Hayvanların Zeka Sıralaması :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Alpdna

Administrator
Yönetici
Mesajlar
3,389
Yaş
33
Konum
İstanbul
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı, Monk Papağanı, Diğer Evcil Hayvanlar
#1
Oxford Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya hayvanları zeka durumuna göre sınıflandırıyor..


Köpekler kedilere göre daha sosyal, filler şempanzelere kıyasla daha yetenekli, fareler güvercinlerden daha becerikli.Kediler Köpekler
Kedilere göre daha sosyal olan ve beyinleri de kedilerinkinden daha büyük olan köpekler bu çiftin zeki olanı.

Filler - şempanzeler
Filler eşyalar arasındaki farkları ayırt etme konusunda hem şempanzelerden, hem de küçük çocuklardan daha maharetli. Uzmanlar fillerin becerilerinin maymunlar, şempanzeler ve çocuklarla kıyaslandığında ‘sınırlı’ olmadığını söylüyor.

Bozayılar - kutup ayıları
Bilim insanları bozayıların, küresel iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine kutup ayılarından çok daha dayanıklı olduğuna dikkat çekiyor. Bozayılar yıllar önce gördükleri hayvanları bile tanıyabiliyorlar. Bazı araştırmacılar kutup ayılarının da en zeki primatlara yakın bir zekaya sahip olduğunu öne sürmekte.

Fareler - güvercinler
İkilinin zekisi fareler. Ancak fark derin değil. İki tür de optimal stratejiyi öğrenme kapasitesine sahip. Fareler yanıtını bilmedikleri seçeneği pas geçme yolunu tercih etmeyi de biliyor. Araştırmacılar farelerin, güvercinlerin aksine ve tıpkı maymunlar gibi ne yaptıklarının farkında olabileceklerini söylüyor.

Ahtapotlar - balıklarAhtapot ve mürekkepbalığı gibi kafadanbacaklılar, muhtemelen omurgasızların en zekisi. Vücut ağırlıklarına kıyasla geniş beyinlere sahip olan ahtapotlar tüm balık türlerinden ve bazı kuşlardan daha zeki. Şekilleri ayırt etmeyi, kendilerine yönelik saldırılara çok boyutlu yanıtlar vermeyi, kavanoz açmayı biliyorlar. Balıkların hafızalarının birkaç saniye sürdüğü doğru değil ancak beyinlerinin kafadanbacaklılara kıyasla daha küçük olduğu da bir gerçek.

Atlar - İnekler
Atların zeka seviyesi pek çok hayvandan daha düşük ama sıralamada ineklerden yüksek çıkıyorlar.

Karıncalar - Arılar
Her iki türün de kompleks beyinleri var. Ancak iki tür de zekalarını özellikle bir grup içinde çalıştıklarında sergiliyor.

Kangurular - Koalalar
İkili en aptal hayvanlar arasında gösteriliyor. Yine de kangurular koalalara zeka konusunda fark atıyor.

Domuzlar - Köpekler
Köpekler kedilerden daha zeki ancak öğrenme konusunda domuzlar bir adım daha ileri gidebiliyor. Domuzlar öğrenme hızında şempanzelere yetişebiliyor.

Hindiler en aptal
1997’de Oregon Devlet Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre en aptal hayvanlar hindiler
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...