İlk kuşum mercan

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Merhaba arkadaşlar.
Ben saraybosnada yaşayan bir üniversite öğrencisiyim. Hayatımda bazı yenilik ve değişikliklere gitmeyi planlıyordum ve bu planların başında vaktimi doya doya harcayabileceğim bir kuş almak vardı. Nasip bugüneymiş bir petshop a gidip kuşlara baktım ve en çok ta hoşuma ilk başlarda ismini dahi bilmediğim ve araştırarak öğrendiğim sultan papağanı gitti. büyük bir kafes ve iki aylık yem kum ve gaga taşı aldım. internetten yaptığım araştırmalarda çok enteresan şeyler ve bu forum u buldum. Şimdilik merak ettiğim birkaç soru var. Kuşumun cinsiyetini, türünü ve yaşını fotoğraflardan yola çıkarak bana söyleyebilirmisiniz acaba :/ birde bugün ben mercanı kafesinden çıkarıp elimle beslemeye çalıştım sonradan farkettim ki pek te doğru bir hareket değilmiş :( bundan sonra ne yapmalıyım dersiniz ?

propontis

Active member
Cvp: İlk kuşum mercan

Kuşunuz lutino. İlk geldiği zamanlar kafes az yaklaşarak dışarıdan onunla konuşmayı deneyebilirsiniz. Zamanla dal darı gibi ödüller kullanarak aradaki mesafeyi daraltmayı ve kuşu elinize almayı deneyebilirsiniz. Ona olan ilgi ve alakanıza göre bir-iki hafta içinde size alışır. Bazı kuşlarda, önceden yaşadıklarına bağlı olarak bu süre uzayabilir. Cinsiyet için de kanat altı fotoğrafı lazım.

Bu arada ismi de kendi gibi güzel kuşunuz hayırlı olsun. :)

propontis

Active member

Kanat altındaki noktalara göre tahmin yapılıyor. Yarın foto atabilirseniz daha kolay tahmin yapılabilir. Bu arada kuşun ötüşleri de cinsiyet belirlemeyi kolaylaştırır. Erkekler inişli çıkışlı melodik bir ötüşe sahip iken dişiler tek tip öter. Genelde en kestirme yol bu oluyor. :)

Anlıyorum o zaman yarın bir fotoğraf atıyorum birde aldığım yerdeki satıcı 3-4 aylık demişti yaşı için onu nasıl bilebilirim sizce ? Ayrıca çok teşekkür ederim değerli bilgilerinizi benimle paylaştığınız için

propontis

Active member

Gaga ve ayaklarda katman oluşmasına göre yaş tespiti yapılıyor. Foto atarken flaşsız olarak gaga ve ayakları da çekerseniz yaş konusunda tahmin yürütebiliriz.

Aynen mutasyonu bende farkettim, biraz beyaz kırçıllık var göğüs taraflarında. Bu arada kanat fotoğrafını da atayım şöyle :)

[hr]
Bu arada bugün kafesinden çıkardım dünkü kadar hırçın değildi ıssırmadı bile sadece şöyle diliyle bir yoklayıp bırakıyor. Hala daha kafeste yanlız bırakayımmı birkaç gün yoksa eğitime başlayayımmı dersiniz ? Birde banyosunu ne zaman yaptırayım biraz beklemelimiyim ?
[hr]
propontis' Alıntı:
Kuşunuz lutino. İlk geldiği zamanlar kafes az yaklaşarak dışarıdan onunla konuşmayı deneyebilirsiniz. Zamanla dal darı gibi ödüller kullanarak aradaki mesafeyi daraltmayı ve kuşu elinize almayı deneyebilirsiniz. Ona olan ilgi ve alakanıza göre bir-iki hafta içinde size alışır. Bazı kuşlarda, önceden yaşadıklarına bağlı olarak bu süre uzayabilir. Cinsiyet için de kanat altı fotoğrafı lazım.

Bu arada ismi de kendi gibi güzel kuşunuz hayırlı olsun. :)
Hocam resim attım bakarsan sevinirim

propontis

Active member

Crocktacarmus' Alıntı:
propontis' Alıntı:
Bana erkek gibi geldi. Bir de arkadaşlar yorum yazsın.
ben baktım da , öğrendiğim kadarı ile lutinolarda bakarak cinsiyet tahmini yapılamıyormuş sizin daha önce attığınız resimdede öyle gösteriyor
Bir ara ben de öyle biliyordum; ancak sonradan yapılabildiğini öğrendim. Şu alttaki resim de ona matuf.

ben baktım da , öğrendiğim kadarı ile lutinolarda bakarak cinsiyet tahmini yapılamıyormuş sizin daha önce attığınız resimdede öyle gösteriyor
[hr]
Crocktacarmus' Alıntı:
propontis' Alıntı:
propontis' Alıntı:
Crocktacarmus' Alıntı:
propontis' Alıntı:
Bir ara ben de öyle biliyordum; ancak sonradan yapılabildiğini öğrendim. Şu alttaki resim de ona matuf.

Anladım şimdi eyvallah :)
[hr]
Bu arada bugün kafesinden çıkardım dünkü kadar hırçın değildi ıssırmadı bile sadece şöyle diliyle bir yoklayıp bırakıyor. Hala daha kafeste yanlız bırakayımmı birkaç gün yoksa eğitime başlayayımmı dersiniz ? Birde banyosunu ne zaman yaptırayım biraz beklemelimiyim ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...