Gözde şişlik sulanma kaşıntı ve kızarıklık

Mr.Kryon

New member
Mesajlar
1
#1
Öncelikler merhaba arkadaşlar yakın zamanda 1 kuş kaybettik ve şuanda 2 tane cennet papağanımız var birşey olup kaybetmekten çok korkuyoruz canımız onlar bizim.
Sizlere birkaç sorum olacak araştırmalarım sonucu oldukca bilgi edindim ancak kafamda netleştiremediğim birkaç birşey var. tek göz bu şekilde onuda belirteyim.

*Papağanlarımız aynı kafeste diğerine bu hastalığın bulaşma riski nedir kafes büyük ayırdım ortadan ikiye kafesi bu yeterli olur mu ?

*araştırmalarım neticesinde verilen cevap tek göz hastalığı (ornithosis) ise ; iyi bir veteriner yok civarlarda nitekim çok iyi bilen biride yok . 6 gün boyunca sabah akşam tobrased damla damlattım (gentagut) ile aynı imiş ancak sonuc nötr. peşinde şuanda terramycın merhem kullanıyorum yeni başladım. bunun ile ilgili pozitif sonuc alınırsa hastalık tamamen biter mi yoksa içeride kalırmı, oral yol ilede tedavi etmem gerekir merak ettiğim sorulardan biri tahminimce gerekli tekrar etmemesi için kuluçka yapıp içeride kendini tekrarlayabilen bir hastalık imiş. Bir veteriner Aviastım ı sundu bana ancak bu ne kadar etkili olur doğrumu onuda bilmiyorum. ornithosis hastalığında doksisiklin kullanılması gerekli bu tablet formunda olan bir ilaç değilmi nasıl kuşta kullanacağız bunu anlamadım kısa sürede iyileşmesi için yardımınızı bekliyorum .

Şimdiden teşekkür ederim yardım eden herkese
 

Alpdna

Administrator
Yönetici
Mesajlar
3,328
Yaş
33
Konum
İstanbul
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı, Monk Papağanı, Diğer Evcil Hayvanlar
#2
Göz hastalıklarında kafesinizi temiz tutmanız gereklidir. Antibiyotik verilmeli ve göz çevresine antibiyotikli krem sürebilirsiniz.
Gentagut göz damlası (eczanelerden bulabilirsiniz)
Terramycin göz kremi (eczanelerden bulabilirsiniz)
Pamuklu kulak temizleyici