Kendisini Kanatmış :(

Bhrky

New member
Merhaba. Şok içinde az önce fark ettiğim bir şeyi hemen paylaşmak istedim. Normalde sadece kendini temizleyen oğlumu son zamanlarda ağzında tüyler, yerde tüyler görünce kanatlarını kontrol ettim. Fotodaki gibi kendisini kanattığını gördüm :( çok kötü oldum, ağlıyorum şu an. Yalnız bırakmıyorum, uykusu yemesi içmesi dışkısı normal.. neden yapmış olabilir bunu.. (fotolardaki bir kanadı. diğeri ne durumda bilmiyorum, açmadı..)
762A243E-95CD-42B8-A09D-6C8E47FA4649.jpeg
98206822-BF50-4A37-AE62-CF7C0EB26283.jpeg
55416E90-1CDA-4711-B961-7DD2A02C6837.jpeg

yigitweb25

New member
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Belki olaya yanlış taraftan bakıyor olabilirsiniz. Kafeste uçma hareketleri ve hazırlığı yaparken tüneklere veya tellere çarpıp kanatlarını parçalayabiliyorlar. Böyle bir durumdan sonra kanatlarını ve tüylerini düzenliyor olabilir. Merak etmeyin o yara çabuk iyileşir. Özellikle suyuna vitamin tozundan biraz ekleyip günlük su değişimi yapın düzelir. Kısa bir süre baktığım bir sultan vardı. Avizenin sivri kısmına çarpıp gögüs kısmında ciddi bir yara almıştı. Kuşu yıkayıp o bölgeye hametan sürüp ufak bir yara bantı ile kapadım. Sürekli gagalayıp genişletmesin diye yarayı. İnanın o bile 2 haftada düzeldi. Bu çok rahat toparlar.
Ama bariz sürekli tüy yoluyorsa streste demektir. Tabi bir profesyonele danışmanızı öneririm ama çözüm olarak diazent ve tek ise bir süre sultan bakan tanışlarınız kafesinde diğer kuşlarla takılırsa sıkıntı çözülüyor. Tecrübe ile sabit ;)

newceri

Active member
Herşey doğal akışında görülüyor. Zaman zaman tüyleri dökülür yenisi çıkar. Ve sürekli tüyleriyle oynarlar. Sıcak havalarda banyo suyu verebilirsniz kuşlarınıza.