Kızgınlık Yumurtası

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

externalx

New member
Arkadaşlar ;;

Yaklaşık 1 ay önce dişi sultanımın yanına erkek bir eş aldım.(takas) kuşlar bırbırlerıne pek yaklaşmıyorlar.Genelde uzak duruyorlar..Ancak erkek kur ötüşleri yapıyor..Dişi ise yuvalıga girip oynayıp tepişiyor icinde..yaklaşık 10 gundur bu sekilde davranıyorlardı..Bugun işten geldiğimde dişiinin yumurta yaptıgın gördum..Acaba kızgınlık yumurtası olma ihtimali yüksek mi? Şayet kızgınlık yumurtasıysa yanında eşi olan bir dişi neden kızgınlık yumurtası yapar..Kızgınlık yumurtası yapması çiftleşme isteğinin belirtisi olarak biliyorum..Acaba dişi erkeği begenmemiş olabilirmi?

Alpdna

Administrator
Yönetici
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı, Monk Papağanı, Diğer Evcil Hayvanlar
Cvp: Kızgınlık Yumurtası

Büyük Olasılık Ciftleşmiştir Onlar..Bence... İlk Yumurtaya ufak bi cizik atın 5. gün Işık İle bakarsınız,Ciftleşme olmamışsa,Birbirlerine Tam Alışmadan yumurta gelmiş demektir..Sultanlarda Begenmeme Pek Olmuyor sadece biraz zaman İstiyorlar birbirlerine Alışmak Benimsemek için..

İlk yumurta boş çıkma olasılığı yüksek. Ama eğer çiftleşmişlerse ve sis görmemişseniz dolu da çıkabilir. Serhatın dediği gibi üzerine kalem le bir işaret koyun ve 5 6 gün bekleyin. Sonra kuvvetli bir ışık ile bakıp içinde damarlanma var mı diye bakın yoksa yumurtayı alıp atın. Belki dişi bu yumurtası bu erkekten olmadığı için daha erkeği kabul etmemiştir. Eğer boş yumurtaysa o gidince dişi de kendisine bu kadar ilgi gösteren erkeğe yönelir ve çiftleşmeler kısa sürede başlar. Eğer yumurta da damarlanma varsa zaten rahatsız etmeyin herşey yolunda gidiyor demektir.

farukbas77

New member

Ve ışığı fazla tutmayın eğer damarlanma varsa ve bu oluşacak yavru için kötü olur çünkü ani ısı değişimi ölümüne sebep olabilir inşallah yanlış bilgi vermemişimdir:-/

bugrahan

New member

farukbas77' Alıntı:
Ve ışığı fazla tutmayın eğer damarlanma varsa ve bu oluşacak yavru için kötü olur çünkü ani ısı değişimi ölümüne sebep olabilir inşallah yanlış bilgi vermemişimdir:-/
faruk abi merak etme verdiğin bilgi doğru..ışık çok yakından ve uzun tutulursa yavru kaybedilebilir..tabi yavru varsa geçerli bu..

externalx

New member
  Kızgınlık Yumurtası

gün içinde evde kimse olmuyor taa ki saat 5 e kadar.5 ten sonra gözlemlediğim herhangi bir yakınlaşma olmadı..hatta erkek yanasmak istediğinde dişi ona vurarak uzaklaştırıyor...yani su an icin uyum sağlayamadılar diyebilirim..ocak ayından beri Bu hürremin 4ncü yumurtlama dönemi :) 3 tane dönemde toplam 15 e yakın yumurta yaptı ama hep bos cıktı.onlardada yanında bir erkek eş vardı.su anki eşini 1 aya yakın oldu takas edeli.acaba dişide bir problem olma ihtimali varmı?

farukbas77

New member

Bence bu değiştirdiğiniz son kuş olsun.Çünkü dişinizin psikolojik sıkıntıları olabilir yani huzursuzlanabilir.Ondan dolayıda hiç bir erkeği yanına yaklaştırmıyor olabilir.İnşallah yanlış bilgi vermemişimdir.Tecrübeli biri yorumum hakkında bir cevap verirse iyi olur.:s

bugrahan

New member

farukbas77' Alıntı:
Bence bu değiştirdiğiniz son kuş olsun.Çünkü dişinizin psikolojik sıkıntıları olabilir yani huzursuzlanabilir.Ondan dolayıda hiç bir erkeği yanına yaklaştırmıyor olabilir.İnşallah yanlış bilgi vermemişimdir.Tecrübeli biri yorumum hakkında bir cevap verirse iyi olur.:s
faruk abi verdiğin bilgi doğru:)..sultanlar genelde tek eşli canlılardır..bir eşinden ayırdınızmı diğer eşe kısa sürede ve kolay alışması beklenemez..zaman tanımak lazım..

susakre

New member

arkadaşlar tek yaşıyan dişi sultan papağanım dün ikinci yumurtadan sonra sessizleşti ve durgunlaştı aynı zamanda ishal oldu:( şuan ishal ilacı kullandığım için suyuna vitamin ekliyemiyorum ayrıca ona sunduğum vitamin desteği mamalarla da hiç ilgilenmiyor bana ne önerirsiniz lütfen acil yardım :(
not:yem ve çekirdek dışında hiçbir meyve ve yiyecekle de ilgilenmiyor

Alpdna

Administrator
Yönetici
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı, Monk Papağanı, Diğer Evcil Hayvanlar

susakre' Alıntı:
arkadaşlar tek yaşıyan dişi sultan papağanım dün ikinci yumurtadan sonra sessizleşti ve durgunlaştı aynı zamanda ishal oldu:( şuan ishal ilacı kullandığım için suyuna vitamin ekliyemiyorum ayrıca ona sunduğum vitamin desteği mamalarla da hiç ilgilenmiyor bana ne önerirsiniz lütfen acil yardım :(
not:yem ve çekirdek dışında hiçbir meyve ve yiyecekle de ilgilenmiyor
İshal İlacını Kesin! Yumurtalayan Kuş zaten cıvık dışkılar normaldir,
Suyuna Avivit vitamin ekleyin, meyve sebze yemiyorsa.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...