Bana biraz alışması için ne yapabilirim

Vulpii

New member
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Papağanı alalı daha 1 hafta oldu ama hala aşırı korkuyor en ufak sese kafasını dikip bakıyor oturduğum yerden ayağa kalkıyorum onunla alakası olmasa bile kaçıp köşeye siniyor. Bana biraz alışması için ne yapabilirim ?

Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
bende yeni aldım şu şekilde alıştırdım ilk 2 gün hiç karışmadım sonrasında ise 5 gün boyunca ilk günlerde dışardan çekirdek verdim elime güvenmesi için alana kadar bekle illaki merak edip alacaktır aldıktan sonra birkaç gün tekrarla sonrasında ise elini kafese koyup o şekilde çekirdek ver dal darın varsa çok severler kafes içindede aldıktan sonra çekirdeği sürekli tekrarla en son dal darı ver 1 2 ısırık alsın sonrasında dal darıyı dışarda tut yanına gelecektir yemek için o yerken kafasını sev sonra parmağını uzatıp çıkmasını bekle çıktıktan sonra merdiven taktiğini uygula kaçabilir başlarda tekrar tekrar dene dışarda her çıktığınta dal darı uzat bir süre sonra sizden korkmayacaktır

Vulpii

New member
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
İlk 5-6 gün hiç zorlamadım kendisini. Şimdiler de biraz böyle elimle çekirdek uzatıyorum ama nafile. Geçen gün yarım saat boyunca elimde çekirdek ile hareketsiz bir şekilde bekledim hiç yanaşmadı bile. Oda da ayağa bile kalksam ürküp kafesin dibine çöküyor ve kabarıyor.

Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Dal darı ile denediniz mi denemediyseniz dal darı ile deneyin sabredin illaki gelip alacaktır

Vulpii

New member
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Bu akşam yere birer birer çekirdek koyarak elime kadar yol yaptım. Önce 1 tane elimde tuttum onu aldı. Aldıktan sonra avcuma birkaç tane aldım ve hareketsizce bekledim. Avucumdan da yedi fakat hala aşırı korkuyor azıcık bir hareket ediyorum tıslayıp kaçıyor hemen. Biraz daha alışması için ne yapabilirim.

K.N

New member
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Ortama yeni alışıyor cok normal benimde ilk geldigi zaman boyleydi mumkun oldugunca sesten gurulteden uzak tutun 1 hafta. sizde cok iletisim kurmaya calismayin bir kac gun cok kisa sure sonra size güvenecektir.

Vulpii

New member
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Eve geleli 2 hafta oldu zaten hatta geçiyor bile. İlk hafta odamda sessiz ve loş ışıklı bir yerde duruyordu ama oturduğum yerden kalksam bile korkuyordu benden şimdi de 1 haftadır salonda duruyor az biraz insan sesi biraz da televizyon sesi var arada bir ailem dışarı salıyor dediğim gibi uçmuyor artık yerde yürüyor sadece.

K.N

New member
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Anladım uçmaması da normal geldi bana biraz sabır lazim cok hassas hayvanlar . Yemek yemiyor ve kabarık,hasta gibi bir hali varsa veteriner hekime danışın bence.

Vulpii

New member
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Yok normal şekilde yemek yiyor. Bu aralar herhangi bir kabarıklığı yok gayet doğal duruyor.

Vulpii

New member
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Avucumun içinden yemek yedirmek dışında yapabileceğim bir şey var mı? Yoksa bir süre daha sadece bunu mu yapayım.

K.N

New member
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Bende farkli birsey yapmadım sizin gibi avucumda yemek yedirmek , cekirdek ile odul vermek ve onunla konusmaya çalışmak dışında ekstra birsey yapmadım.

Vulpii

New member
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Avucumdan sadece çekirdek yedi ama normal yemi vermedim daha doğrusu denemedim hiç.

K.N

New member
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
elinize biraz yem alarak kafesinde avucunuzdan vermeyi deneyin pek kıpırdatmayin elinizi kafese eliniz girdiginde. Belki ilk sefer de tislar gelmez ama bi kac seferde güvenecektir size hergun deneyin alışana kadar . Dal darı ilede deneyebilirsiniz.

Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Size alışması biraz zaman alacaktır.Üzerine düşmeyin rahat bırakın ve sabırlı olun. :) Siz size gelmiyor diye üzülüyorsunuz,bende benden gitmiyor diye :D Bunun bir ortası yok mu acaba:unsure:Benim sultan papağanım 6 ay oldu benimle birlikte,sürekli omuzumda ve beni hiç rahat bırakmıyor.Yapışık ikizler gibiyiz.

Vulpii

New member
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Ya ben böyle elime gelsin dolaşsın ne bileyim seveyim falan evde varlığını hissetmek istiyorum. Böyle kafeste tutmaya da gönlüm el vermiyor esir gibi duruyor içeride aslında alışmasını istememin en büyük nedeni kafesten çıkardıktan sonra gönül rahatlığıyla serbest bırakmak. Şimdi korkuyor diye kafesi açınca zar zor çıkıyor ve soğuk parkede dolaşıyor hasta olmasından korkuyorum. :D

Aliqnr

New member
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Arkadaşlar merhaba,
4 aylık wf yavrumu alalı 15 gün oldu. Aldığım ilk hafta tıslaması, ısırması kesildi elime alıştırdım. Elimden yem yiyor kendini sevdiriyor ama cok ürkek en ufak bir seste korkuyor kaçıyor. İlk haftalarda kendi kafesten çıkmak istiyordu şimdi kafesinin kapısı sürekli açık olduğu halde ben parmağımda dışarı çıkartmadığım sürece kafesten çıkmıyor. Çıkarttığımda da tünekte duruyor acıktıgında kafese giriyor. Ayrıca yem ve yumurta maması haricinde hiçbir şey yemiyor dal darı ve çekirdeğin yüzüne bile bakmıyor ve son olarak ilk hafta ötüyordu şimdi ötüşüde kesildi ne yapmalıyım yardımlarınızı rica ediyorum. Biraz uzun oldu kusura bakmayın :)

Vulpii

New member
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Dün elimi kafesin içine sokup yem yedirdim belli aralıklarda elimi kafesten dışarı doğru çektim. Sonra elime çekirdek aldım ve uzanamayacağı bir mesafede tuttum. Tırsa tırsa diğer elimin üzerine geldi ama tam güvenmeden böyle. Sonra elimde ki yem bitince ve durduğu şeyin üzerinin elim olduğunu anladığında debelendi ve kaçmaya çalıştı uçmaya çalışmadı ama kafese tutunmaya çalıştı ve kayarak ufak bir yükseklikten koltuğun arkasına düştü ve biraz uzak kaldı bana yem vererek falan filan uğraşa uğraşa geri aldım kafesin içine. Neyse dedim 1-2 saat sonra gittim yanına uyuyordu dokunmadım. Bugünde aynı şekilde tekrarlamak için elime yem aldım kafesin içine soktum elimi ama bu sefer çok agresifti. 15-20 dakika sonra yaklaştı anca ama bu sefer yemeden önce 5-10 kere tıslıyor bana ve ufaktan bir ısırıp ondan sonra yemini gagalıyor. Böyle aşırı korkak bir şekilde hızlıca alıp kafasını kaçırıyor hemen. Sonra tekrar tıslayıp elimi ısırmaya başlıyor(Öyle sert bir ısırık değil ama ufak bir acısı var). Acaba farkında olmadan korkutacak bir şey mi yaptım ya da sinirlendirecek? Sakinleşmesi için yapabileceğim bir şey var mı ?