ben macaw hastasıyım inşaallah eninde sonunda alacağım , ama kakaduyu da çok severim macawlar çok güzel kuşlar sosyaldir oyuncudur ama kakadu kadar oyuncu olmaz sizin imkan ve düşüncelerinize bağlı büyük yeriniz varsa benle arkadaşlık etsin gezsin görseli güzel olsun derseniz macaw düşünün yok daha oyuncu olsun benle beraber yesin berabar oynasın neşeli , peşinde koşacağım dans edeceğim bir kuş olsun diyorsan da kakadu uygundur kakadular daha cana yakın çocuk gibi senden ayrılmaz muhabbet kuşu gibidir , jakolar gibi bazı tavırlı veya bazı agresif davranışları olmaz jakolar sağlamcıdır daha sezgiseldir kendini güvende hissetmezse yaklaştırmaz ne kadar alışsa bazen tuhaf çıkışmaları olur ama zekidir bu davranışları da zekalarından geliyor zaten ortama göre davranacak kadar bilinçlilerdir sadece eğitim verilme dereceleri onların davranışlarını belirler iyi bir eğitimciye düşerse bütün kuşlar hemen hemen aynı seviyeye gelir tabii eğitilmeyen bazı psikopatları da çıkıyor arada . Kakadular her zaman yumuşak ve nazik olur tabii bu anlattıklarım eğitim görmüş ve insana alışmış kuşlar için geçerlidir yoksa vahşi olan her hayvan bağırır , ısırır ,uçar , kaçar.
Ya , macaw da bir başka şöyle T tünekte duruşu bile asaletli insanın ağzını açık bırakıyor o renklerin ahengi su gibi ben macawları saatlerce seyredebilirim hele birde bebeklikten yeni çıkmış uysal birine rastlarsan tadına doyum olmaz sana bir alışsın tavuk gibi arkanda gezer.
Evet ufuk bey seç beğen al insanı böyle ikilemde koyarlar işte , millet jako bulamıyor sen kakadu dan macaw dan bahsediyorsun  :D , neyse şaka bir yana sana tavsiyem acele karar verme saatlerce düşün videolarını izle ve canlı olarak ikisini de seyret imkanın varsa incele eline al sev besle sonuçta pahalı ve değerli bir kuş alıyorsun yerlerini belirledikten sonra gidip görmeni tavsiye ederim uzakta olsa başka şehire gidiş geliş masrafı ücretinin yanında devede kulak ben görüp incelemeden alma derim beş yüz tl fazla harcamayla zarar etmezsin hangisi sana sıcak geliyorsa onu seç seçeceğin kuş belkide ömür boyu dostun olacaktır.
İnşallah faydalı olabilmişimdir kolay gelsin selamlar.

Idil hanım yer olarak 1 odamı ayırabilirim. Bekarım şuan ama yakında var birşeyler. İleride sorun olacağını sanmıyorum. Bendeki jako doğadandı ve fazlasıyla agresifti 8 ayda inadını kırdım. Şuanda başıma bela oldu diyebileceğim kadar yakınız. İlk alındığında mahalle de fazlasıyla tepki toplamıştık. Çoğu kişiyi karşıma aldım ve sonunda başarıya ulaştın.(Bayağı aksiyonlu bir süreçti) :) Türkiye üretimi düşünüyorum. Lakin olmazsa da bende bu inat varken doğadan da olsa hakkından gelirim.:) sürenin önemi yok. Sabrım hayvanlara karşı çok fazladır.

Cvp: RE: Macaw mı Kakadu mu ?

Ufuk Gökmen' Alıntı:
Idil hanım yer olarak 1 odamı ayırabilirim. Bekarım şuan ama yakında var birşeyler. İleride sorun olacağını sanmıyorum. Bendeki jako doğadandı ve fazlasıyla agresifti 8 ayda inadını kırdım. Şuanda başıma bela oldu diyebileceğim kadar yakınız. İlk alındığında mahalle de fazlasıyla tepki toplamıştık. Çoğu kişiyi karşıma aldım ve sonunda başarıya ulaştım.(Bayağı aksiyonlu bir süreçti) :) Türkiye üretimi düşünüyorum. Lakin olmazsa da bende bu inat varken doğadan da olsa hakkından gelirim.:) sürenin önemi yok. Sabrım hayvanlara karşı çok fazladır.

Cvp: RE: Macaw mı Kakadu mu ?

ALİ RIZA' Alıntı:
Ufuk bey ben macaw hastasıyım inşaallah eninde sonunda alacağım , ama kakaduyu da çok severim macawlar çok güzel kuşlar sosyaldir oyuncudur ama kakadu kadar oyuncu olmaz sizin imkan ve düşüncelerinize bağlı büyük yeriniz varsa benle arkadaşlık etsin gezsin görseli güzel olsun derseniz macaw düşünün yok daha oyuncu olsun benle beraber yesin berabar oynasın neşeli , peşinde koşacağım dans edeceğim bir kuş olsun diyorsan da kakadu uygundur kakadular daha cana yakın çocuk gibi senden ayrılmaz muhabbet kuşu gibidir , jakolar gibi bazı tavırlı veya bazı agresif davranışları olmaz jakolar sağlamcıdır daha sezgiseldir kendini güvende hissetmezse yaklaştırmaz ne kadar alışsa bazen tuhaf çıkışmaları olur ama zekidir bu davranışları da zekalarından geliyor zaten ortama göre davranacak kadar bilinçlilerdir sadece eğitim verilme dereceleri onların davranışlarını belirler iyi bir eğitimciye düşerse bütün kuşlar hemen hemen aynı seviyeye gelir tabii eğitilmeyen bazı psikopatları da çıkıyor arada . Kakadular her zaman yumuşak ve nazik olur tabii bu anlattıklarım eğitim görmüş ve insana alışmış kuşlar için geçerlidir yoksa vahşi olan her hayvan bağırır , ısırır ,uçar , kaçar.
Ya , macaw da bir başka şöyle T tünekte duruşu bile asaletli insanın ağzını açık bırakıyor o renklerin ahengi su gibi ben macawları saatlerce seyredebilirim hele birde bebeklikten yeni çıkmış uysal birine rastlarsan tadına doyum olmaz sana bir alışsın tavuk gibi arkanda gezer.
Evet ufuk bey seç beğen al insanı böyle ikilemde koyarlar işte , millet jako bulamıyor sen kakadu dan macaw dan bahsediyorsun  :D , neyse şaka bir yana sana tavsiyem acele karar verme saatlerce düşün videolarını izle ve canlı olarak ikisini de seyret imkanın varsa incele eline al sev besle sonuçta pahalı ve değerli bir kuş alıyorsun yerlerini belirledikten sonra gidip görmeni tavsiye ederim uzakta olsa başka şehire gidiş geliş masrafı ücretinin yanında devede kulak ben görüp incelemeden alma derim beş yüz tl fazla harcamayla zarar etmezsin hangisi sana sıcak geliyorsa onu seç seçeceğin kuş belkide ömür boyu dostun olacaktır.
İnşallah faydalı olabilmişimdir kolay gelsin selamlar.
Ali bey macaw olursa gezmeyi isterim. Şuan Jako'm ile dışarda rahatlıkla gezebiliyorum ve peşimden dediğiniz gibi tavuk gibi geliyor beni bulamazsa şayet ortalığı birbirine katıyor.(Tabiri caizse) ::) Peşimden '' Nerdesin ufuk'', ''Ufuuukk gel'' ve ya ''Gel buraya aşkııım'' diyor.(Uzatmaları arada yaptığına şahit oldum.:) 1 defa evden kaçmıştı bizimkiler kafesi temizlerken 3 gün sonra geldi ses soluk yok 1 buçuk hafta sessiz kaldı. Sonrasında gene şaklabanlığa devam. Dediğiniz gibi asaleti mest ediyor insanı. Ama kakadu'nun  oyunculuğu fena.:) Bu ikilem beni bitirecek sanırım. ::)

ALİ RIZA

New member
Kaçtığına üzüldüm ama helal olsun geri gelmiş bende mavi pakistanımı kaçırmıştım iki gün boyunca sabah hava aydınlanırken kalktım aradım sonra baktım bizim evin iki metre ötesindeki ağaçta beni al der gibi ötüyor su tuttum ama yinede kaçtı sonra aç susuz kalınca yere inmiş ve bir çocuk yakalamış halbuki iyi uçuyor diye kanat ayarı da yapmıştım hatta banyo yaptırmıştım güneşe çıkardım biraz ıslak diye kanat ayarıda olduğu halde uçtu çok stresli bir durum buradan herkese bir nasihatım var kaçmaz diye hiçbir kuşa güvenmeyin hele jakolar bu konuda daha fena fırsatını buldumu mutlaka kaçıyor hele hınzırlar kanat ayarı yapsanız bile tek tek teleklerini çekip yeniden çıkarıyor ara ara çektiği için siz farketmiyorsunuz hatta çiğneyip parçalıyor ve hiç beklemediğiniz anda kaçıyor çok duydum böyle kaçıran , onun için çok dikkatli olmak lazım.

Bende bu aralar Sunday Conure ye takıldım kaldım ama hiç görmedim bulunduğum şehirde. Birgün sahiplenirim inşallah. Muhteşem kuşlar..

ben ikisinide çok beğeniyorum jakomdan asla vazgeçemediğim için tür değişimi yapamıyorum ama evde kakadu beslemek biraz daha iyidir boyut olarak daha ufak macawa göre ama ses olayı apartman da oturuyorsanız komşular sıkıntı yaratabilir

Ufuk bey karar verdiniz mi? Ben de kararsızım aynı konuda da eğer aldıysanız kakadu sahibi olarak deneyimleriniz şu an benim için önemli :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Cvp: Macaw mı Kakadu mu ?

Tabiki kakadu çoookkk tatlılar Jako ile çok güzel anlaşırlar Ufuk bey çok eğlenicenize eminim bende 1 tane muhabbet kuşu var elimde olsa evi hayvanat bahçesine çeviricem ama ev ahalisi istemiyo? izin verseler evin baş köşesine bi kakadu koyardım ama yinede siz bilirsiniz?

Cvp: Macaw mı Kakadu mu ?

Aynı sorunu bende yaşıyorum Sinem Hanım. İzin verseler evin bir odasını sadece kuşlara ayırıcağımda, malesef evdekiler ikna olmuyor.  :)

Ege SARI

New member
evet kakadu ve jako daha iyi anlaşabilir. ama jakonuza arkadaş olmasını istiyorsanız bence eklektus gibi zeka seviyesi yakın bir tür alın. daha iyi arkadaşlık ederler. tabii sizin kararınıza kalmış...
Saygılar...

dgnkr

New member
Merhabalar;
Ben de 3-4 aylık yavru macaw arıyorum. Apartman dairesinde yaşıyorum. Bir odamı boşalttım bile, yavru için hazır. Ama bu yüksek desibellere ulaşan ses olayı beni korkutuyor. Maalesef çevremde canlı olarak görebileceğim bir papağan türü değil. Bu sese canlı olarak şahit olmadım yani. Bu konuda çok hevesliyim. Kolay kolayda düşüncemden de vazgeçen biri değilim açıkçası. Ama millet ile de sorun yaşamak taraftarı değilim.

Ayrıca eğitim sürecinde ne gibi bir yol izleyeceğim. Tavsiyelerinizi bekliyorum