Kuş almadan önce!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

farukbas77

New member
Mesajlar
1,793
Yaş
23
Konum
Yalova-Merkez
#1
KUŞ SATIN ALMADAN ÖNCE!!!

Kuşlar harika petlerdir. Ev yaşantısına zevk katarlar.Bir kuşa sahip olmak kedi ya da köpeğe sahip olmaktan daha az sorumluluk gerektirir. Ödevinizi iyi yapıp, alacağınız cinsi önceden araştırmalısınız. Bir liste yapıp neden kuş almak istediğinizi ve alacağınız kuşta aradığınız özellikleri belirleyin. Türleri karşılaştırıp listenizi kısaltın. Dikkate almanız gereken pek çok soru vardır, aşağıdakiler gibi:

Neden bir kuş istiyorsunuz? Çocuğunuz için bir pet olarak mı? Evdeki diğer kuşunuza ya da size bir arkadaş olarak mı?

Çocuklarınız kaç yaşında? Eğer genç kız yada oğlunuz varsa ve onlar kuş istiyorlarsa,onlar okuldayken kuşa kim bakacak?

Kuş nerede kalacak? Ev içinde mi? Oturma odası ya da arka odalardan birinde mi? Evin dışında bir kuşluk ya da kuşhanede mi?

Ona konuşmayı öğretmek istiyor musunuz? Sizin için, aileniz ve komşularınız için ne kadar gürültü tahammül edilebilir? Bazı cins kuşlar doğası gereği sessizdir,bazıları ise çığlıklar atar ve acı acı bağırır (siren sesi ya da keskin bir freni andıran sesler çıkarabilirler.)

Kuşa günde ne kadar zaman ayırmayı planlıyorsunuz? Kafes temizliği ve beslenme için en az yarım ya da bir saatinizi ona ayırmanız gerekecektir…Peki ya oyun vakti ve sosyallik? Günlük bakımı için gerekli vakti de unutmayın.

Ne kadar zaman evinizde bir kuş istiyorsunuz? İspinozların ömürleri yaklaşık beş yıldır; Muhabbet Kuşlarının yedi yıl; Paraket 'lerin 12 yıl, Kokatiyel lerin 25 yıl; bir Amazon ya da African Grey(Afrika Gri Papağanı) nın elli yıl ya da daha fazladır. Kuşun tüm ömrünü planlamayı unutmayın, bu kuşu vasiyetinize dahil etmeyi de içerir.

İlk etapta ne kadar harcamak istiyorsunuz? Kuşun fiyatı, kafes ve aksesuarları icin belli bir bütçe ayırmanız gerekecek. Fiyatlar küçük bir "Finch(İspinoz)" yada "Muhabbet Kuşu" için birkaç YTL'den, "Hyacinth Papağanı" için binlerce YTL'ye kadar değişmektedir.

Veterinere,oyuncaklara ve kuş yemine para harcamayı ne kadar istiyorsunuz?

Siz ailenizle beraber tatilde olduğunuz süre içerisinde kuşunuza kim bakacak? Bazi kuşlar yatılı bırakıldıklarında problem olmazkomşunuza yada bir yakınınıza rahatlıkla bırakabilirsiniz, ama bazıları için birisinin evinize gelip kuşunuza bakmasi gerekecektir.

Nereden kuş satın alacaksınız? Yetiştiricisinden? Pet shoptan? Kuşu olupda artık bakmak istemeyen birisinden?

Kaç adet kuş satın almak istiyorsunuz? Bazı kuşlar insanlarla iletişim halinde olduğu taktirde yalnız da sağlıklı bir yaşantıya sahip olabilirler. Bazıları ise kendi ırkından olan kuşlarla bir arada yaşadığında daha mutlu ,sosyal ve sağlıklı olurlar.

Bir kuş satın almaya gittiğinizde göz önünde bulundurmanız gereken en önemli unsur kuşun sağlığı olmalıdır.. Hastalık taşıyabilir, evdeki diğer kuşunuzu infekte edebilir ve en önemlisi de olası zoonoz bir hastalığı olabilir...

Sağlıklı bir kuşun nasıl göründüğünü ve nasıl davranması gerektiğini öğrenin.Yeni kuşunuzu satın aldıktan bir-iki gün içinde kuş konusunda uzman bir veteriner hekime mutlaka genel muayene için götürün.

Eğer erkek(male) ya da dişi(female) tercih ediyorsanız, bazı türlerde cinsiyet ayrımının son derece zor olduğunu unutmamalısınızEğer gelecekte üretici olmayı planlıyorsanız, DNA testini ya da bazı veteriner kliniklerinde uygulanan operatif cinsiyet tayinini yaptırmalısınız.

Bu sorular düşünme aşamasının baslangıcı olmalıdır.

Kuşlar zeki canlılardır, bu muhteşem ve şaşırtıcı hayvanlar uzun sağlıklı ve mutlu bir hayatı hakediyorlar.

Eğer herhangibir tanesinin hayat tarzınıza uyduğuna karar verdiyseniz, yeni tüylü arkadaşınızla iyi eğlenceler.

Alıntıdır.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...