kafes ve iç dizaynı hakkında yorumlarnızı alabilmiyim

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

bugrahan

New member
Cvp: kafes ve iç dizaynı hakkında yorumlarnızı alabilmiyim

baya geniş ve rahat bir kafes..ancak tellerinin dikey olması uygun değil..bu boyutlarda yatay telli bi kafes olursa daha iyi olur..

mouse124

New member

kardesim bnm okududum kitabda teller dikey olursa daha iyi olur dıordu bende oyuzden oyle aldım

bugrahan

New member

mouse124' Alıntı:
kardesim bnm okududum kitabda teller dikey olursa daha iyi olur dıordu bende oyuzden oyle aldım
dediğim gibi genişliği iyi fakat sultan papağanları kafes içinde tırmanıp oynamayı seven canlılardır..dikey telli kafeslerde hep aşağı kayar ve yukarı çıkıp aşağı inmesi baya bi zorlaşır..hangi kitapta okuduğunuzu merak ettim..ancak kitapta yanlış yazmışlar..

mouse124

New member

KAFES ŞEKLİ, ÖLÇÜLERİ, İÇ DİZAYNI VE KONUMU:
Kuşlarımızın sağlığı ve mutlu yaşamalarının temel şartı kafeslerinin doğru konumlandırılmış ve doğru düzenlenmiş olmasıdır. Sultan papağanları dışa dönük ve insana yakın olmayı seven papağanlardır. Bu sebeptendir ki papağanımızın kafesi kesinlikle günümüzü en çok geçirdiğimiz odada olmalıdır. Bu oda içinde ki konumunu seçerken ise direk cam önünden ve cereyanda kalacağı bir noktadan kuşumuzu korumalıyız. Bu noktada yaşadığımız odanın en iyi konumunu seçmeli, kuşumuzu oraya koymalı ve mümkünse bir daha yerini değiştirmemeliyiz.
Kuşumuzun kafesini seçerken ise kare bir kafes tercih etmeliyiz. Kare kafeslerde kuşlar çok daha fazla yaşam alanı bulurlar. Ayrıca yuvarlak kafeslerde kuşların uzun olan kanat ve kuyruk tüyleri kısa sürede zarar görmektedir. Kafesin ölçüsü ise tek bir sultan için en az 30cmx30cmx30cm ve çift için 50cmx50cmx50cm olmalıdır. Tellerin yerleştiriliş şekli ise ön ve arkada dikine yanlarda ise yataylamasına olması en sağlıklısıdır. Ayrıca kafesin alt kısmını yani pisliklerin düştüğü bölümü kuştan ayırtan bir tel mutlaka olmalı ve bu bölüm çekmeceli sürgü ile kafes hareket ettirilmeden temizlenebilmelidir. kitaba bu yazıyor kardesm

Dikkat edersen yandaki tellerin yatay olması gerektiği yazıyor. Sultanlar muhabbetler kadar atak ve seri canlılar değillerdir. Bu tellerden kayarlar tutunamazlar, makbul olan yatay telli rahat tutunabileceği kafeslerdir. Sizin kafesiniz de güzel ama keşke en azından yandaki ya da öndeki telleri yatay olsaydı.

bugrahan

New member

mouse124' Alıntı:
KAFES ŞEKLİ, ÖLÇÜLERİ, İÇ DİZAYNI VE KONUMU:
Kuşlarımızın sağlığı ve mutlu yaşamalarının temel şartı kafeslerinin doğru konumlandırılmış ve doğru düzenlenmiş olmasıdır. Sultan papağanları dışa dönük ve insana yakın olmayı seven papağanlardır. Bu sebeptendir ki papağanımızın kafesi kesinlikle günümüzü en çok geçirdiğimiz odada olmalıdır. Bu oda içinde ki konumunu seçerken ise direk cam önünden ve cereyanda kalacağı bir noktadan kuşumuzu korumalıyız. Bu noktada yaşadığımız odanın en iyi konumunu seçmeli, kuşumuzu oraya koymalı ve mümkünse bir daha yerini değiştirmemeliyiz.
Kuşumuzun kafesini seçerken ise kare bir kafes tercih etmeliyiz. Kare kafeslerde kuşlar çok daha fazla yaşam alanı bulurlar. Ayrıca yuvarlak kafeslerde kuşların uzun olan kanat ve kuyruk tüyleri kısa sürede zarar görmektedir. Kafesin ölçüsü ise tek bir sultan için en az 30cmx30cmx30cm ve çift için 50cmx50cmx50cm olmalıdır. Tellerin yerleştiriliş şekli ise ön ve arkada dikine yanlarda ise yataylamasına olması en sağlıklısıdır. Ayrıca kafesin alt kısmını yani pisliklerin düştüğü bölümü kuştan ayırtan bir tel mutlaka olmalı ve bu bölüm çekmeceli sürgü ile kafes hareket ettirilmeden temizlenebilmelidir. kitaba bu yazıyor kardesm

bu bilgiye dikkat ederseniz arkada dikine,yanlamasına ise yatay olmalı diyor..en sağlıklısı tamamen yanlamasına olması,ancak arka dikey..yan taraflar ise yatay olursa da problem olmaz..ancak bu kafes sultanlar için uygun değil..bu tip kafesleri genellikle kanaryalar için yaparlar..kanaryalar diğer kuşlar kadar tırmanıp oyunlar oynamazlar..daha sakin takılırlar..ancak sultanlarda iş değişiyor..ancak sizin kafesinizin tamamı dikey..sultan için pek bi sorun oluşturmaz ancak rahat hareket etmesini engeller..

mouse124

New member

teşekkur ederim[hr]
amam yanlarda 2 3 tane yatay telde var
[hr]
peki iç dazynı nasıl daha birseyler k9ymaya gerek varmı yoksa daha oyuncak tunek fln koyayımmı?

bugrahan

New member

iç dizynı güzel ancak oynayabileceği salıncak ve bikaç zil vs. koyabilirsiniz..sıkılmaması için

4 yemlik bu kuşa çok o yiyene kadar açıktaki yemler yumuşar. hem üstteki yemliklerden yerken alttakilere pisler ve üsttekilerden etrafa çok pislik saçılır. Ayrıca yemde çok fazla çekirdek görüyorum uygun değil. Bir de kimyasal ballı kraker sağlıklı değil. Ferah ve rahat oyuncağa vs gerek yok, kuşa alan kalsın rahat rahat kanat çırpabilsin.

mouse124

New member

kardesm ustteki yemlikleri kaldırıp sadece aşağıyamı yemlik takayım birde benim kuşum muhabbet kuşu yemi yemıor aralaraından çekirdeikleri bulup onları yiyor[hr]
kardes usteki yemlikleri cıkratıp altarafamı takıyım yani birde bnm kuşum sadece çekirdek yiyor muhabbet kuşu yemi yemıor arlrından çekirdekleri buluyor ve onları yiyor

msgokyuzu

New member
  kafes ve iç dizaynı hakkında yorumlarnızı alabilmiyim

Kuş ve kafes güzel...4 yemliği çift kuşlar için koyduklarını tahmin ediyorum ama altlı üslü olması sedat abinin dediği gibi sakıncalı...

mouse124

New member

sedat abi bir onceki konuda sana saol kardesim deeim kibakma snn yaşını gormemisim abi

Est. önemli değil.

Üstteki yemlikleri iptal et sadece alttakiler kalsın. Zaten yemliklerini sık sık kontrol edip gerekirse üfleyip taze yemle doldurman en güzeli. Üstteki yemliklerden gerekirse bir tanesine meyva sebze vs koyarsın günlük olarak. Ayrıca çekirdek yemliğinde çok az olsun. Hiç sağlıklı değil, merak etmeyin aç kalınca muhabbet kuşu yeminide yemeye başlayacak ve alışacaktır.

mouse124

New member

tmm sadet abi [hr]
sedat abi ben 1kg muhabbet kuşu yemi ile yarım kg çekirdegi karıstırdım cokmu fazla?

mouse124' Alıntı:
tmm sadet abi [hr]
sedat abi ben 1kg muhabbet kuşu yemi ile yarım kg çekirdegi karıstırdım cokmu fazla?
Çok fazla, maximum 1 kiloya 50 bilemedin 100 gram koy. Hiç koymayıp ta sadece alıştırmak için ödül olarak elden çekirdek ile beslemek daha mantıklı olur.

mouse124

New member

3-5 gun durdu ama çekirdkler direk cıkrsam fll muhabbet kuşu yemi koysam muhabbet kuşu yemine alışabilir demi?

mouse124' Alıntı:
3-5 gun durdu ama çekirdkler direk cıkrsam fll muhabbet kuşu yemi koysam muhabbet kuşu yemine alışabilir demi?
Alışır elbet. Ancak siz yine de gözlem altında tutun ve çok azcık da olsa çekirdek bırakın içinde. Çok az ama! Birden bire kesmemiş olursunuz o da yavaş yavaş geçiş yapar.

mouse124

New member

tmm serdar abi sağolasın yrında insllah kuşum oterken vedıo cekcem ona bir cins tahmını yaparsan sevnirim abi

mouse124' Alıntı:
tmm serdar abi sağolasın yrında insllah kuşum oterken vedıo cekcem ona bir cins tahmını yaparsan sevnirim abi
Oke çekip uygun alana eklersin bakarız çağakan kardeşim :D.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...