Forpus Parakeet Karakteri...

skuygur

New member
Rodi'yi biraz anlatayım size... Şu ana kadar Sultan Papağan, Muhabbet ve Cennet Papağan besledim. Eğer siz el hareketleri ile yön verme niyetinde iseniz forpuslar pek bunun için değil. Şöyle ki... 

Bildiğim kadarı ile kendi etrafında dönme hareketi tahta çubuk ile yapılıyor. Forpuslar çubukla ilgilense bile bir muhabbet yada sultan gibi değiller. 

Merhaba dedirtme parmağın vücuduna yaklaşması ile yaptırılıyor, forpuslar böyle bir durumda pek yok. Forpusa parmağınızı çıkma hareketi yaptığınız zaman direk olarak gagasını öne eğiyor. İlk olarak parmağınızı biraz tatlı ısırma yapıyor sonra çıkıyor. Ama merhaba için direk ayak kaldırması gerekli. Merhaba konusunda da zorlanırsınız yada hiç yaptıramazsınız. 

Kafa sallama olayı için üfleme tekniği kullanılıyor. Forpusa istediğiniz kadar üfleyin. Kafa sallama göremezsiniz.

Muhabbetlerde yulaf, sultanlarda dal darı ile ödüllendirme yapabilirsiniz ama forpusların şu yiyecek olsun ne olursa yaparım dedikleri yok. 

Bunların nedenleri belki de muhabbetler mesela yeme düşer düşmez ayırabiliyorsunuz ama forpuslarda bildiğim kadarı ile yeme düşse bile 20 gün falan yine anne ve babasının gözleminde tutuluyormuş. Belki de bu tarz komutlar için biraz geç kalınması olabilir.

Eğer bu tarz eğitimler vermek istemez, elime gelsin yeter derseniz forpuslar sevimli paraketler gerçekten. Muhabbet yada cennet gibi hareketli ve meraklılar. Muhabbet bir forpusa göre daha gürültülü. Cennet çok uzun zaman önce baktığım için gürültü konusunda birşey diyemeyeceğim. Kanat yapıları küçük olduğu için seri uçuyorlar. 

Ben ilk defa forpus besliyorum. Bu yazdıklarım tamamen bizim Rodi için arkadaşlar...