Kuluçka Makinası

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Alpdna

Administrator
Yönetici
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı, Monk Papağanı, Diğer Evcil Hayvanlar
Cvp: Kuluçka Makinesi

Makineyi bulursan Döllü yumurtaların benden Kemal Abi :D

Şöyle birşeyler buldum:

Kod:
http://www.sahibinden.com/ilan/hayvanlar-alemi-aksesuarlar-kumes-hayvanlari-kulucka-makinasi-yuksek-cikim-49741965/detay/?

http://www.sahibinden.com/ilan/hayvanlar-alemi-aksesuarlar-kumes-hayvanlari-tam-otomatik-kulucka-makinesi-25-cikim-25-gelisim-50-lik-49242936/detay/?
Ancak tam olarak hangi kuşta kullanılacağı fark eder mi acaba ? Mesela bizim sultanlarımız için bunları modifiye etmek gerekir mi dersiniz ?

Valla kafayı bozdum. Bi tane ufak boyutlarda ben de yapayım mı diye düşünüyorum. Elde bulunsun nasılsa benimkiler yumurtalara yatmıyor :). Amma ve lakin yapmışken otomatik döndürülenini falan yapmak lazım. O da bizi aşar. 10 yumurtalık olanının hazırı olsa da alsak :).

Mutasyon' Alıntı:
yavruları nasıl besleyeceksınız merak ettım ?
Şuan da aktif olarak şırıngayla beslediğim bir yavrum var zaten. Çok şükür kendisini kurtardı gibi. Yakında resim ve videolarını ekleyeceğim. Öyle bir durumda otomatik besleme makinesi diye bir şey olmadığı için muhtemelen şırıngayla beslemeye devam :D

benim sultan çiftim tam bir kuluçka makinesi,daha yavrular çıkmadan yumurtalardan tekrar çiftleşmek istediler izin vermedim,erkeği ayırdım kafesten.daha sonra yavrular çıktıktan sonra erkeği tekrar alıyım dedim kafese hani dişiye yardım etsin diye baktım yine kur yapıyo tekrar ayırdım.yoksa yavruları bırakıp tekrar çiftleşecekler.yavrular büyüsün kendi kendilerine yem kırmayı öğrensinler erkeği dişinin yanına koycam.doğal yollar varken bence girmeyin böyle suni işlere benden tavsiye.

Katiyen istekli ve gönüllü olarak suni besleme ya da suni kuluçka istemiyorum. 5 saatlik uykumdan saat kurarak uyanıp yavru beslemek hiç te hoş olmuyor. Böyle bir şeye gönüllü yönelmek mazoşistlik olur her halde.

Malesef dişi sultanım iyi çiftleşiyor ama iyi kuluçka yapmıyor ve yine malesef erkek sultanım iyi çiftleşiyor ama yavruları yeterince besleyemiyor. İş çiftleşmeye kaldı mı günde 15 kez yaptıklarına şahit oldum. Hem de ne çiftleşme Gözkirp:. Fakat devamında ne yazık ki iyi birer ebeveyn değiller. Özetle beni şartlar mecbur ediyor.

Bu yüzden bu tarz bilgileri de paylaşmakta yarar var. Zira aynı yuvalıkta şu an bir adet şırıngayla beslediğim yavru varken 4 adet te yeni yumurta var. Maşallah kızım 1,5 günde bir yumurtalıyor. Ve şu ana kadar boş yumurtasını görmedim. Lakin işte ilerleyen haftalarda birden kuluçkayı bırakıveriyorlar. O zaman da embriyoları kaybediyorum. Geçen kuluçkadan bir tanesini zar zor kurtarabildim. Bu yüzden de kuluçka makinası benim için bir ihtiyaca dönüşmüş olabilir.

Bu noktada bir öneri ya da alternatif çözümünüz var ise lütfen paylaşın. Zira ben kuluçkayı bırakan kızımı ayrı bir kafese aldığımda erkek te direk kuluçkayı bırakıyor ve dayanılmaz bir şekilde ağlarcasına bağırmaya başlıyorlar. Bu durumda da yine embriyoların ölmesiyle sonuçlanıyor. Bu yüzden dişiyi de ayıramıyorum. Dişiyi kafeste bırakınca da diğer yavruların sorumluluğunu almadan yeni yumurtaya giriyorlar. Beslenme trafiğini de duruma uygun olarak ayarlamama rağmen değişen birşey yok malesef.

Kunal87

New member

Benim Almamdaki amaç altlarında bir tane yumurta bırkacagım gerisini kuluçka makinesine alacagım ve 19. gun ise geri koyacagım bu sayede yorulmamış olacaklardır.Ayrıca hobi amaçlı ufak tefek civciv ördek cıkarmayı düşünüyorum.[hr]
Sedat abi
Annelerinin hiç yoktan ilk 2 hafta beslmesi şart bence ne olursa olsun.Kursak sütünden mahrum kalmaması gerekiyor yoksa uzun yıllar yaşamayabiliyor. 4 senede bir çok kuluçka dönemi yaşadım. abi sana tavsiyem vitamini ve proteini azaltman.
Mesela benim periyotlarımı sana söleyeyim.
yulavıgı taktıgımda 4.yumurta gelene kadar evitse avitk veririm. sonrasında yavrular cıkana kadar daha vermem. yavrular cıkmaya başyaınca sadece 1 kere supervit veririm.
vitamini ben enjektörle yavrulara veririm mama ile karıştırıp su sayede cok hızlı büyür 20 günde bütün tüylerinin eksiksiz cıktıgını bile gördüm ben hemde anne baba tekrardan çiftleşemez.Ayrıca Bn yuvalıgı taktıgım andan itibaren hiç kuşları salmam.

Valla kemal kardeşim hemen hemen yazdığın her şeyi eksiksiz yapıyorum zaten. Artı olarak yavruyu babası ilk hafta besledi hatta arada sırada yine veriyor ağzına biraz biraz fakat yeterli gelmiyor. En azından kursak sütü olarak adlandırdığın probiyotik bakterileri ve antikorları alması açısından yeterli olur diye düşünüyorum.

Yavru için hazırladığım şırıngalara vitaminlerden değiştirerek kullanıyorum. Gelişimi felaket hızlı ve sorunsuz oluyor. Anne baba beslese bu kadar iyi olamazdı herhalde. Fakat yorucu oluyor.

Anne ve babaya yumurta döneminde mama ve vitamini ihmal etmiyorum. Son yumurtaya doğru herşeyi kestim standart darı yiyorlar ve sade su içiyorlar. Yavrular çıktıktan sonra beslemeye başlar ve kuluçkayı bırakmazlarsa vitamine vs hiç girmeden yumurta mamasına başlamayı planlıyorum. Umarım bu sefer sorunsuz olur.

HikenNoAce

New member

evet ben kuluçka makinesini buldum üstelik çok güzel portatif buyrun

Kod:
http://www.cift-el.com/default.aspx?pid=14122&nid=59534
buyrun bakın tek kelime ile mükkemmel herşeyi kendi yapıyor hatta sultan papağanları için de ayarlamlar yapılabilir sanırsam birde fiyatını yazsalarmış internette biraz baktım yabancı sitelerde 120-150 dolar arası ülkemizde 300 TL aşağa değildir bu :D

Eğer vaad ettiklerini gerçekten yapabiliyorsa çok çok iyimiş. Amatör ruhla bu işi yapanlar için ideal.

Lakin ebay'de otomatik döndüren modelini Türkiyeye satan bulamadım. Türkiyede satanlara arayıp fiyat sormak lazım.

Artı olarak serhat sen ne düşünüyorsun bu alet hakkında ? Bi incele bakalım güzel birşey dersen edinmeye çalışalım.

Bu mesela TR'ye yollamıyor:
http://cgi.ebay.com/Quality-Brinsea-Mini-ADVANCE-Autoturn-Egg-Incubator-/150592309527?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2310004917

HikenNoAce

New member

Elaman' Alıntı:
Eğer vaad ettiklerini gerçekten yapabiliyorsa çok çok iyimiş. Amatör ruhla bu işi yapanlar için ideal.

Lakin ebay'de otomatik döndüren modelini Türkiyeye satan bulamadım. Türkiyede satanlara arayıp fiyat sormak lazım.

Artı olarak serhat sen ne düşünüyorsun bu alet hakkında ? Bi incele bakalım güzel birşey dersen edinmeye çalışalım.

Bu mesela TR'ye yollamıyor:
http://cgi.ebay.com/Quality-Brinsea-Mini-ADVANCE-Autoturn-Egg-Incubator-/150592309527?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2310004917
sedat bey verdiğim site zaten türkiye de bir distribitör sanırsam yani o cihazı türkiye de satanlar ordaki mühendis ismi de yazıyo ama hatırlamadım isterseniz bir arayıp sorun fiyatını bizi de bilgilendirmiş olursunuz ebay felan gerek yok yani

Alpdna

Administrator
Yönetici
Evcil Hayvanınız

Süper Birşey bu Alet Tam hobiciler İçin :) Oto cevirme dert olmaz bunda yumurta sayısı az oldugu için herelde abi? ben bi ara almayı planlıyordum fiyatı neydi tam hatırlamıyorum gercekten cok pahalıydı :) 300 ün üstünde idi ..Ama Özellikleri Süper gercekten gününe göre ısı alermi vermesi..Djital termostat 0.1 hassaslık Cıkım cok Verimli olur eger o yumurta döllü ise sorunsuz cıkca bir makine ...Almayı Düşürsen banada Haber ver abi :)

Mehmet

New member

dediklerinizin devreleri mevcut ve yapılıbilir dijital termometre sensör vs. :D şöyleki cd rw nin döndürme aparatını bu işte kullanbiliriz mesela :p[hr]
toplam yüz liraya mal edilebilecek bir makina yapabilirsiniz
1- 1 adet Kapalı ve gerekli izolasyonu yapılmış bir kap ( kullanılmayan buzdolabı, plastik kaplar, köpük vs..)
2- 1 adet Termostat (dijital olursa daha iyi sonuç alabilirsiniz..)
3- 1 adet Nem Ölçer
4- Kullandığınız makinenin ebatına göre en az 2 veya daha fazla ampul (tasarruflu ampulde olabilir..)
5- Yine makine büyüklüğüne göre en az 1 veya daha fazla pc fanı..
6- Yine makine büyüklüğüne göre nem yapması için ve yumurtada gelişen hayvanın kuruyup ölmemesi için içi su dolu metal bir kap
fan olayını ayrı baglıyoruz ayarlı güç kaynakları var ona baglayabiliriz.digerleri normal baglantı şeklinde oluyor :) sadece malzemeler ve bütçe gerekiyor :)

Alpdna

Administrator
Yönetici
Evcil Hayvanınız

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-diger-her-sey-siradisi-urunler-mini-kulucka-makinasi-civciv-cikacak-kus-cikacak-kargo-bizde-48351837/detay/?

şimdi bunu görünce onun fiyatı normal gelmeye başladı :)

SERHAT' Alıntı:
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-diger-her-sey-siradisi-urunler-mini-kulucka-makinasi-civciv-cikacak-kus-cikacak-kargo-bizde-48351837/detay/?

şimdi bunu görünce onun fiyatı normal gelmeye başladı :)
Bu ziyan bir alet ya buna 20 TL bile çok. Ama diğeri baya iyi görünüyor.

warlock

New member

şırungayla beslenen yavruların hastalıklara dayanıksız ve davranış bozukluğu gösterdiğini biliyor musunuz. en az 3 ay anne ve babayla kalıp onlardan nasıl davranılacağını öğrenmeleri lazım.[hr]
ane baba kursağındaki bağışıklık yavrulara da geçiyor.elle besleme çok sağlıksız ve kuşların ilerde hasta olmasına yol açıyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...