Cennet davranışı hakkında yardıma ihtiyacım var.

AtillaSEN

New member
Merhabalar, aralık ortasına doğru erişkin olduğunu sonradan farkettiğim bir cennet papağanı aldım fischer's cinsi olduğunu öğrendim araştırınca. Aldığımda gagasının %80-90 ı kızarmıştı yani 5-6 aylık olduğunu tahmin ediyorum. Kuş pazarından yamyamların elinden aldığım için çok da korkak bir hanım kendisi ::D Eve geldiği an hemen açtım kafesinin kapısını, kendi kendine çıktı gezindi odamda sonra acıkınca susayınca girdi geri bende kapattım kapısını. Her gün bu şekilde dışarı çıkardım. Şimdi iyice alıştı odama, her karışını tiftikledi didikledi ::D Odamda bir adet naylon balıkçı sandalyesi var( bilirsiniz kesin fileli bardak koyma yeri olanlardan) o ilgisini çekti ilk günden beri onu parçalamaya başladı. Bende izin verdim altına gazeteler serdim, o sandalyeyi onun yaptım hala ısrarla parçalamaya devam ediyor ::D Geldiğinden beri çok korkaktı dediğim gibi elimi yaklaştırdığım anda gagasını açıp saldırı pozisyonu alıyordu direk. Hiç üstüne gitmedim kendi istediği gibi gezmesine izin verdim sadece montumun vs gitmemesi gereken yerlere gidince bilgisayardan kalkıp hayır diye ona doğru gidiyordum zaten beni görünce kaçıyordu, şimdi artık oralara gitmemesi gerektiğini öğrendi. Ardından elma-salkım darı gibi şeyleri elimle uzatmaya başladım elime alışması için. Başlarda elmaya birkaç gaga saldırısında bulundu ama baktı tadı güzel yemeye başladı. Salkım darıyı çok sevdi neredeyse her gün elimle uzatıp yediriyorum kafesinin üstünde. Elime aldığım gibi darıyı sandalyesinden direk kafesin üstüne geliyor kendisi artık yemek için. Ara ara monitörümün üstüne geliyor ekranı kemirmeye çalışıyor. Ama bu kadar, ne omzuma geldi, ne elime geldi, bugün yine elma uzattım kafes içinde, sinirlendi bi hışımla elimi kapmaya çalıştı kaçırdım tekrar uzattım elmayı yemeye başladı her zamanki gibi. Ne yapmalıyım bana alışması için yada sabretmeye devammı etmeliyim yada üstüne mi gitmeliyim eğitmek için bilemedim. Küçüklüğümden beri kuş besledim bu yaşıma kadar muhabbet, sevda papağanı besledim ama en hırçını bu. Fikirleriniz yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Bu arada erkek diye aldım ama biraz araştırma sonrasında ayakları açık tutarsa dişi diye yazmışlar benimkinin ayakları açık genelde bende kız olduğuna kanaat getirdim ama bilemiyorum. Kafesinin, kendisinin fotoğraflarını koyacağım fırsat bulduğumda bu konuya ekstra dan önerileriniz için. Ha birde haftada bir bir kaba ılık su koyuyorum severek girip banyo yapıyor kendi kendine. Onu da söylemiş olayım. Şimdi bu Eyşan hanım bana alışacakmı eninde sonunda ? En çok merak ettiğim konu o yoksa hep böyle asi hep böyle hırçınmı kalacak yapısı mı böyle ? 
[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=gbVTsi2KL5U&feature=youtu.be[/video]

Atilla bey merhaba
Ilk aldiginiz gunden bu zamana kadar nekadar zaman gecti bilemeyiz ama bana gore bayagi yol katetmissiniz size daha fazla alismasini istiyorsaniz eger ornegin dal dariyi gosterip omuzunuza koyabilir ve omuzunuzdan yemesini saglayabilirsiniz ilk baslarda tedirgin davranabilir ama zamanla alisacak ve sizden zarar gelmedigini anlayinca aranizdaki buzlar iyice erimeye baslayacaktir sizin burda tek yapmaniz gereken sabir gerisi zamanla aşılır

AtillaSEN

New member
Önümüzdeki 1 hafta kadar hiç salmasam kötü bir davranışmı yapmış olurum? Forumdaki bir konuda baskınlığı kurmak için böyle bir yöntem izlenilmesi söylenmiş. Eyşan eve geldiği günden beri günde 2-12 saat arası kafes dışında. İçimden hiç böyle birşey yapmak gelmiyor ama faydalı olacaksa denemek isterim. Bir de ben hiç yakalamadım eyşanı avcumun içine almadım. Yakalasam avcumun içinde tutsam o pozisyonda konuşsam belki faydası olurmu ?
**Düzenleme: Salkım darıyı omzuma bantladım bugün 1-2 defa korkup kaçtıktan sonra geldi kondu ve yemeye başladı. Heryer darı kabuğu oldu ama olsun önümüzdeki 1 hafta daha hep bu şekilde vereceğim darıyı ki iyice alışsın gelip gitmeye omzuma. Bütün soru ve sorunlarımın cevabını almış oldum böylelikle sanırsam :D

Sevdigi sebze veya meyveleri hangisi oldugunu ogrenmek icin evinizdeki mevcut yiyecekleride once elinizle deneyip cok sevdiklerini yine bu yontemle veya agziniza alarak verebikirsiniz umarim sizin icin daha iyi olur

AtillaSEN

New member
Vermemin sakıncalı olduğu sebze veya meyveler varmıdır ? Çekirdekleri vermicem diye biliyorum meyvelerin çekirdekleri zehirli olabiliyomuş onlar için. Avakado zehirliymiş galiba. Başka sakınmam gereken şeyler varmıdır ?