Kafesteki yemler hakkında

Güzel insanlar hepinize merhaba

Kafesimde ki yemliklerin birinde kavrulmamış çiğdem birinde muhabbet kuşu yemi birinde kenevir tohumu birinde de kuş kumu var. Nijer tohumu aldım ve bunu herhangi biriyle karıştırayım mı yoksa ayrımı vermem gerekiyor?

Birde dal darı aldım bunu kafeste herhangi bir yere asayımmı fazlamı gelir yoksa bölüp muhabbet kuşu yeminin içine bıraksam olur mu acaba.

nekep33

New member
dal darıyı asın tüneğin birinin kenarını sınırsız yesin hiç zararı olmaz nijeri fazla vermeyin kuşu aşırı kızgınlaştırır havada ısınıyor nijerde haftada 1 kere 1 çay kaşığı yemliğe koyun yada aynı oranda 1 kere mamayı karıştırın. aspur kanarya yemini de tavsiye ederim kuş kumu hep olsun hiç almayın onu

raifmeric

New member
HarunÇ' Alıntı:
Cekirdek 4-5 adetten fazla vermieyin.  Muhsbbet yemine ilave olarak paraket yemi kullanin
Harun bey, cok merak ettiğim icin soruyorum. Paraket yeminin içeriğini yazar mısınız? Yem icinde neler olmalı? Ben marka paraket yemlerinin içerigine bakınca farkı gerçekten anlamadım. Acaba benim kullandığım yem tam tarif edilen mi???

HarunÇ

Moderator
raifmeric' Alıntı:
HarunÇ' Alıntı:
Cekirdek 4-5 adetten fazla vermieyin.  Muhsbbet yemine ilave olarak paraket yemi kullanin
Harun bey, cok merak ettiğim icin soruyorum. Paraket yeminin içeriğini yazar mısınız? Yem icinde neler olmalı? Ben marka paraket yemlerinin içerigine bakınca farkı gerçekten anlamadım. Acaba benim kullandığım yem tam tarif edilen mi???
Hangi yemi kullaniyorsunuz bilmiyorum ama en basitinden icinde ki cekirdek orani fazlaysa o yemi kullanmayin. Fiyati dusirmek icin icine cekirdek basilan yem aslinda ucuz degil pahalidir cunku cekirdegi ayiklayinca geriye elle tutulur birsey kalmaz . Genel olarak paraket yemlerine bakarsaniz icinde 14-15 cesit tohum, ayni markanin  muhabbet kusu yemlerinde bu cesitin yariya dustugunu gorebilirsiniz. Aradaki fark paraketler icindir. Bu kadar basit. Su konuyu da inceleyin:

http://www.sultanpapaganlari.com/konu-yem-icerigi-karsilastirmasi.html

Cekirdegin fazlasi karacigerde yaglanma yapar kenevir tohumuda ayni oranda yaglanmaya sebeb olur nijer tohumuda fazlasi tuy dokumune sebeb oluyor bunun yerine yemliklerde normal yem aspur aspir ve donusumlu olarak az sekilde kenevir verebilirsiniz veya o yemlige kum koyabilirsiniz yemleri karistirmanizi tavsiye etmem bunun nedeni ise sevmedigi gidalari ayikladiklari icin yem zarariniz olur bu nedenle en iyisi ayri ayri vermek dal dariyida haftada bir veya iki haftada bir vermenizi tavsiye ederim