Kuş eğitiminde nelere dikkat edilmeli?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

sagocusero

New member
Mesajlar
1,524
Yaş
23
Konum
istanbul
#1
Sinirlendikleri zaman kuşların bazı uzuvları ile oldukça acı verici saldırılar yapabileceği herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Aslında, uçan dostlarımızın içgüdüleri ve bunlara bağlı vahşi davranışları ev içerisinde istenmeyen birçok davranışı beraberinde getirir.

Kuşların oldukça sosyal ve duygusal yaratıklar olduğunu düşünürsek, yukarıdaki sorunlarla uğraşmak kuş sahipleri için oldukça zorlayıcı olabilir. Aşağıdaki maddeler istenmeyen davranışları karşısında kuşlarınıza vereceğiniz basit ama etkili davranış biçimleridir.

Kuş disiplini kuralları

Evcil hayvanınızın canınızı sıktığı ve hatta sizi çıldırttığı durumlarda fevri bir tepki vermemek için aşağıdaki şıkları hatırlamanız önemlidir.

Asla kuşunuza vurmayın. Kuşlar çok hassas yaratıklardır; en küçük bir kuvvet bile ciddi biçimde yaralanmalarına hatta ölmelerine sebep olabilir. Kuşlara fiziksel şiddet uygulamak geri dönüşü olmayan ruhsal problemlere neden olur, ayrıca sinirli ve sapkın davranışları da beraberinde getirir.

Asla kin beslemeyin. Kuşların son derece akıllı yaratıklar olmasının yanında, oldukça da duyarlı hayvanlar olduğu bilinen bir gerçektir. Kuşunuza bir rahatsızlığınızı yansıtmak istiyorsanız tatlı dilli olun ve bu süreyi olabildiğince kısa tutun. Uzun süreli olumsuz davranışlar evcil hayvanınızı duygusal olarak çöküşe götürebilir.

Asla sağlığından ödün vermeyin. Kuşunuzun yemeğinden keserek veya kafes temizliğini ihmal ederek cezalandırmak davranış bozukluklarının düzeltilmesi için kesinlikle uygun yöntem değildir. Bu davranışların zalimce olmasının yanında, hayvanınızın fiziksel ve duygusal sağlığı için de çok büyük tehditler doğurduğu bilinmektedir.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...