Bugday çimlendirme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

bugrahan

New member
Cvp: Bugday çimlendirme

İşlenmemiş yemlik buğdayı altı-yedi saat suda bırakıyorum. Şişen buğdayları bir süzgeçe koyup, süzgeçi de bir kovanın içine koyarak sıkıştırıyorum. Altta bir miktar boşluk kalıyor. Böylelikle suyun fazlası süzülmeye devam ediyor ve ortam nemli kalıyor. Bu düzeneği hemen bir karanlık dolaba koyuyorum, bir gün içinde çimlenme başlıyor. İşte bu an, kullanıma en uygun dönemdir. Bu tohumları ben vanodin’li su içinde birkaç dakika dezenfekte ediyor ve durulayıp yine bir süzgeçe koyuyorum. Bu süzgeçi de bir temiz havlunun üzerine koyup bir saat kadar beklettikten sonra kuşlarıma veriyorum…

HikenNoAce

New member

güzel bir yöntem ancak vanodin temin etmek zor vede çok pahalı bir dezenfektan diye biliyorum ben ? alternatif olarak elma sirkeli su da iş görür mü sizce ?

bugrahan

New member

elma sirkeli suyu denemediğim için pek bir bilgim yok bunun için kesin birşey söyleyemem..bu dezenfekte konusunda en iyi vanodin ama..

Elma sirkesine de gerek yok üzüm sirkeli su da olur onunla da dezenfekte edebilirsiniz bence. Kendi tüketeceğimiz yeşillikleri bile üzün sirkeli su ile dezenfekte edebiliyoruz.

gorkem87

New member

bugrahan' Alıntı:
İşlenmemiş yemlik buğdayı altı-yedi saat suda bırakıyorum. Şişen buğdayları bir süzgeçe koyup, süzgeçi de bir kovanın içine koyarak sıkıştırıyorum. Altta bir miktar boşluk kalıyor. Böylelikle suyun fazlası süzülmeye devam ediyor ve ortam nemli kalıyor. Bu düzeneği hemen bir karanlık dolaba koyuyorum, bir gün içinde çimlenme başlıyor. İşte bu an, kullanıma en uygun dönemdir. Bu tohumları ben vanodin’li su içinde birkaç dakika dezenfekte ediyor ve durulayıp yine bir süzgeçe koyuyorum. Bu süzgeçi de bir temiz havlunun üzerine koyup bir saat kadar beklettikten sonra kuşlarıma veriyorum…
bunu yapmayı da araştırarak örenmiştim zaten..
buğra yazın için teşekkür ediyorum. her konuda adı geçen çimlenmiş buğday hep aklımdaydı sayende bugün yapıcam:f10:

Ayrı bir konuda öğretici bir topik oluştururuz çimlendirmek isteyenler bakıp öğrenir iyi olur öyle aşama aşama resimle vs. Tabi önce sen bi yap ayar tuttur :).

Alpdna

Administrator
Yönetici
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı, Monk Papağanı, Diğer Evcil Hayvanlar

http://www.sultanpapaganlari.com/Konu-bugday-cimlendirme-81.html?highlight=Bugday+cimlendirme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...