İskender Papağanı

Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba. Ben aranıza yeni katıldım. Fikirlerinizi ve önerilerinizi almak istiyorum. Mahallemde bir kişide iskender papağanı vardı ve kendisi papağanı salacağını söyleyince ben aldım. Papağanda bilezik yok.(Bilezik ne işe yarar bilmiyorum ) Ben papağanı aldım. Aldım ama farkettim ki hayvana kötü bakılmış. Fotoğraflarda ne kadar belli olur bilmiyorum ama kanadını kırmışlar ve yanlış kaynama sonunda kanadı yamuk kalmış. Hayvan biraz ürkek. Genişçe bir kafes aldım kapısı çatısı hep açık. Suyunu yemini her gün değişiyorum. Ben buna nasıl yaklaşmalıyım ? Ele nasıl alışır ? Ne tür meyve sebze yer ? Sadece çekirdek yeter mi ? Yaklaşınca kaçıyor. Ve bitli sprey aldım 3 günde bir kullanıyorum. Benim bu papağana nasıl yaklaşmam lazım napmam lazım. Bana nacizane fikirlerinizi bilgilerinizi aktarırsanız çok sevinirim. Hepinize şimdiden çok teşekkür ederiç

Vahdettin bey aramiza hosgeldiniz
Oncelikle sizi tebrik etmek istiyorum dogada bu halle yasayamazdi
Yasadiginiz sehirde hayvan hastahanesi yada kanatlilardan anlayan veteriner varsa goturmenizi tavsiye ederim kusunuzun cinsiyeti erkek bilezik kusun dogum yilini uretim yerini gosterir bir nevi kimligidir
Suyuna ve banyoluguna 9 10 damla elma sirkesi damlatin ic ve dis parazitleri icin
Sizden kacma sebebi muhtemelen kotu davranilmasindan ve urkekliginden kaynaklaniyordur siz ona zarar vermeyeceginizi ve guveninizi kazandirmalisiniz buda biraz zaman alabilir beslenme konusuda ise tek cekirdege bagli kalmayin yer fistigi kuru kayisi incir ceviz brokoli vs vs yiyeceklerde vmelosiniz bu konuda arkadaslarda bilgilerini paylasacaktir insallah kanadi duzelir suan tek ilgilenmeniz gereken konu bu olmali

Cvp: İskender Papağanı

vahdettin fındıkoğlu' Alıntı:
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba. Ben aranıza yeni katıldım. Fikirlerinizi ve önerilerinizi almak istiyorum. Mahallemde bir kişide iskender papağanı vardı ve kendisi papağanı salacağını söyleyince ben aldım. Papağanda bilezik yok.(Bilezik ne işe yarar bilmiyorum ) Ben papağanı aldım. Aldım ama farkettim ki hayvana kötü bakılmış. Fotoğraflarda ne kadar belli olur bilmiyorum ama kanadını kırmışlar ve yanlış kaynama sonunda kanadı yamuk kalmış. Hayvan biraz ürkek. Genişçe bir kafes aldım kapısı çatısı hep açık. Suyunu yemini her gün değişiyorum. Ben buna nasıl yaklaşmalıyım ? Ele nasıl alışır ? Ne tür meyve sebze yer ? Sadece çekirdek yeter mi ? Yaklaşınca kaçıyor. Ve bitli sprey aldım 3 günde bir kullanıyorum. Benim bu papağana nasıl yaklaşmam lazım napmam lazım. Bana nacizane fikirlerinizi bilgilerinizi aktarırsanız çok sevinirim. Hepinize şimdiden çok teşekkür ederiç
[font='Droid Sans', sans-serif]Slm Vahdettin bey. İlk önce size, varlığınıza ve eve alışmalı. Kanat kırılması büyük bir travmadır kuşlarda bildiğim kadarıyla. [size=small][font='Droid Sans', sans-serif]Size düşen en önemli görev sabırlı olmak. Kanat için uzman bir veterinere götürmenizi tavsiye ederim. [size=small][font='Droid Sans', sans-serif]Mesela yanında oturup konuşun size daha çabuk adapte olur (Dinlemeyi severler). Yemek konusunda fındık, fıstık, meyve olarak üzüm , sebze olarak biber, maydanoz sapı başlangıç için idealdir. Yaklaşmak için acele etmeyin zaman verin birazcık. [/font][/font][/size][/font][/size]
[font='Droid Sans', sans-serif][size=small][font='Droid Sans', sans-serif][size=small][font='Droid Sans', sans-serif]@[size=small][font='Droid Sans', sans-serif]Burteçin Zoga  bu konuda daha engin tecrubelere sahiptir. [/font][/font][/size][/font][/size][/font][/size]
[font='Droid Sans', sans-serif][size=small][font='Droid Sans', sans-serif][size=small][font='Droid Sans', sans-serif][size=small][font='Droid Sans', sans-serif]Saygılarımla.[/font][/font][/size][/font][/size][/font][/size]

Cvp: İskender Papağanı

İstanbulda gaziosmanpaşa çevresine yakın bir yerde kanadına baktırabileceğim kimse varmıdır sizin bildiğiniz. Ayrıca dediklerinizi tek tek yapacağım inaşallah.

Vahdettin bey duyarlı davranışınızdan ötürü sizi tebrik ediyorum.

Maalesef bir canın sorumluluğunu alamayacak insanlar sahiplenmiş olduğu cana eziyet ediyor sonra ya sokağa atıyor ya da öldürene kadar bu eziyete devam ediyor :/

Size tavsiyem forumda bakım beslenme eğitim davranış ne bulursanız okuyun sonuna kadar. notlar alın. kendinize bir besin çizelgesi hazırlayın. haftanın belli günleri belli besinler vermek gibi bir alışkanlık edinin. ilk başlarda yemeyecektir verdiklerinizi ancak zamanla alışacak ve yemeye başlayacaktır. o zaman da en sevdiği besinlere göre diyet listenizi düzenlersiniz.

şimdilik çok yaklaşmayın. elinizi sadece yem ve suyunu değiştirmek için kafese sokun.

uzaktan onunla konuşun sohbet edin. kafese yaklaşınca bağırıyor mu bilemiyorum ama belirli bir mesafeden konuşmaya başlayın ve yavaş yavaş gün be gün bu mesafeyi azaltarak konuşmaya devam edin . sonunda kafesin yanına geldiğinizde bağırmayı hırlamayı kesecektir.

iyi günler dilerim

datrom

New member
merhabalar bu türün ısırmasını nasıl kesebiliriz ele geliyor tünekten elimi onune koydugumda hafiften koluma cıkıyor gibi ama hemen tünege zıplıoyr tekrar birde cok ısırıyor tünekte iken elma dilimi uzattıgımda egilip alıyor sonrasında hafiften elimi nezaman yaklastırsam ısırıyor elimi kacıltmıyorum ama cok acıtıyor bunun için napmam lazım arkadaslar birde kusum sürekli salık durumta evde oyun alanı yaptuım orda duruyor sürekli evde oldugumdan oturu gece gündüz salık olması iyimi kotumu ? elle tutup kafesede koymak istemiyroum cunki bir iki defa yaptım buda kotu etkiliyormus ısırma konusunda napmam lazım acıkcası