Kuşlar için yararlı bitkiler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mahir

New member
Mesajlar
914
Yaş
26
Konum
Kastamonu
#1
KARAHİNDİBA
Hemen hemen tüm yeşil alanlarda yabani yetişen bu bitki %5 oranında potasyum , A,C vitaminleri,nikotik asit,kalsiyum ve çeşitli mineraller içeren oldukça değerli bir yem katkısıdır.Saka ve diğer doğa kuşlarının doğal besın kaynaklarından olup kanaryaların beslenmesinde de çok yaralıdır.
Normal dönemlerde, ince kıyılmış olarak ,100gr.yumurta mamasına 1 yemek kaşığı,yavru ve kuluçka döneminde ise 1 tatlı kaşığı karıştırılarak verilir.
ISIRGAN
Taze veya kurutulmuş olarak yumurta mamasına katılabilen ısırgan otu yapraklarında bol miktarda A vitamini,Kalium,Kükürt,Demir,Kalsiyum,Titan,Mangan ,Tanin ve Lipiden bulunur.Kuşlarda tüy gelişimine faydalı olup ayaklardaki pullanmayı geciktirir.
BROKOLİ
Son derece yararlı ve besin değeri yüksek olan bir bitki türüdür.Kısa süre haşlandıktan sonra hafif ezılerek yumurta mamasına karıştırılır.Brokoli çok yüksek oranlarda vitamin ve minerallerin yanısıra önemli diyet lifleri içeren bir bitkidir.
MAYDANOZ
Tüm şifalı bitkiler içinde uzak ara en önemli maddeleri içeren bir bitkidir.Çok yüksek oranlarda A,B,C ve E vitaminlerinin yanı sıra yine yüksek oranlarda Kalsiyum,Fosfor,Kalium,Demir ve Kükürt içermektedir.
Kuşlarda ince kıyılıp(yaprakları ve sapları ile beraber) yumurta mamasına karıştırılıp verildiğinde iştah açıcı ve sindirim kolaylaştırıcı bir etkiye sahiptir.
KARA LAHANA
Kanarya bakımında son derece gerekli bir bitki.Doğal vitamin ve mineral açısından zengin olup sindirim sistemini destekler.Normal dönemlerde yaprak olarak haftada 2 kez kafese asılı olarak,kuluçka döneminde ince kıyılıp 100gr. mamaya 1 tatlı kaşığı karıştırılarak verilebilir.
BAL KABAĞI
Lif açısından zengin olan bu sebze adeta bir vitamin deposudur.Kendisine o güzel turuncu rengi veren Lutein,alfa ve beta Carotinler vücutta A-vitaminine dönüşürler.Bu maddeler öylesine yoğundur ki sadece 100gr. çiğ balkabağı bir insanın günlük A-vitamini ihtiyacını karşılar,Ayrıca B1,B2,B3,B5,B6,B9,E ve C Vitamini,Demir,Çinko,Bakır,Kalsiyum,Fosfor ve Potasyum bu sebzede yoğun olarak bulunur.
Balkabağı Havuç gibi rendelenip yumurta mamasına karıştırıldığında Kanaryalar tarafından iştahla yenilmekedir.Kış döneminde haftada iki kez,tüy döneminde ise derin dondurucuda saklanarak bu sebze her iki günde bir mutlak suretle kuşlara verilebilir.Tüy yapısında,görünümünde ve renklerinde büyük farklılıklar oluşacaktır.


ALINTIDIR....
 

Zafer Bey

New member
Mesajlar
173
Yaş
39
Konum
Anadolu
#2
Cvp: Kuşlar için yararlı bitkiler

Teşekkürler güzel bilgiler.
Maydonozla ilgili bazı çekinceler olduğunu okumuştum ayrıntısını bilmiyorum.
Karahindibağ aşşağı yukarı her hayvan için faydalı.
Ben balıklarıma haşlıyıp veriyorum.
Tavşan,guinea pig(kobay) gibi kemirgen hayvanların en sevdiği yeşillik.
 

engin

New member
Mesajlar
911
Yaş
24
Konum
Balıkesir
#3
Cvp: Kuşlar için yararlı bitkiler

benim erkek kuşum önceleri her şeyi yer di (balık bile) diğeri geldiğinden beri huy değiştirdi az yemle karıştırıyorum belki yerler diye 1baktım tek tek ayıklayıp yere atıyor sebzeleri yemlikten diğeri hiç bakmıyo bile erkeğide yoldan çıkardı o da yemez oldu:(
 

engin

New member
Mesajlar
911
Yaş
24
Konum
Balıkesir
#5
Cvp: Kuşlar için yararlı bitkiler

ben verdim yedi ama tabi büyük olduğu için ayçiçeğine göre(ayçiçeğini yedikleri gibi) yiyemiyorlar
 

nurcibrahim

New member
Mesajlar
290
Yaş
34
Konum
siirt
#6
Cvp: Kuşlar için yararlı bitkiler

şimdi bu sorunun cevabı için aslında o kuş türünün yaşadığı ndogal ortam bilinmeli ve bu ortamda yetişen bitkiler incelenmeli.

ziraa tüm hayvanlar yaşadıkları ortama göre yaratılmıştır ve o ortamlarda onlara uygun yiyecekler bulunmaktadır.

bunlar iyice incelenmeli ve o bitkileri temin yolu varsa temin edilerek kuşlara verilmelidir. böylece daha çok verim elde edilir.
 

mahir

New member
Mesajlar
914
Yaş
26
Konum
Kastamonu
#7
Cvp: Kuşlar için yararlı bitkiler

burada ki çoğu bitki zaten genel olarak her iklime çıkabilen bitki türlerinden olduğu için bi sakıncası olacağını sanmıyorum
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...