kaç yaşında çiftleştirilmesi uygun olur

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

terinc

New member
Cvp: kaç yaşında çiftleştirilmesi uygun olur

Merhaba,
Konu hakkında pek pratik bilgiye sahip olmasam da,
Kod:
www.cockatielcottage.net
diye bir yapancı sitede
şöyle bir yoruma rastladım, mealen:

"her ne kadar 5, 6 aylıktan itibaren çiftleşebilecek yeteneğe sahip olsalar da, 18 aylıktan küçük kuşlar çiftleştirilmemelidir. Genç erkekler henüz doğurtgan olmayabilir, genç annelerde ise vücudun tam gelişmemiş olmasıyla ilgili olarak yumurta tıkanması gibi ciddi rahatsızlıklar oluşabilir. Zaten kendileri gelişme çağında olan bedenlerine zarar verirler. Gelişmeleri için gerekli besinleri harcayarak kendi gelişimlerini sekteye uğratırlar. Genç çiftlerin yavruları, diğerlerine göre daha az gelişim gösterirler ve daha sık sağlık problemleriyle karşılaşırlar."

Elçiye zaval olmaz. Aramızdaki tecrübeli üyelerin deneyimlerini de merak ediyorum.

terinc' Alıntı:
Merhaba,
Konu hakkında pek pratik bilgiye sahip olmasam da,
Kod:
 www.cockatielcottage.net
diye bir yapancı sitede
şöyle bir yoruma rastladım, mealen:

"her ne kadar 5, 6 aylıktan itibaren çiftleşebilecek yeteneğe sahip olsalar da, 18 aylıktan küçük kuşlar çiftleştirilmemelidir. Genç erkekler henüz doğurtgan olmayabilir, genç annelerde ise vücudun tam gelişmemiş olmasıyla ilgili olarak yumurta tıkanması gibi ciddi rahatsızlıklar oluşabilir. Zaten kendileri gelişme çağında olan bedenlerine zarar verirler. Gelişmeleri için gerekli besinleri harcayarak kendi gelişimlerini sekteye uğratırlar. Genç çiftlerin yavruları, diğerlerine göre daha az gelişim gösterirler ve daha sık sağlık problemleriyle karşılaşırlar."

Elçiye zaval olmaz. Aramızdaki tecrübeli üyelerin deneyimlerini de merak ediyorum.
Genel olarak doğru bir yazı. 5,6 biraz erken de eğer eşleri varsa 8. aylarında üremeye başlayanları gördüm. Tıpkı insanlarda olduğu gibi üremek için vicutlarının belli bir olgunluğa erişmesi daha iyi olacaktır tabiki. Fakat yumurta tıkanması olacak olduktan sonra 2 yaşında ilk yumurtasında ölen sultan da var. Önemli olan biraz da doğalarına bakmak. Doğal ortamında 18 ayı beklemiyorlar sonuç olarak. Kafes kuşlarına iyi baktıktan sonra 1 yaş üstünde de sorun olacağını sanmıyorum. Benim yavrularım 4 aylıkken bile erişkin boyutlarında oluyor zaten :)

benim papağanım 1 yaşlarında denmişti o zaman en azından 2 3 ay daha beklemem veya bir daha ki yaza eş almam uygun olur mu?

evet olabilir. biraz da papağanınızın ne istediği önemli. örneğin durmadan kur ötüşü yapıyor mu ya da erkekse kafes tellerine gagasıyla durmadan vuruyor mu vs vs gibi.

öyle gagasını kafesin tellerine vurma gibi bir alışkanlığı yok ama dişi erkek mi olduğunu anlayamadım şu anda dişi ötüşü sergiliyor.Ama bir ümit erkektir diye bekliyorum.

Arkadaşlar en az 1.5 yaşını doldurmuş olması gerekiyor yoksa, yumurta içinden çıkan civciv zayıf olur ve hemen ölür. Ben elde bakıyorum yumurtayı hemen aldım 1 yaşında çiftleştirip sizde öyle yapabilirsiinz arkadaşlar ama çok zor denemeyin derim bence .
[hr]
Faruk kardeşim anlamak için yanağındaki kırmızı yerin yanlarının siyahımsı olması gerek olursa dişi olmazsa erkekdir..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...