Evimize yeni gelen sultan papağanı erkek mi dişi mi anlamadik

Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Merhaba arkadaşlar Erkek sultan papağanımız vardı limon :) resimde soldaki bilezikli olan ☺️
20190716_105802.jpg
kardeşim iş yerinin orda başka bir sultan papağanı yakalamış bizde bizim limonun yanına koyduk ama erkek mi dişi mi anlamadik yardımcı olurmusunuz.
Ikiside aynı renk tek farkları limonun yanağındaki benegin altında beyaz tüyler var ama yeni gelen sultan papağanımızda yok.

20190715_121841.jpg
20190715_121833.jpg

Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Bizim limon efelik yapıyor resmen kafesin içinde omuzlarını diker gibi kanatlarını kaldırıp tar'ın üstünde yan yan gidiyor başını eğiyor diğer kuşa gövde gösterisi yapıyor gülmekten öldük 😁😁😁

Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Anladım peki yeni gelen papağan bizim limonun yanına gidip başını eğiyor sev beni der gibi bunu neden yapıyor?
Hiç öttümü hocam? Eğer melodik ötüyorsa erkektir. Baş eymesi dişilerin yaptıpı bi harekettir. Ama görünüş itibariyle erkek :) zamanla ötüş tarzına göre cinsiyet tahmini yapmak yerinde olur.

Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Bizim limon efelik yapıyor resmen kafesin içinde omuzlarını diker gibi kanatlarını kaldırıp tar'ın üstünde yan yan gidiyor başını eğiyor diğer kuşa gövde gösterisi yapıyor gülmekten öldük 😁😁😁
Sultanların şirinlikleri tartışılmaz bir konu. Sempatik tavırlarıyla dikkat çeken bi kuş türü. Sultan papağanının tadını şimdi almaya başladınız devamını dilerim :)

Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Anladım şuan tek tip ötüyor bizim limon gibi değişik melodili sesler çıkarmıyor ama sesi cırtlak çıkıyor çok 😊
Limonumuz çok güzel papağandı 6 7 gün yanlız kaldı evde geldikki tüyleri bu şekilde yanliz kalinca stres yaptı sanırım😔 sonra yeni papağanımız geldi işte onun tüyleri daha guzel duruyor tabi uçunca bile kanatlarından tok ses çıkıyor yeni papağanın

Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Sultanların şirinlikleri tartışılmaz bir konu. Sempatik tavırlarıyla dikkat çeken bi kuş türü. Sultan papağanının tadını şimdi almaya başladınız devamını dilerim :)
Bizim limon bi başka cidden çokta alışkındı yeni papağan gelince uzaklaştı bizden 😔 elimize gelmiyordu ama kafesten çıkınca üstümüze geliyordu kıyafetlerimizle telefonumuzla oynuyordu yemek yerken masaya gelip tabağımızdan yemek yiyordu 3 aylık ti aldığımızda sabah 7 de sesiyle uyanıyordum resmen yanına çağırıyordu kiraz sapına hic dayanamazdı kafesin ucuna gelip bekliyordu kiraz sapı vereyim diye şimdi bunların hiçbirini yapmıyor

Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Hiç öttümü hocam? Eğer melodik ötüyorsa erkektir. Baş eymesi dişilerin yaptıpı bi harekettir. Ama görünüş itibariyle erkek :) zamanla ötüş tarzına göre cinsiyet tahmini yapmak yerinde olur.

Anladım şuan tek tip ötüyor bizim limon gibi değişik melodili sesler çıkarmıyor ama sesi cırtlak çıkıyor çok 😊
Limonumuz çok güzel papağandı 6 7 gün yanlız kaldı evde geldikki tüyleri bu şekilde yanliz kalinca stres yaptı sanırım😔 sonra yeni papağanımız geldi işte onun tüyleri daha guzel duruyor tabi uçunca bile kanatlarından tok ses çıkıyor yeni papağanın

Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Strese bağlı olabilir dediğiniz gibi. Ayrı yeten kuşunz tüy dökümüne girmiş olabilir. Yaz aylarında tüye girebiliyorlar. En abartı şekilde gün içersinde yüksek ses vb gibi birşeyden korkup kafesin içinde çırpınmışta olabilir. İnşallah yakın zaman düzelir. B12 vitamin takviyesi yapmanızı önerebilirim.

Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Strese bağlı olabilir dediğiniz gibi. Ayrı yeten kuşunz tüy dökümüne girmiş olabilir. Yaz aylarında tüye girebiliyorlar. En abartı şekilde gün içersinde yüksek ses vb gibi birşeyden korkup kafesin içinde çırpınmışta olabilir. İnşallah yakın zaman düzelir. B12 vitamin takviyesi yapmanızı önerebilirim.
Anladım kuşçu Avisol-B diye bi damla verdi Onu kullanıyoruz 2 günde bir suyuna damlatın dedi

Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Anladım. B vitamini takviyesi. Umarım faydasını görürsünüz. Birde buğday çimlendirmeside verirseniz kendini çok çabuk toplayacaktır. Youtubede nasıl yapılacağına dair videolar mevcut.
Peki birsey daha soracağım limon gagasını kafesin tellerine yada tar a titreterek vuruyor internette araştırdığımda farklı farklı yorumlar yapılmış neden dolayı yapıyor olabilir gagasını titreterek vurmayı

Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Peki birsey daha soracağım limon gagasını kafesin tellerine yada tar a titreterek vuruyor internette araştırdığımda farklı farklı yorumlar yapılmış neden dolayı yapıyor olabilir gagasını titreterek vurmayı
Erkelerde sultanlarda görülen bi hareket. Büyük bir çoğunluk kafesi, yuvayı veya bulunduğu ortamı sahiplendiği yönünde yorumlamakta. Açıkcası okuduğum bundan farklı bir yoruma denk gelmedim. Ayrıyeten net üzerinde bilgi kirliliği hat safhada. Etrafınızda bilen birileri varsa onlara sormanız daha iyi olacaktır.

Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Erkelerde sultanlarda görülen bi hareket. Büyük bir çoğunluk kafesi, yuvayı veya bulunduğu ortamı sahiplendiği yönünde yorumlamakta. Açıkcası okuduğum bundan farklı bir yoruma denk gelmedim. Ayrıyeten net üzerinde bilgi kirliliği hat safhada. Etrafınızda bilen birileri varsa onlara sormanız daha iyi olacaktır.
Tamamdır teşekkür ederim 🙏