Hırçın Cennet

Merhaba Papağan sever arkadaşlar 8 aylık olan Fischer cennet papağanım ne kadar çabalasam da bir türlü hırçınlığı bırakmıyor. Günlük yemini kendim veriyorum,  çamaşır mandallarına karşı ilgisi var diye renkli renkli mandallar taktım kafesine haricen oyuncağı var,  kafesin içinde yavruluk da var geceleri ve öğlen uykusunu orda uyuyor yemlik taksam hiç yüzüme bakmıyor yem yiyeceği zaman yem kabının kapağına yiyeceği kadar koyuyorum kapak elimdeyken güzelce yiyor hatta boynunu kanatlarını seviyorum boynunu kaşıyorum hoşuna da gidiyor ama gel gelelim karnı doyunca elimi uzatır uzatmaz elimin kanatmadığı yerini bırakmıyor bir kaç defa güzellikle uyardım ısıracağı zaman sesimin ciddiyetini anlıyor ama birkaç saniye sonra tekrar ısırmaya çalışıyor yavrulukta son zamanlar daha uzun kalmaya başladı elimi kafese uzatsam ya da yaklaşsam gagasını açıp hırlıyor kızdım bir kaç defa yine aynı şeyi yaptı ne yapacağım bilemiyorum ???

Mehmet bey merhaba kusuniz disimi bilmiyorum ama oncelikli olarak yuvaligi cikartin yuvalikta hirlama isini genelde disi kus yapiyor benim gozlemlemelerime gore buda yuvasini korumak amaclidir bazi kuslar ne yaparsaniz yapin malesef ele gelmiyor bunun bazi sebepleri ya ilk aldiginiz kisi salmada yetistirdiginden (yada buyuk kafeste) yada sizden daha onceki kisi ilgilenmediginen urkek oldugundandir sizin yapmaniz gereken sey sabirli olup guvenini kazanmaniz gerekir

Cvp: RE: Hırçın Cennet

erkanmedeni®' Alıntı:
Mehmet bey merhaba kusuniz disimi bilmiyorum ama oncelikli olarak yuvaligi cikartin yuvalikta hirlama isini genelde disi kus yapiyor benim gozlemlemelerime gore buda yuvasini korumak amaclidir bazi kuslar ne yaparsaniz yapin malesef ele gelmiyor bunun bazi sebepleri ya ilk aldiginiz kisi salmada yetistirdiginden (yada buyuk kafeste) yada sizden daha onceki kisi ilgilenmediginen urkek oldugundandir sizin yapmaniz gereken sey sabirli olup guvenini kazanmaniz gerekir
Ben direkt yem kırmaya başladığı zaman bu sitede sahiplendirme yapan bir hanımefendiden aldım, bildiğim kadarıyla salma kafeste yavru almış üç kardeşti ben aldığımda üç kardeşin üçü de ele alındıklarında ısırıyorlardı ama içgüdüsel olarak yaptıklarını düşünmüştüm. Şimdi ben bu yavruluğu çıkaracak olsam bunalıma girip daha çok düşman olur mu bana çünkü sırf kafesin zeminini temizledim diye bir hafta elimden yem dahi yemedi.