İlk kuluçka

Bestami65

New member
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Arkadaşlar çiftim geçen hafta ilk yumurtalarını vermeye başladı şuan 4 yumurta var dişi halen hamile dahası gelecek gibi ancak yumurtaları kontrol ettiğimde boş gözüküyor dördüde oysa çiftleşiyorlardı her gün erkek kısır mı acaba hamileykende çiftleşmeye çalıştı ama dengesini kuramıyor heralde o ağırlıkla sizce yumurtalar neden boş olabilir ilk kuluçkada bunları yaşayıp sonradan düzelen varmı ve de yumurtaları alayımmı altlarından yoksa alışmak için yatsınlarmı üstlerine ikisi birlikte yatıyor

SedatBurak

New member
Arkadaşlar çiftim geçen hafta ilk yumurtalarını vermeye başladı şuan 4 yumurta var dişi halen hamile dahası gelecek gibi ancak yumurtaları kontrol ettiğimde boş gözüküyor dördüde oysa çiftleşiyorlardı her gün erkek kısır mı acaba hamileykende çiftleşmeye çalıştı ama dengesini kuramıyor heralde o ağırlıkla sizce yumurtalar neden boş olabilir ilk kuluçkada bunları yaşayıp sonradan düzelen varmı ve de yumurtaları alayımmı altlarından yoksa alışmak için yatsınlarmı üstlerine ikisi birlikte yatıyor
Yumurtladıktan 9 gün sonra kontrol yaparsan daha iyi vede yatmama sorunuilk kuluçkadan kaynaklı olabilir yumurta olduğundan emin plun ve lütfen geri dönüş yapın

Bestami65

New member
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Kuşlar kuluçka yatıyor zaten ama yumurtalar boş gözüküyor farkediyormu hangi gün bakıldığı sonuçta ufakta olsa biraz kırmızılık olmalıydı zaten evcil kuşlar sorun etmiyorlar bakmama

newceri

Active member
10. gün kontrol ettiğinde ilk iki yumurtanın 8. günü olmuş olur ve damarlanma gözüküyor olur. 3-4-5... damarlanma göremeyebilirsiniz. Boş diye almayın.

4 yumurta ise 1. ve 2. yumurtanın 6. günü demektir. azda olsa damarlanma gözükür ama siz 4 gün sonra kontrol edin.

newceri

Active member
Genelde 2. yumurta geldikten sonra yatmaya başladığından yumurta günü diye hesapladığım, yumurtaya yatma günü. Değişebilir. Kafeste sabit tünek ve tünek kalınlığı çifleşmeye etkilidir. Resim paylaşırsanız iyi olur.

Tünekleri 2-2.5 cm çapında ve sabit olmalı.

Bestami65

New member
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Tünekleri ağaç dalından kesmiştim kalın seçmiştim epey çiftleşirken bir denge problemi görmedim başta bilmiyorlardı ama sonradan öğrendiler gayet iyi çiftleşiyor ilk iki yumurta ard arda günlerde geldi 3. yumurta 4 gün sonrasında geldi iki gün sonrasında da 4. Geldi yani ilk yumurta 7 8 günlük yinede bişey gözükmüyor hatta yumurta biraz sarı çoğunluğu beyaz parlıyor sanki içinde sıvıda yokmuş gibi ben fotoğraflara göre konuştum ama dediğiniz gibi bikaç gün sonra yine bakacağım

Bestami65

New member
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Yumurtalar kesin olarak boş ama ikisini bir ve diğeri ikisini biri olmak üzere ikisi birlikte kuluçka yatıyorlar gün boyu, alayım mı altlarından yumurtaları?

Bestami65

New member
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Yumurtalardan birini kırdılar birinide yuvadan dışarı attılar diğer iki yumurtayıda aldım altlarından 2 gündür boştalar ama dünden beri yine ikisi yuvalığa girip içinde kalıyorlar belki daha sıcak olduğundandır bilmiyorum ama çiftleşme yok bir sonraki kuluçkada yumurtaların dolu olması için ne yapabilirim. İlk kuluçkadan hemen önce dişinin kanadında bir sıkıntı vardı onun için veteriner ağır bir vitamin ilacı verdi erkek içsede bişey olmaz demişti öğrendiğime göre ağır ilaçlardan da olabiliyormuş döllenmeme şimdi kullanmıyoruz düzelir mi ?