lutıno

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

nexone

New member
arkadaşlar utino alıcam ama sorularım var diyer bır sorum su kafesten kaçan lutino papaganı evde nasıl yakalıcam yanı onu ben kafese nasıl sokucam kendı gırermı bıraksam yanı oyle bır durum olunca nasıl alıştırcam onu yuvasına:s:s:s:s[hr]
ankete katılırsanız sevinirim ust te

farukbas77

New member
Cvp: lutıno

Bir hakaret olarak algılamayın ama kendinizi ifade edememişsiniz galiba hiç bir şey anlamadım.Eğer bir sultanınız var ise eğitmemiş ve kaçmışsa bir bezle tutun ama daha almadığınız bir papağan ise kaçarsa diye sorduysanız yine üstüne bir bez atarak tutabilirsiniz.Bir de eğer cins için yaptığınız anket kuşun cinsiyetini anlayabilmek için soruyorsanız bu cinslerde dış görünüşten cinsiyet anlaşılmaz.Whiteface,grey,cinnamon cinsi sultanlarda dış görünüşten cinsiyet anlaşılır.

sagocusero

New member

Girrer benim cafer girdi :D birak 3-4 saat dışarıda kalsın :D acıksın iyice sonra kafesini al nereye kondu ise oraya koy dolabın üstüne üste dolabın üstüne koy. 10 bilemedin 15 dk sonar içene giriyor.. :f10: :f10:

mahir

New member

valla orası hiç belli olmaz benim mülayimle pakize açlıktan ölseler yine girmezler ben kendi imkanlarımla yakalayıp kafese koyuyorum mesela kafesin altını çıkar üstüne kuşun üstüne koy öyle yakala veya ışığı kapa bi eşarp veya örtüyü kuşun üstüne at öyle yakala ama sen dikkatli olursan kaçacağını sanmıyorum

nexone

New member

yorumlarınız ıcın teşekkür ederım oncelıkle belırtım alıcam onun ıcın bılgı edınıyorum olabılecek sorunlar hakkında bılgı topluyorum
ayrıyetten bışey sorucams ızlere ben kafese onu nasıl alıştırcam sevdıgını yada sevmedıgını nasıl anlıcam kafesı acıtıgımda ustune cıkıp kaçmadan orda durmasını yada dogal bır kurumuş dal buldum onu oyun alanı yapıcam ona nasıl alıştırıcam cıkmasını oyun oynamasını felan nasıl saglıcam:blush::blush:

farukbas77

New member

O kafesin üstünde durmaktan korkmaz zaten siz elinize alıştırdıktan sonra.Oyun alanına da ayn şekilde ilk başlarda korkabilir ama alışır.Merak edecektir yani:D

Sioux

New member

Papağanızın en çok sevdiği mamalardan (örn; benimki çekirdek) avucunuzun içine koyun.
Önce bitane önüne atın tadına baksın. Sonra avucunuza gelicektir tadı alınca. Sakince ürkütmeden sıkmadan (aksi taktirde güveni kırılır) yavaşçana kafesine yaklaştırın.
Mümkünse yeni aldığınız kuşları 1,5 veya 2 haftadan önce salmayın, tehlikeli olabilir.

fuat

New member

arkadaşlar ben bi sarı sultan papağan aldım 3 hafta oluyor. çok ürkek ele çok zor gelıyor elımı kafese koyunca vahşice çırpınıyor. kuşçu bana 5-6 aylık dedı ama daha büyük gibi gayet ideal boyutta. ayrıca çekirdek yemiyor ve parmağımı yanaştırınca sinirli bi şekilde nefesiyle kıhlıyor.
sorum bu papağan tam evcil olabilecek şekilde eğitilebilir mi? nasıl yaklaşmalıyım[hr]
ayrıca ötmüyor bir kaç defa duydum sadece

Sioux

New member

3 Hafta oldu halada ötmediyse o hayvan gerçekten insanlar tarafından çok darbe almış (güveni kalmamış) demektir.
Ben aldığım kafası kel Lutino 'yu 3 günde evcilleştirdim artık salıyordum elimde dışarda bekliyordu.
Yapman gereken normal şeyler; Elini kafese sokup eline konmasını beklemek, ürkütmemek ve ona güzel sözler söylemek. Özellikle çok sevdiği yiyecekleri avucuna koyup yaklaştırmaya çalışmalısın.
Onu sana tam olarak alışmadan salmamalısın, tam alışma aşamasında 1 kere kaçar yakalamak için ürkütürsün ve baştan başlarsın eğitime.

Kuşun elinden ürkmemesini sağlamalısın ona güven kazandırmalısın. @fuat

nexone

New member

peki alıcagım kusun sakat olmadıgını saglıklı oldugunu genc oldugunu darbe gormedıgını nasıl anlıcam alırken nelere dıkkat edıcem guvenılır bıldıgınız bır yer varmı istanbulda mesela mısır carsısında felan fıyat aralıgı neydır bilen varmı

hakancığım öncelikle Eminönü esnafına fazla güvenme
her türlü yalanı gayet güzel söylüyorlar
inan eğer acemi olduğunu anlasınlar ölmek üzere olan hayvanı bile anında satarlar
tavsiyem anlayan bir kişi ile almaya git
ve bulamıyorsan anlayan kişi kafesteki en hareketli kuşu al ve bütün dükkanları gez derim
fiyat olarak 80 TL den başlıyor geçen hafta gittim ama alına bilecek inan kuş bulamadım
kuşların genelde uyur halde ve kabarık duruyorlar
yazdıklarım tamamen tecrübelerim daha önce maalesef bir kaç kez kazığını yedim oranın :mad:

farukbas77

New member

Uyur halde durmalarının sebebi sürekli dar kafeste durmalarından da kaynaklanıyor olabilir.Ama hasta olmalarından da kaynaklanıyor olabilir.Siz gözlerinin parlaklığına ve altında fazla çekirdek bulunup bulunmadığına dışkılarıyla arasında ızgara olup olmadığına ve ishalli dışkılarının olup olmadığına bakarak da anlayabilirsiniz.Tüylerinin parlaklığı da var:D

nexone

New member

pekı ozaman başlıyorum
1)))) kafestekı en hareketlı kuş olsun
2)))) gozlerı parlak olsun
3)))) cekırdegı olduguna dıkkat edım
5)))) ızgara olup olmadıgına dıkkat edım
6)))) dışkısının ıshal olup olmadıgını nerden anlıyacagım

farukbas77

New member

Çekirdeğin fazla olmaması gerekiyor.İshal olduğunu da dışkı renginden dışkısının rengi siayh ve beyaz olmalı olmasa bile o renklere yakın olmalı.Ve çok sulu olmamalı.Çekirdek fazla olursa kuşun ishal olma ihtimali olabilir çünkü çekirdek yağlı bir yem.Birde elnizi kafese yaklaştırın o zaman hareketlenip çırpınıyorsa veya sağa sola kaçıyorsa tellere tırmanıyorsa o kuş sağlıklı olabilir.Ama hareketsiz ve gözleri kısık bakarak kalıyorsa büyük bir ihtimal hastadır.

Zeynep

New member

ben ikidir papağanlarımı eminönünden alıyorum ama esnafı bıktıracak derecede oyalandım dükkanlarda. kırk saat seçtim, beğendiğimle ilgilendim vs. güvendiğim bir dükkan var istersen adresini verebilirim. daha geçen gün dişi aldım ve hemen hemen tüm hayvanlar çok sağlıklıydı. hele ergenliğe ulaşmış olanların tüyleri ışıl ışıldı ve sağlıklı duruyorlardı. adam zaten bir sorun olursa geri getir alırım diyor. pazarlık yapmayı unutma :)

nexone

New member

rosebush' Alıntı:
ben ikidir papağanlarımı eminönünden alıyorum ama esnafı bıktıracak derecede oyalandım dükkanlarda. kırk saat seçtim, beğendiğimle ilgilendim vs. güvendiğim bir dükkan var istersen adresini verebilirim. daha geçen gün dişi aldım ve hemen hemen tüm hayvanlar çok sağlıklıydı. hele ergenliğe ulaşmış olanların tüyleri ışıl ışıldı ve sağlıklı duruyorlardı. adam zaten bir sorun olursa geri getir alırım diyor. pazarlık yapmayı unutma :)
verrirsen cok sevinirim babamla gidicem almaya ama ne zaman bilmiyorum

Zeynep

New member

kartını almayı unutmuşum. mağaza adını öğrenip özel mesaj atacağım ikinize de. inşallah faydam dokunur

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...