Ele alıştı ama ısırıyor :(

yigitweb25

New member
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Merhabalar, hayırlı sahurlar ...
3 hafta önce petshoptan erkek olduğunu söyledikleri 4-5 aylık bir sultan papağanı sahiplendim. Öncesinde geçici bir süre başka bir sultan papağanına baktığım için biraz deneyim kazandım. Ancak papağanımın bazen ne yaptığına anlam veremiyorum. Bu süreçten biraz bahsetmek istiyorum. Sizlerin fikirlerine ihtiyacım var.
-Papağanı ilk sahiplendiğinde 1 hafta boyunca kafesine yemini suyunu koydum çok rahatsız etmedim. Ortama alışması ve korkmaması için bekledim. Kuşu ayaklı büyük boy kuş beslenebilen bir kafeste beslemekteyim.
-Papağanı kafesten çıkardığımda tırnakları uzun olduğu için tüle takıldı. öyle duvara vs vurmadı. Sakince tülden kurtarıp elimin üzerine aldım. sabırla uzun süre bekleyince ve bu şekilde egzersizler yapınca elime alıştı. Bu sürede ve öncesinde o kadar çok forum okudum ki ısırsa da elini çekmeme vs. Bunu büyük bir çaba ile uyguladım. Özellikle kuşun gagası büyük olmasına ragmen ve elimi birçok kez kanatmasına rağmen geri çekmedim. İnanın perişan etti parmaklarımı.
-Gel zaman git zaman şimdi elimin üzerinde hatta parmak egzersizi yaptırıp bir elimden diğerine geçiyor. Camın önünden cadde izlerken kendisini sevdiriyor. Başını vs. okşatıyor. Ancak bunu yaparken bile bir anda içine şeytan girip ısırabiliyor :)
-Her gün istisnasız kuşu elime alıp onunla konuşuyorum, camın önüne götürüp (perde tekniği) dışarı izletip seviyorum. Ancak o tıslaması ve fırsat versem ısırma durumunu bir türlü bitiremedim.
-Geçen okuduğum bir makaledeki gibi elimi ısırmaya çalıştığında Hayır deyip elimle uzağa tutuyorum.
-bu arada herkes meyve ve dal darıya bayıldığını söylüyor. Ancak benimki hangi meyveyi götürsem yemiyor, dal darıyı versem yemiyor. Bu şekilde garip huyları var.
Kendisiyle ne yapacağız bilemiyorum. İşim kötü tarafı hep böyle kalırsa çok kötü. Çünkü insan sevgi ve emek verince en azından ısırma tıslama gibi şeylerle karşılaşmak istemiyor. Hadi konuşup konuşmamasını geçtim. Dişi çıksa da çok önemli değil. Ama bu sorunu çözmem lazım.
Farkındayım yazı çok uzun oldu. Biraz içimi döktüm. Bu konuda fikirlerinize ve taktiklerinize ihtiyacım var.