ısıran papağnda yapılması gerekenler...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

bugrahan

New member
Mesajlar
889
Yaş
22
Konum
mersin
#1
Asabiyete bağlı ısırma huyunun düzeltilmesinde en önemli konu, kuşu pozitif yönde eğitmek.

Buna başlamak için özellikle papağanlara "gel", "tırman", "aşağı" ve "yukarı" gibi komutları öğretmek gerekir. Böylece tüneğindeki kuşa komut vererek elinize tırmanmasını ve tüneğine inmesini öğretebilirsiniz.

Öğrenme süreci, kuşun daha önce ısırma davranışı gösterdiği yerden farklı bir yerde başlamalı. Evin başka bir odasını kullanabilirsiniz. Eğer sizi evin tüm odalarında ısırdıysa, bu eğitim çok olabilir. Böyle bir durumda komşunuzun ya da yakın birinin evini kısa süreli eğitimler için kullanabilirsiniz.

Papağanlar insanın yüz ifadelerini ve komutlarını anlayacak kadar zekidir. Uygun şekilde davranarak, eğitimi ödüllerle hızlandırabilirsiniz. Eğer ısırmaya yönelik bir tepki verirse başınızın kuştan daha yukarı kaldırıp ondan daha üst mertebede olduğunuzu gösteren bir duruşla "hayır" deyin. Eğer yüksek sesle bağırır ya da azarlayan bir ses tonu kullanırsanız, çığlık seslerini ve sıra dışı bağırmaları eğlenceli bulan papağanınız eğitim açısından zorluk çıkarabilir. Bu nedenle papağanınızı eğitirken kesinlikle bağırmayın ve ceza vermeyin.

Eğitime, komutları öğrenene kadar her gün devam edin. Eğitimler boyunca ve sonrasında, onu kafeste veya elinizdeyken asla kalp seviyenizin üstünde bir yüksekliğe kaldırmayın. Isırma huyu olan papağanları omzunuza kesinlikle almayın. Yüz, göz, kulak ve dudaklara yakın olan omuzda duran bir papağan ısırarak ciddi yaralanmalara yol açabilir.

Eğer kuş ısırmaya kalkarsa, eğer elinizdeyken elinizi birkaç santim aşağı doğru hızla alçaltarak veya omzunuzdaysa hafif bir hareketle dönerek dengesini bozarak ısırmayı durdurabilirsiniz. Böyle bir durumda onu kafesine koyarak eğitime ara verin. Ama onu kafeste bıraktığınız süreyi ceza olacak kadar uzun tutmayın. Bu onu kızdırır.

Eğer kuşun ısırma huyu korkuya bağlıysa, ona korku vereni tespit edin. Elektrik süpürgesi gibi elektrikli ev aletlerinden bile korkabilirler. Eğer evden uzaklaştırılması mümkün olmayan ve korkuya yol açan gürültülü ev aletleri varsa, bunları önce sesi uzaktan gelecek şekilde çalıştırıp bu esnada kuşu sakinleştirmek için ödüller kullanarak onu alıştırabilirsiniz.

Sabır ve ilgiyle kısa sürede kuşlarınızın ve son derece zeki olan papağanınızın ısırma huyundan vazgeçtiğini göreceksiniz.
 

bugrahan

New member
Mesajlar
889
Yaş
22
Konum
mersin
#5
Cvp: ısıran papağnda yapılması gerekenler...

faydalı olması için koydum zaten..çünkü her papağan besleyen bu sorunla karşı karşıya kalıyor neredeyse...
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...