Dışkıdan Hastalık Kontrolu Yapmak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Hülya

New member
Mesajlar
2,210
Yaş
39
Konum
Bursa & İzmir
#1
İç hastalıklar için bakılması gereken ilk yer papağanın dışkısıdır. Karaciğer, böbrek, bağırsak, mide, iç mantar, iç enfeksiyon, bakteriler vs. gibi tüm iç hastalıklar, dışkıdan anlaşılır. Papağanlar için hastalık=ölüm riskidir. “Her hastalık” onları ölüme götürebilir. İç hastalıkları erkenden teşhis edebilmenizin tek yolu dışkıya bakmaktır. Bu yüzden de dışkıyı tanımayı ve “okumayı” öğrenmeniz gerekir.

Dışkı kontrolü için papağanınızın hasta olmasını beklememelisiniz, geç kalınırsa iş işten geçmiş olabilir. Papağanların bağırsak sistemleri çok hızlı çalışır, bu yüzden yedikleri, içtikleri, üşütüp üşütmedikleri yarım saat içinde dışkısına yansır. Bu nedenle papağanların dışkısı “gün aşırı” kontrol edilmelidir. Sabah dışkı son derece sağlıklıyken, öğlene ya da akşama sağlıksız olabilir.

Şimdi dışkı olayını daha yakından inceleyelim.


Papağan dışkısı (hangi tür olursa olsun) üç ana maddeden oluşur. Feces, Urine ve Urates. Bu üç maddenin rengi, biçimine göre papağanın taşıdığı hastalık hakkında bir fikir edinilebilir. Yanda az önce meyve yemiş bir kuşun sağlıklı ve son derece iç açıcı dışkısı var.

Feces, kuşun yediği gıdaya göre renk değiştirebilen, solucan biçimli, bazen uzun bazen parçalı, genelde yeşil olan dışkı parçasıdır. Meyve yiyen kuşlarda feces biraz daha yumuşak bir dokuya sahiptir. Fecesin şekilsiz, yıvışık olması kuşun ishal olduğunun göstergesidir. Feces papağanın yediği mamaya göre renk değiştirmekle birlikte, renk değişimi besin kaynaklı değilse, hastalık belirtisidir. İç enfeksiyonlarda, bağırsak sorunlarında, ve (genelde kuşlara zehirli materyalden yapılmış kafes ve oyuncaklardan kaynaklanan) metal zehirlenmelerinde feces hafif kırmızı yada bakır rengine dönebilir. Bu durum iç kanamayı gösterir. Bazen dışkıda kan, yumurtlama öncesi de görülebilir. Ayrıca fecesin siyah olması, kuşun açlık çektiğinin göstergesi olabilir. Kuşunuzun karnını doyurduğunuzda, hala dışkının rengi siyahsa, bu yine iç kanama olduğunu gösterir. Eğer dışkı patlamış mısır gibi bir dokuya sahipse, kuşta hazımsızlıkla yada pankreasla ilgili bir sorun var demektir. Ayrıca dışkı içinde yemek parçaları görülüyorsa kuşta sindirim problemleri, parazit kaynaklı enfeksiyon, kursak ve mide enfeksiyonu yada pankreas sorunları olması muhtemeldir. Bu tür sindirilmemiş yemek parçalarının görülmesi, genelde kakadulara özgü olarak bilinen ama aslında başka tür büyük papağanlarda da görülebilen, PDD ( Proventricular Dilatation Disease) hastalığının da habercisi olabilir.


Urine, her zaman renksiz, saydam olması gereken sıvı kısımdır. Urinenin renkli olması, kuşun iç hastalıklarını gösterir. Bu sıvı sarı yada açık yeşilse, karaciğer problemlerinden şüphelenilebilir. Meyve sebze ağırlıklı beslenen kuşlarda urine miktarı biraz daha fazladır. Ayrıca kuşlar strese girdiklerinde ve korktuklarında da urine miktarı artar. Ancak urinede aşırı artma ve bunun süreklilik göstermesi, böbrek problemlerine işaret eder. Ayrıca soğuk algınlığı yaşayan kuşta da urine miktarı normalden fazladır. Urinenin çok az olması hatta hiç olmaması kuşun tek yönlü ve yetersiz beslendiğini gösterir. Beslenme programı hemen gözden geçirilmelidir. Urinede kabarcıkların görülmesi iki probleme işaret eder; birincisi kuş gaz problemi yaşıyordur. Gaz söktürücü olarak arada papatya çayı içirilmesi yerinde olur. İkinci durumda kabarcıklar çok daha fazla ve süreklidir. Bu, iç sisteminde bakteri olduğunun göstergesidir. Bakterilere karşı bitkisel önlemlere başvurulmalıdır.

Urates, fecesin çevresini saran beyaz, alçımsı kısımdır. Sağlıklı bir dışkıda urates her zaman beyazdır. Sarı ve yeşilimtrak tonlar kuşta karaciğer sorularını işaret eder. Urine yada urates'te görülen sararma ve yeşermeler A vitamini fazlalığına da işaret edebilir. Beyaz kısmın hiç olmaması, kuştaki urine miktarının aşırı artması ve kuşun çok fazla su içmeye başlaması, kuşun böbrek iflasına doğru yol aldığını gösterir. Bazen urates, urine ile karışır dışkıda ve birbirlerinden ayırt edilemezler. Bu bir sorun değildir.
Dışkının kokması da hastalık belirtisidir. Sağlıklı bir papağanın dışkısında "hiç koku yoktur". Ancak ishal ve iç parazit, bakteri sorunları sebebiyle koku oluşabilir. Eğer papağanınızın dışkısından koku alıyorsanız, acilen hastalığının teşhisini koyarak tedaviye başlayın. Kuşunuz o an için sağlıklı görünüyorsa bile!
Bir kuşun dışkısında yumuşama ve şekilsizlik gözlemlediğinizde, hemen ishal ya da başka bir sıkıntının teşhisini koymadan önce, kuşa 10-15 tane ay çekirdeği yedirin. Yarım saat içinde dışkı koyulaşmış, şekli yerine gelmiş, normale dönmüşse, kuşunuzda bir problem yoktur. Ancak dışkıdaki yumuşama ve renk farklılığı hala devam ediyorsa, önlem alınmasında yarar vardır.


Bu dışkıda gördüğünüz pembe noktalar bağırsak kurtlarının yumurtaları. Papağanınızda iç parazit varsa, arada bu yumurtalar gözünüze çarpabilir. Ancak bazende dışkıya hiç yansımaz. Bu nedenle senede bir levamin türü kuş parazit ilaçları kullanmalı yada yazları, kuşunuza mevsimi boyunca beyaz dut yedirmelisiniz. Elbette aç karnına sabahları.Ayrıca aspur tohumu da bağırsakları temizlemeye yardımcı olacaktır. İlaç kullandıktan/dut yedirdikten sonra dışkıyı gözlemleyin. Eğer resimdeki gibi pembe noktalar yada şerit görürseniz, kuşunuzda iç parazit sorunu olduğundan emin olabilirsiniz. Bu durumda dut yedirmeye devam edin ya da 10 gün aradan sonra bir defa daha levamin/nilverm kullanın. Ancak levamin ve nilverm tenyaya karşı işe yaramaz. Bu durumda kediler için olan droncit yada caniverm hap alıp (içeriğinde paraziquantel olmalı),kuşunuzun ağırlığına göre vermelisiniz.Ancak siz siz olun, beyaz dut mevsimini kaçırmayın.

[Alıntıdır]
 

Alpdna

Administrator
Yönetici
Mesajlar
3,328
Yaş
33
Konum
İstanbul
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı, Monk Papağanı, Diğer Evcil Hayvanlar
#3
Cvp: Dışkıdan Hastalık Kontrolu Yapmak

:super: Teşekkur Ederiz
 

farukbas77

New member
Mesajlar
1,793
Yaş
23
Konum
Yalova-Merkez
#7
Cvp: Dışkıdan Hastalık Kontrolu Yapmak

sagocusero' Alıntı:
+ Rep abla :) ben Kimse deilim hemen okuyorum :)
Katılıyorum bende kimse değilim.Bu arada konu için teşekkürler.Bu levamin denilen ilacın kullanım ömrü uzun mu?Yani yıllık diyorsunuz ama internetten baktım ilaca 500 gr yılda bir için çok fazla acaba daha az miktarda olan var mıdır?
 

Hülya

New member
Mesajlar
2,210
Yaş
39
Konum
Bursa & İzmir
#8
Cvp: Dışkıdan Hastalık Kontrolu Yapmak

Rica ederim arkadaşlar :)Bu şekilde varmış ilaç..Veteriner ilaçları satan yerlerde vardır yani tarım ve hayvancılık yapanlar için ilaç satan yerlerde bulunur.
 

Hülya

New member
Mesajlar
2,210
Yaş
39
Konum
Bursa & İzmir
#10
Cvp: Dışkıdan Hastalık Kontrolu Yapmak

farukbas77' Alıntı:
Biliyorum hülya abla internetten baktım.Ama daha az olanı var mıdır ve ömrü uzun mudur diyorum.
Benim bu gösterdiğim az miktarda tam hatırlamıyorum ama 10 gr falan olabilir.Birde zirai ilaçların genelde ömürleri 3 yıl falan oluyor.
 

mervano

New member
Mesajlar
1,452
Yaş
41
Konum
izmir
#12
Cvp: Dışkıdan Hastalık Kontrolu Yapmak

herkesin rep + vermesi gereken bir konu hülya hanım tşk ilgi ve alakanız için .
 

ademk21

New member
Mesajlar
382
Yaş
31
Konum
İstanbul
#15
Cvp: Dışkıdan Hastalık Kontrolu Yapmak

benım kusumdada kabarıklık ve durgunluk var bunları ınceleyıp bakıcameve yenı geldı sayılır 3 gun doldu normalmıdır sızce kabarık durması tıtremesı ve durgun olması
 
Mesajlar
466
Yaş
35
Konum
Susurluk \ BURSA
#16
Cvp: Dışkıdan Hastalık Kontrolu Yapmak

Hülya hanım sizin konu hakkında dün güvercin besleyen bir arkadaşımla parazit konusunu konusurken STRAKS diye bir ilaçtan bahsetti insanlar için olan ama ayni zamanda hayvanlara da verilen bir ilacmis arkadaşım bir guvercine 1miligram verdiğini belirtti daha hiçbir zararını görmediğini söyledi belki bulunduğu bölgelerde diğer ilaçları bulamayan olursa STRAKS alternatif olabilir.
 

sherides

New member
Mesajlar
240
Yaş
41
Konum
istanbul
#17
Cvp: Dışkıdan Hastalık Kontrolu Yapmak

Bu bilgilendirme için çok teşekkür ederim Hülya Hanim. :alkis: Kendi adıma defalarca okunup kuşlarımızın sağlığı hakkında fikir edinilecek bir konu.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...