ebeveynleri yavruyu neden beslemez yada nezaman başlar beslemeye..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Mesajlar
13
Konum
ankara
#1
merhaba nasılsınız arkadaşlar dün o çatlayan yumurtaya bakıyım dedim içini açtım yavru içinde ölmüş malesef bi baktım diğer yumurtadan ses geliyo endişelendim açmaya karar verdim ve açtim şu an 1 ölü bir canlı birde yumurtada var onunda günü geldi kısmetse bu ilk deneyimdi biraz acemice oldu ama diğer yavruyu çıkanı ebeveynleri beslemiyo nedendir..
 
Mesajlar
3,313
Yaş
42
Konum
İzmir
#2
Cvp: ebeveynleri yavruyu neden beslemez yada nezaman başlar beslemeye..

Doğduktan kısa müddet sonra beslemeye başlamalıydılar. Dünden bu yana beslemedilerse yavru daha fazla yaşamaz ve maximum bir iki gün içinde yavruyu kaybedersiniz. Benim bu durum da çok yavrum oluyor eskiden yavruları kaybederdim. Ancak artık bu durumdaki yavruları kendim elle besleyerek yaşatıyorum. Yavru birazcık palazlandığında anne ve babasını rahat bırakmıyor onlardan yemek istiyor dayanamayıp anne baba da beslemeye başlıyor genelde. Bu sayede onlardan da sindirimi için gerekli olan kursak sütünü almış oluyor. Eğer sizin de yavruyu hayatta tutmaya niyetiniz, zamanınız ve gücünüz var ise bu http://www.vel.com.tr/productDetail.aspx?lngProductID=7 ve bu http://www.petdukkan.com/?urun-35120-Kiki-Provital-Yavru-Elle-Besleme-Mamasi-250-Gr.html ürünleri öneririm. Kendiniz de mama yapabilirsiniz lakin bunlar kadar iş görürmü bilemiyorum. Zira ben kendi yaptığım mamalar ile anne babası hiç beslemediğinde yavruyu yaşatamamıştım. Fakat bu mamalar gerekli probiyotikleri vs de içerdiği için yaşatabiliyorum. Mama ilk günler çok sık ve az verilirken kuş palazlandıkça daha çok miktar da ve daha uzun sürelerde verilir. Aşağı yukarı bebeklere verilecek kadar ılık mama olmalı. Her yavru için ayrı enjektör kullanılmalı kullanımdan sonra güzelce ve deterjansız mümkünse tuzla temizlenip durulanmalı. Enjektör yavrunun sağ tarafından sol arka tarafa doğru gagadan içeri mamayı azar azar verecek şekilde ayarlanmalı. Diğer tarafta nefes borusu var. Mama verildikten sonra da hafif nemli birkağıt havlu ile yavrunun ağzı yüzü temizlenmeli.

Eğer bu mamaları temin edene kadar yavru dayanmaz diye düşünüyorsanız. Kendiniz de geçici süre idare edecek bir mama hazırlayabilirsiniz. Mama yaparken illa yumurta kullanmak zorunda değilsiniz. çok sık yumurta vermek de protein zehirlenmesine neden olabiliyor. İçeriğinde mutlaka kaynatılmış soğutulmuş su kullanın.

Kendi yapacağınız mamanın içeriğine
bebe bisküvisi
Etimek
ince irmik
Mısır unu
Galeta unu
Prinç unu
Yumurta
ve ölçüsünü abartmadan vitamin takviyesi koyabilirsiniz.

Yavrunun gününe bağlı olarak mama sütlaçtan biraz daha sulu bir kıvamda ya da ilerleyen haftalarda biraz daha koyu kıvamda olabilir.

Başarılar...
 
Mesajlar
13
Konum
ankara
#3
Cvp: ebeveynleri yavruyu neden beslemez yada nezaman başlar beslemeye..

çok teşkkür ederim ama dün ebeveynleri beslemiye başladı kursağıda şiş umarım hep böyle gider..
 

Kunal87

New member
Mesajlar
222
Yaş
32
Konum
İstanbul
#4
Cvp: ebeveynleri yavruyu neden beslemez yada nezaman başlar beslemeye..

sıtkı bey cok rahatsız ederseniz ozmanda beslemez bilginiz olsun
 

bugrahan

New member
Mesajlar
889
Yaş
22
Konum
mersin
#5
Cvp: ebeveynleri yavruyu neden beslemez yada nezaman başlar beslemeye..

beslemeye başlamaları iyi olmuş,ancak bu yavru büyütme işi çok zorlu bir iştir.bunun için yavru yuvalıktayken uygun miktarda ısı,uyku ve ilgiye ihtiyaç duyar.yani onlara tıpkı bebeklere gösterdiğimiz gibi ilgi göstermeliyiz ancak bu ilgiyi fazla abartmamalıyız,ilk başlarda beslemeyi ve bakımı anne ve babaya bırakmalıyız fazla ileri gidersek kemal abinin dediği gibi yavruyu beslemezler sadece yapabileceğimiz yardımları yapmalıyız mesela gerekli ısı ve ortamı sağlamak gibi bunuda şu şekilde sağlayabilirsiniz:::: . Kafeste, tünekte durmasını pek beceremeyeceği için, yerdeki dışkılara bulaşmaması/yememesi, dökülen yemleri de tüketmemesi için kafes altına çapraz şekilde ağaç dalından tünek yapmaya çalışın.Tabana (şeffaf cam kültablası vs.) minik bir kap içine ve tünek altına rastlamayacak konuma kaliteli, kabuklu normal yem köşeye konulmalı, çok az da yere (kaptan yemeye başladığında yere hiçbir besin konulmaz) serpiştirilmelidir. Suluk , kelepçesi içten takılarak kafesin köşesine tabana yakın biçimde takılmalıdır.bu şekilde yavru daha kolay beslenir...sebzeden bir süre uzak tutulmalıdır.Ayrıca bu yem değişikliği ve anne kursak sütünden farklı olarak ilk kez kabuklu yem yemesi, dışkısında da farklı bulgulara/görünümlere yol açabilir.Tabana beyaz kağıt havlu serilmeli, dışkı kontrolü yapılmalıdır.Bazen yem yediği halde su içtiği (normalde çok az miktar ve sayıda içerler) görülmeyebilir, bu durumda benim uygulamam çok temiz (eczanelerden de alınabilir) bir damlalıkla temiz su (damlalıkla fışkırtmayın, hafif baskıyla ucuna geleni içecektir)vermektir. Bazı arkadaşlarımız çay kaşığı ile de vermektedir, herşeyden ilk görüşte korktukları için şeffaf plastik olması yarar sağlayabilir.Her ne kadar mürekkep balığı kemiğine ilk etapta yaklaşmayacak olsa bile konulmalı ayrıca kaliteli bir kuş kumu (ya da karışım) alınarak hem ayrı kapta hem yere az miktarda serpilerek hem de biraz yemine karıştırılarak verilmelidir. Yumurta maması da taze olarak yapılarak gene minik bir kap içinde verilmeli, birkaç saatten fazla bulundurulmamalıdır. Bu kaba ilgi duymaması halinde yemi ile karıştırılmalı ancak birkaç saat sonra yemle birlikte atılmalıdır.
bunları uygularsanız hem yavru,hem de sizin için daha kolay olur.:gulumseme:
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...