Bu nedir? Sultan papağanımın kanadında ur mu var?

Esmasultan

New member
Mesajlar
2
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
#1
Bugün sultan papağanımı yıkarken farkettik, sol kanat ucunda böyle bişey vardı ve kanadı. Bilgisi olan var mı nedir bu ve ilacı var mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Fotolarını ekledim.
 

Ekli dosyalar

Alpdna

Administrator
Yönetici
Mesajlar
3,327
Yaş
33
Konum
İstanbul
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı, Monk Papağanı, Diğer Evcil Hayvanlar
#2
geçmiş olsun,
kanat ucumu yoksa bir şey mi çıktı?
 

Alpdna

Administrator
Yönetici
Mesajlar
3,327
Yaş
33
Konum
İstanbul
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı, Monk Papağanı, Diğer Evcil Hayvanlar
#4
kan tüyleri olabilir.
hekimlere en ortak başvurulan acil durumlardan biri, kırılarak kanayan kan tüyleridir. Vücuttaki tüm tüyler, büyürken dolu olan, büyüyünce de kanın kuruduğu bir kanal içinden akan kanla beslenirler.

Kanatları kesilen kuşlarda, yeni çıkan kan tüyleri, çevresindekilerden daha uzun olacağından kırılmaya karşı çok korunmasızdır ve kuş, kanatlarını çırptığı zaman ve bir şeye vurduğunda kırabilir.Daha az sıklıkla bir kuyruk tüyü veya daha küçük beden tüyü kanayabilir ve aynı tedavi yöntemleri bunlar için de geçerlidir.

Kan, kafesin yakınında duvarlara sıçratılabilir veya gövdesinin yan taraflarına bulaşabilir ama asla tek bir kırık tüyden ölen kuş olayına rastlanılmamıştır.

İzlenecek yol: Kuş, bir havluya sarılarak, nazikçe kanadı açılır ve büyük uçuş tüylerinin köklerini meydana çıkarmak için kanadın kenarının altındaki küçük tüyler aralanır. Bir kan tüyü, pembe veya çok koyu bir damara sahiptir, olgun tüy damarları ise şeffaftır ve içi boştur.
Kanayan bölgeye, kan durdurucu toz, un veya mısır unu/nişastası uygulanır. Bu kanama bölgesi; deriden dışarı çıkan ve zorlukla görülebilen küçücük bir uç olarak veya yaralanan tüyün damarının sonunda görülebilir.
Eğer kanama durdurulursa, kuş kafesinde sakin ve sessiz dinlendirilmelidir.
Hiçbir fazla kanama yoksa ve kuş normal hareketliliğini sürdürüyorsa bir hekim tedavisine ihtiyaç duyulmayabilir.
Eğer kuş kafes tabanına inerse veya kanama tekrar ederse bir hekim kırık tüyü çekmek zorunda kalabilir. Kanama çok fazla değilse bu gene de acil bir durum değildir, bundan dolayı gecenin yarısında acil müdahale için dışarı çıkmak zorunda değilsiniz. (ALINTIDIR)