Cennet papağanım strese girmesin diye ne yapmalıyım?

Gupsi

New member
Evcil Hayvanınız
Cennet Papağanı
Merhaba,

Yaklaşık on gün önce, bir haftadır beslediğim sultan papağanım, yan dairenin tadilat gürültüsünden etkilenip kalp krizi geçirerek öldü. Tüneğinde uyurken, birden gelen matkap sesiyle düşüverdi kafesinin içine. Hemen veterinere götürdüm, nasıl bu duruma geldiğini anlattım, birkaç gündür yüksek gürültü olduğunu ama kuşun sese pek de tepki vermediğini söyledim. O da muayene etti, büyük ihtimalle kalp krizi geçiriyor dedi. Müdahalede de bulundu, ben de vücut ısısını yükseltmek için elimden geleni yaptım ama yarım saat içinde öldü kuşum. Ben hem çok üzüldüm, hem de daha önce böyle bir şey duyup şahit olmadığım için de şaşırdım. Yeni bir kuş alma konusunda da çok kararsızdım. Daha önce de baktığım hayvanları kaybettim ve bu durumdan normalden fazla etkileniyorum. Yine de dayanamadım, yandaki gürültüler de kesildi diye, gidip bu sefer bir cennet papağanı aldım. Dört buçuk aylık, dişi. Üç gündür birlikteyiz kendisiyle. Dün elimden dal darı yemeye bile alıştı yavaş yavaş. Ama derken bu sabah, yan taraftaki tadilat gürültüsü yeniden başladı. Eskisi kadar yüksek bir gürültü olmuyor ama ben yine aynı şeyi yaşamaktan korkuyorum. Sabahtan beri kuşu kafesiyse birlikte gürültünün en az olduğu odalara taşıyorum. Strese girecek diye korkuyorum. Bunun olmaması için, strese girse bile onu rahatlatmak için yapabileceklerim hakkında bilgisi, fikri, önerisi olan varsa, yardım etmesini rica ediyorum.

Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Tadilat daha ne kadar sürer sizce ? kısa bir zaman sürecekse tanıdığınız bir arkadaşınızın veya akrabanızın evine koyun.Keşke tadilat bitmeden kuş almasaydınız.

Gupsi

New member
Evcil Hayvanınız
Cennet Papağanı
Tadilat daha ne kadar sürer sizce ? kısa bir zaman sürecekse tanıdığınız bir arkadaşınızın veya akrabanızın evine koyun.Keşke tadilat bitmeden kuş almasaydınız.
Ne kadar sürer hiçbir bilgim yok. Ben gürültü kesilince bittiğini düşünüp o yüzden aldım ama sağolsunlar pazar falan demeden sabahın köründe tekrar başladılar. Gürültüden etkilenmemesini sağlayacak bir şey yapamayacaksam, başka bir yere götürmek en iyisi olacak sanırım