Konuşmazsan sana küserim!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Zafer Bey

New member
Allah aşkına arkadaşlar nedir bu konuşturma aşkı,konuşmasalar ne olur?
Bana belki kızarsınız ama bence kuşları konuşturmaya çalışmak çok gereksiz konuşunca ne olucak dertleşicekmi bizimle zaten onların varlığı yeter.
Bence doğadaki gibi sesleri istedikleri ölçüde ezberlemelerine müsade edilse daha iyi.
Benim papağanım hiç konuşsun diye uğraşmam açıkcası ,hatta dişi olması tercihimdi.
Konuşmayan kuşlar zencimi?:)
İkinci derecede mi kıymetli ne saçma...Yani bize yaranması için konuşmalımı?konuşmuyorsa ver gitsin!...
Konuşup derdini anlatabilseydi ,hastayım başım ağrıyor, açım gibi hadi tamam diyeyim.
Fazla beklenti sahibi olup ,kuşlarıda zorlamanın tepelerinde habire bir kelimeyi tekrar etmenin manası yok...kuşun yerine koyun kendinizi:)
Varlığıyla mutlu edemiyor da birde becerimi göstericek sevesiniz diye.
Bunla ilgili karikatürler çiziliyor hafızamda.
Konuş yoksa ölürsün!
Konuş ulen herkes sussarsa nereye kadar?
Benim edebiyatım kötü bari sen konuş!
Susma sustukça...!
Belki söz gümüşse sukut altındır düstüruyla hareket ediyor.
Size biri sus dese nasıl zorunuza gider...
Hayvanlar koklaşa koklaşa...
Ötme konuşşş!
Konuşmayı öğrettik ama susmayı?
Konuştun bir işe yaradı biz konuştuk hala bir işe yarıyamadık!
Teessüf ederim küsmüyüz niçin konuşmuyorsun?
Düşünmeden konuşacağıma susarım triplerimi bunlar?
İyiki ezberleme yeteneğimiz var millet başımıza üşüştü işleri güçleri yok bizi konuşturacaklarmış mutlu olsunlar cicikuş diyelimde ayıp olmasın gibilerinden...

sagocusero

New member
Cvp: Konuşmazsan sana küserim!

Bencede ama ne biliyim konuşmasıda ayrı 1 egitim bence. nie konuşa bilmesi varken konuşmasın :d en azında 1-2 kelime bilir :d söyler :D mutlu oluruz bizde. ben illa konussun demiyorum ama hangimiz kuşu konussa sevinmezki :) :f10: :f10: :f10: :f10: :f10: :f10: :f10: :f10: :f10:

Zeynep

New member

papağanımı ben de konuşturmaya çalışanlardanım ve üzerime alındım haklı olarak. yazdıklarınıza katılmıyorum kusura bakmayın. kimse papağanının yakasına yapışmıyor zaten konuş diye. ilgilenip seviyoruz, kelime tekrarlıyoruz, öğrenirse öğrenir öğrenmezse öğrenmez. bu kadar basit. abartılacak bir durum yok burada. hayvanı gırtlaklamıyoruz konuşsun diye herhalde. biraz saçma olmuş üzgünüm.

ayrıca "Konuşmayan kuşlar zencimi?" cümleniz 50-60 sene öncesinin Amerika'sından kalma bir söz. lütfen bu tip söylemleri terk edelim. Mecaz anlamda kullanılsa bile hoş değil.

Noldor

New member

Eline sağlık Zafer abi.Haklı bir konu kimsenin alınmasına gerek yok arkadaşlar.İlgilenmeyen sadece kuşlarının konuşmasını , alışmasını isteyen arkadaşlar var ve çok şükür biz onlardan değiliz.

Zafer Bey

New member

rosebush' Alıntı:
papağanımı ben de konuşturmaya çalışanlardanım ve üzerime alındım haklı olarak. yazdıklarınıza katılmıyorum kusura bakmayın. kimse papağanının yakasına yapışmıyor zaten konuş diye. ilgilenip seviyoruz, kelime tekrarlıyoruz, öğrenirse öğrenir öğrenmezse öğrenmez. bu kadar basit. abartılacak bir durum yok burada. hayvanı gırtlaklamıyoruz konuşsun diye herhalde. biraz saçma olmuş üzgünüm.

ayrıca "Konuşmayan kuşlar zencimi?" cümleniz 50-60 sene öncesinin Amerika'sından kalma bir söz. lütfen bu tip söylemleri terk edelim. Mecaz anlamda kullanılsa bile hoş değil.
Mevzuda orataya koymaya çalıştığım bakış açısını ve konuşmayan kuşlara 2.sınıf muamelesi yapılmaması gerektiği husundaki örneklerimi malesef yanlış anlamışsınız.
Edep sınırlarını aşmadan şunu söyliye bilirim en az sizin kadar konuya hakimim sözü ne maksatla kullandığımında farkındayım sizin anlıyamadığınız her düşünceyi saçma olarak nitelemeniz beni hiç rahatsız etmez ama bu formun amacına sevgi esasına dayandığı gerçeğine aykırı olur. Katılmayın sorun değil!
Bu kuşlar kimsenin egosunu okşamak zorunda değil!
Kimseye yaranmak zorundada değil!
Konuşturmak adına kuşlara baskı uygulayanlar içindi açıklama neden alındınız anlayamadım?
Bir siz alındınız şaşırtıcı ya algı probleminizden yada beklentilerinizden sanıyorum...
Amerikan zencilerinin hayatını okuyup dillendiren ve ezilen 2.sınıf görülen vahşi denilerek vahşice öldürülen mazlumları savunan ,hikayelerini anlatan açıklamalar yayınlıyorum sosyal paylaşım sitelerinden siz tanımadığınız insanları kültür noksanı hesap etmeyin lütfen!
Gerçek hayvan sevgisinde beklentiye yer yoktur bunu anlamış olsaydınız benide rahat anlardınız...

sagocusero

New member

Zafer abi ben çok iyi anlıyorum ama herkesini içinde 1 bekleti. var. hangimiz kuşu alınca alışsın istemyinz bu da 1 bekleti [ sen istemezmisin ] hep yabani olunca. kendini sevdirip ötmeyince. üzülüyoruz. en ufagından. egitemezsin. yanına eş alırsın bu sefer çiftleşme bekletisi olur. içinde çiftleştirler yumuta yumutlar yavru , yavrular :) bence bunlarda bekletiye girio . bu yüzden HERKESİN 1 BEKLETİSİ var ama dogru olan bekleti olmadan sevmekdir..

Zafer Bey

New member

Not:Tartışmanın mecrası değişecekse özelden devam edebilirsiniz.Lütfen saygısız ifadeler kullanmadan soğuk kanlı tartışın.

Zafer Bey

New member

sagocusero' Alıntı:
Zafer Bey' Alıntı:
Not:Tartışmanın mecrası değişecekse özelden devam edebilirsiniz.Lütfen saygısız ifadeler kullanmadan soğuk kanlı tartışın.
bu yazı bana deildi dimi Zafer abi ?
Genele senin yazını yeni gördüm;beklentiler ölçülü olmalı ve beklentilerimiz adına kuşların üzerine çok gidilmemeli yada beklentilerimize cevap vermeyen kuşları değersiz görmemeliyiz.

sagocusero

New member

evet tabiki hiç kimse kuşunu degersiz görmemeli. eger egilmiyorsa kuş onu deil kendini suçlamalı bence. demekki fazla ilgilenemiyorum diye.

Zafer Bey

New member

Mesela konuşan bir kuşun fiyatı konuşmayan bir kuşa kıyasla ne kadar farklı değilmi?
Yani konuşmazsa ısırırsa bedavada veriliyor...
Düşündürücü yani insan çocuğu gibi görüpte nasıl bedava verir diğerini kaç katına verirken.
İnsanların beklentileri değilmi bu değerleri altüst eden herkes ister ama olmadı diye kıymeti niye düşsün maddi manevi?
Bu sorular farlı bir bakış açısı yakalamak adına soruluyor mevzu anlaşılıyor sanıyorum.[hr]
Son olarak ben ısıran,konuşmayan hatta hiç alışmayan kuşlarıda seviyorum aslında doğalıda bu buna tepkili olmamalıyız.

sagocusero

New member

evet Herşey böyle mlsf :( Sabır öenmli bence. sabır olguunda kuş kendi kendine egitilir zaten :) [ ben konuyu meşgul etmiyim ]

Zafer Bey

New member

Zeynep hanım mecazda dahi kullanmak istemediğiniz cümleden maksadı anlamamışsınız tamam bu normalde imla ve yazım kurallarını niye uygulamıyorsunuz anlıyamadım kusura bakmayın bende başka bir formda editörlük yaptığım için dayanamadım.
[hr]
rosebush' Alıntı:

Zeynep

New member

tartışırken sınırları aşmaktan bahsetmişsiniz ama kendiniz uygulamamışsınız maalesef. ben konu dahilinde cevaplar verdim, şahsileştirip hakaretvari cevap veren sizsiniz. ayrıca imla konusunda bana bir şey söylemeyin isterseniz:)

tamam bu normalde = tamam bu normal de
anlıyamadım = anlayamadım
(...)yaranması için konuşmalımı? = konuşmalı mı?

dahi anlamındaki "de", soru eki olan "mi", bağlaç olan "ki" gibi...

yazım hatalarınızdaki örnekleri arttırabilirim. ama 3 4 mesaj önce tartışmanın konusu, mecrası hakkında bir şeyler söylemişsiniz. olayı imlaya getirmeyin o zaman. yaşınıza yakışmıyor bu tutarsızlıklar.

daha fazla cevap vermeyeceğim. sevgiler herkese.

Zafer Bey

New member

tartışırken sınırları aşmaktan bahsetmişsiniz ama kendiniz uygulamamışsınız maalesef. ben konu dahilinde cevaplar verdim, şahsileştirip hakaretvari cevap veren sizsiniz. ayrıca imla konusunda bana bir şey söylemeyin isterseniz

tamam bu normalde = tamam bu normal de
anlıyamadım = anlayamadım
(...)yaranması için konuşmalımı? = konuşmalı mı?

dahi anlamındaki "de", soru eki olan "mi", bağlaç olan "ki" gibi...

yazım hatalarınızdaki örnekleri arttırabilirim. ama 3 4 mesaj önce tartışmanın konusu, mecrası hakkında bir şeyler söylemişsiniz. olayı imlaya getirmeyin o zaman. yaşınıza yakışmıyor bu tutarsızlıklar.

daha fazla cevap vermeyeceğim. sevgiler herkese.

Bence yanlışlarımı ortaya koymanız çok faydalı olmuş.Bu sizi mutlu edebilir benide rahatsız etmez.Bu manada teşekkür ederim.
Konuyu şahsileştirmek kısmına üstüme alınarak diye başlamışsınız.
Konu hayvanların bazı bahanalerle değersiz görülmesi.
Ama hassasiyet sahibi bir kişi olarak mecazi olarak dahi kullanılmaması gereken bir kelimeyi tespit ederken Türkçenin bariz yazım kurallarına itina göstermemeniz ve bundaki ısrarınız olmamış,hamaset numunesi olarak kalmış malesef.
Konuyu sabote eder tarzda yorumlara gerek olduğunu sanmıyorum;doğru bir karar vermişsiniz.
İyi forumlar,sağlıklı kuşlar...

Noldor

New member

Arkadaşlar hepimizin hangi amaçlı bu forumda bulunduğunu biliyoruz.Bir görüş belirtilmiş farklı yorumlarla 2li atışmalara dönüşmüş.Lütfen bu atışmalar daha fazla uzamasın.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...