Kuş alırken!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ceritici

New member
Mesajlar
107
Yaş
31
Konum
istanbul
#1
Selam arkadaşlar,
3-4 gündür çevre semtlerdeki petshopları dolaşıyorum fırsat buldukça, bu günde eminönündeki evcil hayvan pazarına gittim. Whiteface'den albinosuna kadar bir çok tür sultan var petshoplarda. Sağlıklı olup olmadığını anlayabiliyorum kuşların. Ama eksik olduğum bir konu varki çok can alıcı. Kuşların yaşlarını kestiremiyorum yavru mu değil mi bilemiyorum. Bu konuda püf noktalar var mı? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.
 

Alpdna

Administrator
Yönetici
Mesajlar
3,389
Yaş
33
Konum
İstanbul
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı, Monk Papağanı, Diğer Evcil Hayvanlar
#2
Cvp: Kuş alırken!

Yaş Tahmini Şu şekilde Oluyor cağdaş abi

YAŞ TAHMİNİ:
Sultan papağanlarında bu iş oldukça zordur. Kesin bir yöntem olmasa da genel bazı şeyler ile kuşun hangi evrede olduğu tahmin edilebilir.
0-1 Yaş arası yavrular; yusyuvarlak gözlü, ince ayak parmaklı olurlar. Gagalar pürüzsüzdür.
1-8 Yaş arası genç sultanlar; yavrulara göre daha büyük olur. Ayakları her yıl kalınlaşır ve pütürleşir. Aynı şekilde gagada da katmanlar oluşmaya başlar. Kuş en gösterişli yıllarındadır. Göz yuvarlaklığını kaybetmeye başlar ve göz çevresinde ki tüyler azalır.
8-16 Yaş arası olgun sultanlar; artık kuş yavaşlamaya ve durgunlaşmaya başlamıştır. Gaga ve ayaklarda ki kalınlık ve pütürler çoğalmıştır. Kuş daha az yer ve daha az hareket eder.
16 Yaş üstü yaşlı sultanlar; kuşta sağlık problemleri oluşmaya başlar ve günün 18 saatine kadarını uyuyarak geçirir. Bu noktada kuş daha yumuşak gıdaları tercih eder.
Ancak şunu belirtmeliyim ki, petshoplarda satılan kuşların %90 ı 0-1 yaş arasıdır. Ayrıca kalan %10 ise evden gelmiş kuşlardır ki onlarda 1-8 yaş arasında olur. Daha yaşlı bir kuş bulmak çok düşük bir ihtimaldir.


Sağlıklı olup olmadıklarını İse Hareketliliklerinden Tabandaki dışkılardan tüy canlılıgından Vs Anlaşılabilir.

Ankete Normal Gri ye Oy verdim :)
 

ceritici

New member
Mesajlar
107
Yaş
31
Konum
istanbul
#3
Cvp: Kuş alırken!

Forumda varmış bu yazı konuyu açtıktan sonra fark ettim serhatcım :) Yani ben yarın bir petshopa gitsem gözlerine, parmak kalınlıklarına ve gagalarına bakıp diyebilmem lazım ki bu 1 yaşından küçüktür diye. Peki bu genç sultanlarımız ilk tüy dökümlerini kaçıncı ayda yapıyor? Ona bakarak da cinsiyetine karar verilebiliyor sanırım bir çok tür için. Sizlerin ilk sultan papağanlarının türlerini merak ediyorum ama. Merak etmemin bir sebebi de, sizlere türler arasında huy farklılığı olup olmadığını sormak istemem.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...