dişi zebra ispinozum yuvadan çıkmıyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mahir

New member

Alpdna

Administrator
Yönetici
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı, Monk Papağanı, Diğer Evcil Hayvanlar
Cvp: dişi zebra ispinozum yuvadan çıkmıyor

Eşi Varmı Yumurtlamış Yatıyordur?

Alpdna

Administrator
Yönetici
Evcil Hayvanınız

Yumurta GeliYor Olabilir.

bugrahan

New member

evet büyük ihtimalle yumurtlamak üzere..şişmanlaması ve yuvalıktan çıkmaması bunu gösterir..hiç çiftleştiklerini gördünüzmü..?

mahir

New member

malesef göremedim sabahları evde deyilim işe gidiyorum ama büyük ihtimalle çifleşmişlerdir çünki aldıklarımda çiftti bunlar hep yanyana geziyordu bende onları aldım ve hemen yuvaya giriştiler şimdide dişi yatıyor ve erek dışarda takılıyor dişi az bi dışarda durdu sonra yine yuvaya dirdi 2 3 dk falan durdu dışarda ama baya şişman

Alpdna

Administrator
Yönetici
Evcil Hayvanınız

Zaten Zordur Hintlerin Ciftleşmelerini Görmek Cünki Sultanlar Kadar uzun sürmez Sanliyeliktir

bugrahan

New member

ozaman büyük ihtimalle yumurta geliyor...biraz kontrol edin yumurt yaparken zorlanıyormu ya da yumuramı yapıyor diye.çok uzun süre böyle kalırsa yumurtlama zorluğu çekiyor olabilir..yinede bi kontrol edin ne olur ne olmaz..

bugrahan

New member

tam belli deil ama büyük ihtimalle yumurtlicak..yinede kontrol edin iyice belki başka bişey vardır..

mahir

New member

ben size anlatam dişi kabarık veya şişman dışarda çok çok az duruyor ve kanatları düşük ama hasta gibi deyil

bugrahan

New member

burda yumurta tıkanmasının belirtileri yazılı..bir bakın bunları sergiliyormu...
Karın gerginliği
Þ Kuyrukta aşağı yukarı inip kalkma veya sallanma
Þ Kanat düşmesi (sarkması)
Þ Hastalık belirtileri görülmesi
Þ Stres
Þ İştah azalması
Þ Topallama, bacak felci (Yumurta, bacaklara giden sinirlere baskı yapar)
Þ Karın şişliği
Þ Kloak (Dışkılama) bölgesine yapışan dışkılar (kuş, dışkı geçerken kuyruğunu kaldıramaz)
Þ Bozulmuş tüyler
Þ Halsizlik
Þ Güçlükle nefes alma (Takılmış yumurta, hava keselerine baskı yapar)
Þ Kafes tabanında oturma
Þ Üreme sisteminde olası sarkma (Üreme sisteminin iç kısmı, kloak (dışkılık) bölgesinden, pembe bir kütle halinde görünür biçimde dışarı çıkacaktır)

mahir

New member

Kanat düşmesi (sarkması)
Þ Karın şişliği
var ana daha bu gün oldu bunlar yarında yumurtlamazsa ne yapmam mı önerirsiniz ya da kaç gün bekliyim

bugrahan

New member

yarına kadar böyle durursa müdahale etmeniz gerekebilir..bazen ani ölüme de yol açabilir yumurta tıkanması ancak bu çok nadir görülür..tedavi yöntemi:
Tedavi; kuşun durumuna, belirtilerin ağırlığına, yumurtanın nerede saptandığına, tıkanma halinin ne zamandır sürdüğüne bağlı olarak değişecektir. Bu durum, tedavi ve müdahale edilmezse birkaç saat içinde ölebilen daha küçük kuşlar için (kanaryalar ve ispinozlar gibi) çok ciddidir.

Az düzeyde stres gösteren bir kuşun tedavisi aşağıdaki önlemleri içerebilir:
Þ Nemin yükseltilmesi ve ortam ısısının 30-35 C dereceye çıkarılması
Þ Dışkılığın yağlanması
Þ Kalsiyum ve muhtemelen A,D ve E vitaminleri ile selenyum enjeksiyonu
Þ Sıvı ve dekstroz takviyesi
mahir abi ancak bu yumurta tıkanması durumunda yapman gerekenler..şu anlık ciddi bi yumurta tıkanması var diyemiyorum ama veterinerdende yarım almanda fayda var..tabi böyle bir durum olursa.çok belirtide göstermemiş zaten..
Þ Oksitosin veya arjinin vasotosin enjeksiyonu ya da prostaglandin jeli uygulaması. Bu ilaçlı tedaviler, üreme sistemindeki kaslarda kasılmaya neden olarak yumurtanın geçişini kolaylaştırabilir. Ancak bu ilaçlar, üreme sisteminde herhangi bir engel mevcutsa kullanılmamalıdır.
Çok ciddi şekilde etkilenmiş bir kuş, öncelikle şoka karşı tedavi edilerek stabil hale getirilmelidir. Sakinleşmesinin, dengelenmesinin ardından aşağıda belirtilen gerekli diğer tedavi yöntemlerine geçilebilir:
Þ Antibiyotik uygulamaları ve mümkün olduğunca kısa süreli kortikosteroidler
Þ Hekim tarafından parmaklarla hafif baskı uygulanarak yumurtanın çıkarılması. Bu işlem anestezi gerektirebilir.
Þ Sarkmış dokuların temizlenmesi ve düzeltilmesi/iyileştirilmesi
Þ Ovocentesis: Sıkışmış yumurtanın içeriği; kloak (dışkılık) bölgesinden görünebilir durumda ise oradan veya görünmüyorsa karın bölgesi derisinden ulaşılarak bir iğne yardımı ile boşaltılabilir. Bu işlem yumurtayı küçülterek geçişi kolaylaştıracaktır.
Þ Üreme sistemi zarar görmüşse, yumurta üreme sistemi dışında oluşmuşsa (ektopik yumurta) veya herhangi bir fiziki engel mevcutsa karın ameliyatı gerekli olabilir.
Þ Antibiyotiklerle, sıvılarla itinalı bakım, uygun ortam ısısı ve nemi sağlanması ve beslenme desteği

mahir

New member

zaten bu 2 belirti bu gün belirmiş düzenli olarak bakıyorum kuşlara bi sıkıntı yoktu yarın işe gitcem ve bide bizim patrona sorcam eyer ciddi bişeyse ki umarım değildir hemen veteriner yardımı alıcam ben bu kuşlardan hiç anlamam ama hayvana da acı çektirmek için almadım eyer ona bişey olursa vebali bana konuyu aktif bırakcam ve yarın sizi durumdan haberdar edicem Herkeze teşekkür ediyorum
buğrahan yarın sende bu konuya cevap verirsen sevinirim acil bişi olabilir çünki

Alpdna

Administrator
Yönetici
Evcil Hayvanınız

yumurta yarın Akşama kadar gelmesse poposuna zeytin yağı sürün ve buhara tutun...

bugrahan

New member

tamam mahir abi hemen kaygılanma..yumurtlamadan önce görülebilir bunlar..hemen ciddi bi durumu var demek diil.yarın duruma göre veterinerden yardım alırsın..sadece bu durumda yapılması gerekenleri yazdım..

Alpdna

Administrator
Yönetici
Evcil Hayvanınız

Yumurta Geldimi Mahir..

Hülya

New member

SERHAT' Alıntı:
yumurta yarın Akşama kadar gelmesse poposuna zeytin yağı sürün ve buhara tutun...
bir yerde de kabızlık için yazmıştınız zeytinyağı sürme olayını bende Cango'ya uyguladım alıştı şimdi her gece popo masajımız var :D :D

İnşallah sorunsuz yumurtlar bu arada Mahir hayırlı haberlerini bekliyoruz..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...