Çok Hareketsiz Yardım Lütfen

Mesajlar
7
#1
Yaklaşık 1 hafta önce petshopdan sultan papağanı aldım. 3-4 aylık erkek olduğunu söylediler. Ne kadar doğru bilmiyorum. 1 hafta geçmesine rağmen elimle dal darı cekirdek vb bişey uzattığım zaman korkuyor terettüt ediyor. ele gelmiyor sevdirmiyor. Eli kanatacak şekilde ısırdığıda oldu. Kafesin içerisinde üstteki tünekde saatlerce sabit kalıyor hiç hareket etmiyor. yaklaşık 3 saat ne sağa ne solu olduğu yerde durduğunu gördüm. Çok hareketsiz. Kafesin dışarısına çıkardığım zaman uçmaya çalışıyor bi yere konuyor ben almasam belkide günlerce orada kalabilir :) Hiç hareket etmiyor. Bir de son günlerde kaşınıyor mu yoksa tüylerini mi yoluyor bilmiyorum. Gagasıyla koltu altındaki tüyleri karıştırıyor. Ama kafesine baktığımda kopmuş tüy falan göremedim. Hareketsiz olmasının sebebi eve yeni geldiğinden falan mı acaba? ama 1 hafta geçti durum aynı. 2. bir sorumda tüylerini koparmasının yada kaşımasının nedeni nedir? Kirlendiğinden olabilir mi? Uçtuğunda toz olan yerlere konmuş galiba sap sarı saçı yüzü simsiyah olmuş kafesine su koydum kendi banyosunu yapsın diye hiç oralı değil.


Birde resimlerden bakarak kuşun cinsiyeti ve yaşı hakkında tahminlerinizi bekliyorum teşekkürler
 

sherides

New member
Mesajlar
240
Yaş
41
Konum
istanbul
#2
Çok güzel bi kus masallah. Kafese kemirmek isteyeceği oyuncaklar asin onu meraklandıracak halat ipi tarzı kemirsene ona dolanmayacak. Kusun şakın olması normal eve yeni geldi. Kafesten fazla salmayın o çıkmak istesin sizinle iletişime geçsin dal darıyı eğitimi ve size güvenmesi icin kullanın. Zorla elinize almaya çalışmayın kısacası onun yerine kendinizi koyun dev gibi bir insanların yaşadığı zararlımı zararsız mi kim olduğu belli olmayan bi ortamda olmanın verdiği tedirginlik. Siz ona kendinizi ifade etmeniz gerekiyor.
 

fathcbn

New member
Mesajlar
24
Yaş
26
Konum
Adana
#3
hemen gelsin konsun gezelim beklemeyin , yeni ortam ondan tedirgin . Kafese çekirdek uzattığımda hemen alıyordu ama kafesin içinde elime gelmiyordu . Bende elime dal darı koydum kafeste 45 dk tuttum 45 dk sonra gelip yedi öyle öyle alıştırdım her denememde süre düştü . Benim sultanım dışarıda durmayı çok seviyor , çıkmak istediğinde kafes kapısının önüne gelir sağa sola giderdi hızlı hızlı bende kafesin kapısını açardım çıkardı (eş almadan önce . Eş aldıktan sonra kafesi bırakmak istemiyor :D ) . bunlar 3-4 aylık bir serüven hemen olacak bir şey değil .
 

raifmeric

New member
Mesajlar
885
Yaş
42
Konum
Ankara
#4
Her kuşun evine alışması değişiktir. Ona zaman verin. Sultanlar tüylerini düzeltmeyi çok sever. Ona sadece bir kişi yaklaşsın. Ona her fırsatta ismiyle seslenin ve arkasından ismini ıslıkla tekrarlayın. Emin olun karşılıksız kalmaz
 
Mesajlar
7
#5
Öncelikle hepinize teşekkür ederim arkadaşlar. Sizden bir ricam cinsiyeti ve yaşı hakkında tahmini olan bilgisi olan var mı? 3-4 aylık erkek denilmişti ben aldığımda. youtubedan videolara baktığımda yavru bir sultan papağanı ısırsada bişey olmuyor can yakmıyor. Ama bizimkinin maşallahı var ısırdığı zaman kanatmadan bırakmıyor. Acaba çok büyük mü diye tereddütte kaldım.