Lutinoların cinsiyeti hakkında

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Arkadaşlar bendeki lutino cinsi olan papağanımın cinsiyeti anlamak için veterinere gitmiştim gagasının renginin koyuluğuna göre cinsiyetin belirlendiğini söyledi ve açık pembe olursa dişi koyu pembe olursa erkek olabileceğini söyledi muhabbet kuşlarındada aynı şeyin olduğunu söyledi.Veterinere gitmeden önce bende dişi olduğunu düşünüyordum ama emin olmak için veterinere gittikten sonra gerçektende dişi olduğunu anladım.Sizde lutino sultanlarda gagasının rengine bakarak az çok cinsiyet belirlemesi yapabilirsiniz.Ama kesin olduğunu da iddaa etmiyorum.

Alpdna

Administrator
Yönetici
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı, Monk Papağanı, Diğer Evcil Hayvanlar
Cvp: Lutinoların cinsiyeti hakkında

Veteriner Sacmalamış :) Sultanlar İçin bu gecerli degil.

Arkadaşlar bu veterinerler hakikaten çığırından çıkmışlar. Kuşlarla ilgili olan veteriner sayısı çok az. Veterinere giderken bunun araştırmasını yapmalısınız. Eğer kuşlardan anlıyorsa o veterinere gidiniz. Yoksa bu gibi yanlış bilgilerle sizi avuturlar. İyilikten çok size ve hayvanınıza zarar verirler.

bugrahan

New member

şahsen ben ne petshop çulara ne de veterinerlere güvenirim veterinerin tekine gittim,anladım ki ben o adamdan daha çok şey biliyorum:blank:,bütün gün kafasını geriye atıp uyuyan kuşuma "bu çok güzel bir hareket(dinlenme hareketi)rahatsız etmeyin çünkü büyüme çağında bu olur dedi.VE KUŞUMUN İSHALİ DE VARDI BUNU KAFANA TAKMA DEDİ!!!anında çekip çıktım ordan.yardım alıcaksam böyle doğru bilgiler veren sitelerden almayı tercih ederim...veterinere kalsaydı kaç kuşum ölürdü kim bilir...:gulumseme:

bu arada kuşunuzun cinsiyetine gelince lutinolarda sadece ötüşünden anlaşılır...

Cvp: Erkek olduğu zannedilen sonradan dişi olduğu anlaşılan papağanım "LEYLA"

Maşallah çok sevimli görünüyor. Koca da ister şimdi bu :)

Evet gerçekten ülkemizde kedi köpek üzerine ya da çiftlik hayvanları üzerine ihtisas yapmış fakat kanatlılardan zerre kadar anlamayan veteriner dolu. Benim de vetlerle maceralarım çok oldu. Jakolarda timneh ve kongo ayrımını bile bilmiyordu kimisi. Sultanlarda gaganın renginden cinsiyet vs tahmin edilmez. Ancak belli bir ustalıkla + kuşla da zaman geçirerek artık ben dişi ve erkekleri çok rahat ayırd edebiliyorum. Tavırlarında ve kafa yapısında dişi ve erkek arasında bazı farklar var. Bunları yakalayacak kadar çok sultan görüp tanırsanız siz de kesinlikle dişi ile erkeği birbirinden rahat ayırd edersiniz.

Ama zaten benim lutinoyu alalı 1 hafta oldu geçyor bile hala vıyk vıyk yani farklı tonlarda ötmüyor bende ordan dişi olduğunun kanısına vardım.

Mehmet

New member

pet shopçuları anlarımda veteriner neden sallamış bu kadar kesinlikle öyle bir olay olamaz sultan papaganlarında :D

bir hafta lutinolarda cinsiyet ayırımı için cok az bir süre. Sultanınız ortama biraz daha alışsın. Benim sultanım 15 gün sonra erkek sultan gibi ötmeye başladı. bazılarında bu süre daha fazladır. Biraz daha sabredin derim.

Cvp: Erkek olduğu zannedilen sonradan dişi olduğu anlaşılan papağanım

Evet her zaman vıyk vıyk die ötüyor.Alalı 15 gün oldu ve geçiyor hala aynı ötüş şekli.Erkek olsaydı şimdiye farklı tonlarda melodik öterdi.

Cvp: Erkek olduğu zannedilen sonradan dişi olduğu anlaşılan papağanım

o kadar bir hafta oldu da ne demek ? o kadar, alalı bir hafta oldu mu demek istediniz?

Gördüğüm kadarıyla kuş daha çok genç artı olarak tüyleri fazla kabarık. Gerçek ötüşü sergilemek için keyifsiz ya da ergenleşmemiş olabilir. Kafa yapısı bana sanki erkeği andırdı. Bir hafta da bundan emin olamazsınız.

Son olarak aşağı yukarı aynı soruyu iki ayrı konu altında sormanız forumda kargaşadan başka birşeye neden olmuyor. Bu yüzden konuları aynı istikamete giren 2 konunuz tarafımdan tek çatı altında birleştirilmiştir. Kuşunuzun cinsiyeti ile ilgili diğer bir konunuz da yöneticilerimiz tarafından silinmiş olup kuşunuzun cinsiyeti ile ilgili soru ve sorunları bu başlık altında konuşmaya özen gösterirseniz memnun olurum. Teşekkürler.

Evet dediğiniz gibi yazmak istemiştim ama yanlışlık olmuş ve de yaşattığım kargaşadan dolayı özür dilerim.Ve bir biligiyide yanlış verdiğim içinde özür dilerim.Papağanımı alalı tam 15 gün oldu.[hr]
kervan_bnl' Alıntı:
bir hafta lutinolarda cinsiyet ayırımı için cok az bir süre. Sultanınız ortama biraz daha alışsın. Benim sultanım 15 gün sonra erkek sultan gibi ötmeye başladı. bazılarında bu süre daha fazladır. Biraz daha sabredin derim.

Peki bu 15 günden önce nasıl ötüyordu ben bunu çok merak ediyorum.Cevaplayabilirseniz sevinirim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...