ısırma...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

bugrahan

New member
kuşuma elimi yaklaştırdığımda ısırmak yerine sadece bana tıslıyordu.şimdi ise elimi yaklaştırdığımda ısırıyor.buna nasıl engel olabilirim?yada bunu atlatması ne kadar sürer?:dodgy::dodgy:

Noldor

New member
Cvp: ısırma...

Buğra bunu daha öncede söylemiştim evcillerdeki eğitim tamamen sabır ve ilgiden geçiyor.Yani kuşun bugün ısırıyorsa,yarın pat diye ısırmayı bırakıp kendini sevdirtmeye başlamaz.Demekki çekindiği için parmağndan ısırmaya çalışıyor.Öncelikle eline alıştırmalısın her kuş kolay kolay kendine dokundurtmaz.Daha önce tıslıyordu demişsin şu son zamanlarda bir şekilde elinden korkmuş olmalı.Yavaş yavaş korkutmadan hergün belli bi seviyede yaklaşmaya çalışmalısın.Ama fazla ileri gidip korkutmamalısın yoksa alışma süreci daha fazla uzar.Şimdilik bu şekilde periyodik olarak ilgilenmeni tavsiye ederim zamanla mutlaka sonuç alıcaksın.Bide bakmışsın kuşunu elinle kaşıyorsun :)Gözkirp:

Tıslayan kuş ısırmaya başladığına göre demek ki eğitimde gerileme gösteriyorsun. Özetle hatalı davranıyorsun. Artı olarak seni ısırabildiğini ve bu şekilde korunabildiğini görünce bunun daha çok üstüne giderler. Ya bırakacaksın kopartacak. Ki en fazla 9 parmağını kopartır. Korkma birisi sana kalır. Ya da onun istemi dışında ona yaklaşmayacaksın. Özetle ya doğru eğitim ya da bunlara katlanacaksın.

bugrahan

New member

aslında ısırdığında en küçük bir acı bile hissetmiyorum gerçekten.gagasındamı sorun var yoksa yavru olduğundanmı.daha 6-7 aylık...

Alpdna

Administrator
Yönetici
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı, Monk Papağanı, Diğer Evcil Hayvanlar

bugrahan' Alıntı:
aslında ısırdığında en küçük bir acı bile hissetmiyorum gerçekten.gagasındamı sorun var yoksa yavru olduğundanmı.daha 6-7 aylık...
Tam olarak Isırmıyordur :)

Evet o halde çok vicdanlı ya da çok genç bir sultanınız var. Zira yetişkin bir sultan istekli bir şekilde ısırırsa kanatmadan bırakmaz.

bugrahan

New member

kuşumun daha kafasındaki tüyler bile daha tam çıkmamış.ama küçük olması alışması bakımından daha iyi bence küçüklüğünden...Gözkirp:

Noldor

New member

Evet buğrahan alışma açısından genç kuşlar daha iyidir.Ama zaten sultanların genelinde kellik var yani o tüyler zaten çıkmıycak bildiğim kadarıyla :)

Alpdna

Administrator
Yönetici
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı, Monk Papağanı, Diğer Evcil Hayvanlar

Tabiki daha iyi kücük olması..Kafasının biraz arkasındaki tüylerden bahsediyorsanız eger o tüyler cıkmaz.Yani hafif kellik olur kafasında hele lutinolarda daha cok oluyor bu.

bugrahan

New member

petshoptaki adam bana ilerde çıkacağını sölemişti.bu arada kafesine içinde durması için küçük üstü kapalı kulübe vs gibi şeyler severlermi.

dygarslan

New member

benim ki kafesten parmağımı sokuncaparmağımla oynuyor, kafasına dokunmama izin veriiyor hatta beni kafesin dışından tellerin arkasından beni öpmeye bile başladı, fakat kapısının sürekli açık olmasına rağmen ne dışarı çıkıyor ne de elimi sokmama izin veriyor, tam alıştı derken bu günde kafesinin altı güm diye çıktı o da korkuyla dışarı fırladı hemen kafese koydum ama tabi kalbi güm gümdü. inş gerilememiştir aldığımız yol.

warlock

New member

bana göre ısırması korkup tıslamasından kaçmasından daha iyi.şadi parmağıma çıkmadan ısırıp yokluyor kesinlikle tepki vermiyorum.daha önce o parmağı jacko ısırdı amazon ısırdı. sultandan mı korkacam.artık şadi de ısırma numarası yapmayı bıraktı.kulçadan sonra biraz asabi oldu omuzuma gelip kulağımı ısırıyor.ısırdı mı kanatıyor.baktı tepki vermiyorum , başka bir taktik buldu.dışarı çıktığında kafama uçuyori sonra da pisleyip geri gidiyor.ne demişler:gülü seven dikenine, kuşu seven pisliğine katlanır.
neyseki ishali falan yok bi kağıt parçasıyla temizliyorum.benden korkup kaçacağına gelip ısırsın kafamı pislesin.artık şakadan bile ısırmıyor.hatta ilk gördüğü kişilerin bile eline çıkıyor.ki tek kuş da değil eşi şadiye de var. şadiye daha çekingen.o da arada gelip omuzuma konuyor.ama ele gelmeyi sevmiyor.ısırması ısırma denemesi hiç yok.ikisini de çook seviyorum.

bugrahan

New member

ısırdığımda tepki vermeyince,ısırınca bi fayda olmadığını anladı benim kuş (adı tarçın) bu sefer elimi yaklaştığımda bekliyor ve ürkekde olsa şaşkın şaşkın elime bakıyor.ama sadece üst gagasına dokundurtuyor.alt gagaya dokundurtmamasının sebebi ne?

Mehmet

New member

nik35' Alıntı:
benimki de mürekkep balığı kemiğini sürekli kemiriyor yem falan yediği yok endişeliyim .s
gerekli açıklama yapıldı bir daha özel mesaj ile yardım yapılmayacaktır.lütfen site içi kurallara uyunuz her şey sizler için :super:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...