ishal...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

bugrahan

New member
arkadaşlar.bir çift muhabbet kuşu aldım ve dişi olan ishal oldu.veteriner ishal ilacından sabah akşam bir damla ağzına damlatmamı istedi.kuşumun ağzına damlattığımda sanki boğazına kaçmış gibi sürekli ağzını açıp havaya kaldırmaya başladı ve birkaç kez çırpındı.bu iş böyle gidermi.bir daha aynı şeyin olmasından korkuyorum...:(

Mehmet

New member
Cvp: ishal...

patates haşlamasının üstüne pirinç unu serperek ver kuşa elma sirkesi ekle suyuna.ayrıca yem olarak sadece aspur ver.geçmiş olsunGözkirp:

bugrahan

New member

qnr' Alıntı:
patates haşlamasının üstüne pirinç unu serperek ver kuşa elma sirkesi ekle suyuna.ayrıca yem olarak sadece aspur ver.geçmiş olsunGözkirp:
ishal ilacını damlatmamda sakınca varmı çünkü hiç hoşuna gitmiyor...

bugrahan

New member

bu arada kuşun durumu iyice kötüye gidiyor.patatese yaklaşmadı bile.kafasını arkaya atıp tüylerini kabartıyor sürekli.

bugrahan

New member

ishal ilacı olarak avidrade bağırsak düzenleyici veriyorum.sabah akşam 1 damla ağzına damlatıyorum.bu arada kafayı arkaya atıp uyuması bir sorun olduğunu gösterirmi?

ceritici

New member

Kafayı arkaya atıp uyuması ve tüylerini kabartması hasta ve halsiz olduğunu gösterir. Eğer hala yem yiyorsa sorun yok. Avidiare kullanmaya devam et veterinerin dediği gibi. ama damlayı nasıl verdiğin çok önemli. damladan damlaya fark var. Şırıngayla veriyorsan çok dikkat et dozuna bazen fazla kaçabiliyor çünkü. 1 damla veriyim derken yarım ml yüzüne boşaltıyorsun hayvan cağızın. ağızdan direk avidiare verdiğin gibi, petshoplarda satılan avisol adlı vitamin ilacını al (5tl filan) ve suluğuna da ondan koy. oranı prospektüste yazar. iyileşme gösterse de böyle 1 hafta devam et. eğer 1 hafta sonunda ilerleme olmazsa veterinerden antibiyotik tavsiyesi al. Muhabbet kuşlarında çok sık rastlanılan bir durum dikkat edilmezse sonu kötü olabiliyor. Allah sabır versin kardeşim inşallah düzelecektir bu dediklerimle.

bugrahan' Alıntı:
ishal ilacı olarak avidrade bağırsak düzenleyici veriyorum.sabah akşam 1 damla ağzına damlatıyorum.bu arada kafayı arkaya atıp uyuması bir sorun olduğunu gösterirmi?
Okudun mu?
http://www.sultanpapaganlari.com/Konu-ishal-nedenleri-ve-tedavisi.html

bugrahan

New member

bu arada dişinin yanındaki erkekte ishal olamaya başladı o da aynı davranışları sergiliyor.dişiyle birlikte sürekli bitişik ve sarılarak uyuyorlar.bu arada kuşların yaşının gereğinden fazla küçük olduğu dikkatimi çekti.çünkü eve geldiklerinden 5 dk sonra onları istediğim gibi elime aldım başıma,omzuma koydum yinede hiç ürkmediler.bu açlıktanda olmuş olabilir.çünkü yem yemeyide tam beceremiyorlar.bunun için yumurta haşlayıp ezerek versem yerlermi...?...suluk yere çok yakın olmasına rağmen uzanamıyorlar...

ceritici

New member

Buğrahan
Kuşlara dişi veya erkek diyebilmen için kuşların burunlarının çevresinin renklenmeye başlaması lazım (erkeklerin maviye çalar, dişilerin kirli griye çalar) . Eğer bu belirtiler doğrultusunda diyorsan kuşlarım erkek veya dişi diye. Gereğinden küçük değillerdir. en az 3-4 aylıktırlar. 3-4 aylık muhabbet kuşları da yem kırmayı öğrenmiştir ki eğer petshoptan aldıysan kuşlarını, bu kuşların orda da yem yiyor olduğunu düşünmen lazım. Yukarda muhabbet kuşlarını alalı kaç gün olduğunu yazmamışsın o yüzden bişey diyemem ama eve yeni gelen kuşlarda ortam değişikliğine tepki olarak yem yemeye çekinme durumu vardır. Biraz süre ver o sorunun düzelir. Ama kuşların için şu an asıl sorun ishal olmaları ve üşümeleri. Normalde ilk başta hasta olan kuşu başka kafese ayırman gerekirdi ama onun için geç kalmışsın. Yukarda yazdığım ilaç tedavisini diğer kuşa da uygula. Sabah akşam birer damla avidiare ve suluklarına da avisol (prospektüste belirtilen dozda). Bu tedaviye devam ederken kuşların sıcak bir ortamda ve KESİNLİKLE hava akımının olmadığı bir ortamda kalmasını sağla. Dediklerimi uygulamaya ne kadar erken başlarsan o kadar iyi. Suluk konusuna gelince. kafesinde hiç tünek yok mu? Kuşlar tünek yerine kafesin tabanında mı duruyorlar? bu sorularıma cevap verirsen daha yardımcı olurum.

bugrahan

New member

ilk olarak dişi ve erkek diye kanıya varmamın nedeni...veterinerin söylemiş olması ve sürekli birbirleriyle haşır neşir olmaları.hatta kur yapmaya benzer hareketler bile sergiliyorlar.ben ilaçları verdim.suyunada dediğiniz ilacı kattım.tünek konusuna gelince ayakları yeterince büyük olmadığından tünekte rahat duramıyorlar,ayakları sürekli kayıyor bunun için tünekleri değiştirmeyi düşünüyorum...bu arada kuşları alalı 1-2 gün oldu ve ilk günden elime geldiler ki o kadar küçükler.tünekte duramadıkları için de yemliği ve suluğu kafes tabanına yerleştirdim...

ceritici

New member

O zaman şimdilik sıkıntı yapacak bişey yok Buğrahan. Öncelikle hayırlı olsun kuşların. sağlık nice güzel seneler beraber olursunuz inşallah. Veteriner de benim dediğim yöntemle cinsiyetlerine karar vermiştir. Çünkü muhabbet kuşlarında cinyeti bariz gösterecek başka bir özellik yok. Yeni tünekleri aldığında yemliği ve suluğu tüneklerden yetişebilecekleri güzel yerlere koyup denersin. Bi de Buğrahan petshoplarda yemliklerden yerlere çok yem döküldüğünden bazı yavru kuşlar yerden yemeye alışıyorlar o yüzden yemliğe alışmaları için zaman gerekiyor. Tünek alırken de plastik yerine tahta tünek ve içi çukur plastik tüneklere göre biraz daha kalın ve yuvarlak tünekleri tavsiye ederim. Bu tüneklerde çok daha rahat duracaklardır ;) İnşallah en yakın zamanda sağlıklarına kavuşurlar ve iyi haberlerini bizlere iletirsin. Başka bir sorun veya sıkıntın olursa da burdan daima yardımcı olmaya çalışırım.

bugrahan

New member

sizlere çok teşekkür ederim,bende isahal kuşlarda ölümcüldür diye çok tedirgin olmuştum.saolun çok içimi rahatlattınız.kuşlar yem yemeye başladı,durumlarıda iyiden iyiye gidiyor.sadece biraz halsizlik var o kadar,umarım o da düzelir...:blush:

ceritici

New member

:) kuşların ve senin adına çok sevindim buğrahan,
Tedaviye başladıktan 1 hafta sonraya kadar ilaç ve vitaminlere devam edersen turp gibi olurlar inşallah.
Süre dolduktan sonra ilacı kesip vitamine ilk 2 hafta için, haftada 2 ye sonra ki haftalar için de haftada 1 e indirerek böyle devam edebilirsin buğrahan. Böylece kuşlarının bağışıklığı kuvvetlenmiş olur ;)

bugrahan

New member

çok saolun aynı zamanda dişide hırçınlık sorunu var.çok yavru oldaukları için bilmeden elime geliyorlar ama bu aralar dişiye elimi uzattığımda hemen çığlık atıyor ve ısırıyor.erkek ise çok uysal ve hemen elime geliyor.sorun dişide...:huh:

ceritici

New member

Kuşlara zorla ilaç veridin ya elinde tutarak belki ona bir tepki olarak hırçınlaşmış olabilir. Muhabbet kuşunun sevdiği yiyeceklerden avcuna alarak kafese elini sok gelmesini bekle. biraz zaman ver düzelir diye düşünüyorum.

bugrahan

New member

evet yani erkekte sorun yok çünkü ona ilaç vermedik.sık sık sevin diyorlar ama sevdirtmiyor dişi...dediğin şeyi deneyeceğm çağdaş abi.bu arada konuda yardım ettiğin için çok sağol minnettar kaldım.:D:D:D:pGözkirp::rolleyes::shy:;):blush::angel::sleepy::idea::idea:Gözkirp:Gözkirp:

furuko52

New member
  ishal...

bende 3 gün önce bir sultan aldım kafeste arada tek ayak üzerinde duruyor yem yiyor (yemin içinde muhabbet kuşu yemi de var)sizin dediğiniz yöntemi uygulayım mı?Marul hiç vermedim biraz çilek verdim.:huh::huh:

bugrahan

New member

tek ayak üzerinde durması oda sıcaklığının düşük olmasından kaynaklanır.sen cereyanda kalmamasına ve oda sıcaklığının düşük olmamasına dikkat et.Eğer ishalden şüpheleniyorsan kuşun dışkısını 4-5 gün kontrol et dışkı suluysa ishal vardır.Daha fazla yardım istiyorsan bunun hakkında konu açabilirsin resimleri vs. de ekle bakalım mutlaka yardım bulursun.:D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...