Kepek problemi !

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Mehmet

New member
Cvp: Kepek problemi !

bu problem giderilmez.kepek dediginiz şeyler ufak tüylerdir aslında.sadece düzenli olarak banyo yaptırırsan biraz geçebilir.ama üşütmemeye dikkat et sultanını :D

msgokyuzu

New member
  Kepek problemi !

Çok sağol yardımın için...Ama bir önceki sultanımı banyo yaptırdıktan sonra kaybettim o yüzden bunu suya yaklaştırmaya bile korkuyorum...Başka nasıl bir yöntem uygulayabilirim acaba ?

Mehmet

New member

şöyle ber berberlerde kullanılan fıs fıs lardan bir tane edinereke ona banyo yaptırabilirsin :super:

Cvp:   Kepek problemi !

msgokyuzu' Alıntı:
Çok sağol yardımın için...Ama bir önceki sultanımı banyo yaptırdıktan sonra kaybettim o yüzden bunu suya yaklaştırmaya bile korkuyorum...Başka nasıl bir yöntem uygulayabilirim acaba ?
Aman diyeyim portakal üşütülerek vs kaybedilmeyecek kadar değerli bir sultan. Malesef bu kepek dediğimiz olay tüm sultanlarda olan sıradan birşey. Özellikle bazı dönemlerde artar. Sıcak ortam ve sıcak yaz aylarında iki günde bir kafes dışında az az fısfısla su sıkarak banyo yaptırabilirsin. Yağmur gibi az az sıkarsan tüylerine biraz su değer o suyla da o bi silkinir iki taranır vs olay bundan ibaret yani. Yoksa kuşu banyoya sokup sabah akşam şampuanla fırçalamaktan bahsetmiyoruz. Zaten onu yapmak bile kesinlikle bu soruna fayda etmiyor. Dilerseniz kafesin yakınına bir hava temizleyici cihaz koyarsınız. Ya da boş verin gitsin zararı yok ve zamanla alışılıyor :)

msgokyuzu

New member
Cvp:   Kepek problemi !

[/quote]
Aman diyeyim portakal üşütülerek vs kaybedilmeyecek kadar değerli bir sultan.

[/quote]

Portakalın değeri tartışılmaz...''MAŞALLAH diyelimde nazar deymesin''...En ufacık bir zarar gelicek diye zaten çok korkuyorum ondan yıkamaya veya suya yaklaştırmaya çekiniyorum...

bugrahan

New member

banyoyu sıcak havalarda ve öğle saatlerinde yaptırmaya dikkat et.fazla soğuk havalarda yaptırırsanız üşütebilir..sedat abinin de dediği gibi bahçe fıfısıyla azar azar su sıkarak banyo yaptırın.kaybedilen sultanınız için üzüldüm,birçok sultan yanlış banyo yaptırımı nedeniyle ölebiliyor..umarım portakalın başına böle bişi gelmez..

barkin

New member

ya parmağını ıslatıp tüylerinin üzerinden okşar gibi geçir derim ama bilmiyorum fayda eder mi :S

bugrahan

New member

barkin' Alıntı:
ya parmağını ıslatıp tüylerinin üzerinden okşar gibi geçir derim ama bilmiyorum fayda eder mi :S
bahçe fısfısı suyun tüylerine daha çok yayılmasını sağlar..dediğiniz şekilde çok zor bir iş olur.evcil olmayan kuşlarda da işe yaramaz zaten.

msgokyuzu

New member
  Kepek problemi !

Yorumlar ve yaptığım araştırmalar sonucu şöyle bir yol izlemenin uygun olacağını düşünüyorum...Berber fısfıslarında alıp içini ılık damacana suyuyla doldurup tamamen doğal olan sirke suyundan bir miktar (bu miktar hakkında bilgisi olan varsa ve yardımcı olurlarsa sevinirim) katarak kuşma fısfıslamak (nekadar fısfıslamam gerektiği hakkında bilgisi olanlarda yardımcı olurlarsa sevinirim)...

kervan_bnl

New member
  Kepek problemi !

Ben fısfısa elma sirkesi koydum ve o şekilde sultanıma banyo yaptırıyorum ve elma sirkesinin bu kepek sorununa gözle görülür bir fayda sağladığını gördüm. Tavsiye ederim. Ben normal bir su bardağına 2 damla koyacak şekilde ayarlıyorum. Faydasını gördüm. Tüylerini de parlaklaştırdı çok sağlıklı gözüküyor. Ayrıca kepekte baya azaldı.

barkin

New member

faydası olmayacağını, aksine zararı olacağını düşünüyorum. petshop pek anlamaz bence veterinere sor ^^

Bencede yararı olmaz artı olarak petshoplara birşey sorma. Doğru birşey söyledikleri çok nadir görülen birşey ve daha önce de söyledim, her ne yaparsan yap bu canlılardaki kepek problemine çözüm üretemezsin. Bence yadırgamaktan sa alışmayı dene.

Alpdna

Administrator
Yönetici
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı, Monk Papağanı, Diğer Evcil Hayvanlar

bro bey aramıza Hoşgeldiniz ..Biz kendi Kepeklerimizden Bahsetmiyoruz sultan papağanlarının kepeklerinden bahsediyoruz :D Şaka bi yana dikkatli Kullanın Kuşun cildine Agır gelebilir sık sık kullanmayın..

broo

New member

SERHAT' Alıntı:
bro bey aramıza Hoşgeldiniz ..Biz kendi Kepeklerimizden Bahsetmiyoruz sultan papağanlarının kepeklerinden bahsediyoruz :D Şaka bi yana dikkatli Kullanın Kuşun cildine Agır gelebilir sık sık kullanmayın..

tabiiiiiii kardeş şaka canım espri olsun diye söyledim bende zaten

Alpdna

Administrator
Yönetici
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı, Monk Papağanı, Diğer Evcil Hayvanlar

broo' Alıntı:
SERHAT' Alıntı:

tabiiiiiii kardeş şaka canım espri olsun diye söyledim bende zaten
cOK Güzel Ozaman...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...