aşırı yabani ne yapmalıyım?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
arkadaşlar benim yeni aldığım sultan çok aşırı derecede yabani onu korkutacak hiç bir şey yapmama ragmen bana kesinlikle yanaşmıyor. yeminin dışında hiç bir şey yemiyor. yemliğini çıkarsam dahi aç kalıyor ama meyve sebze kraker hiç bir şey yemiyor...

ne tavsiye edersiniz...[hr]
daha önce hiç bu kadar yabanisine denk gelmemiştim...

mahir

New member
Cvp: aşırı yabani ne yapmalıyım?

biraz rahat bırak kuşu sakinleşsin evin ortamına alışsın sonra yemliği al 1 veya 2 saatliğine fazla uzun süre alma yemlikleri sonra as kafese ne vermek istiyorsan yer eğer yemezse snnde yiyebileceğin bişey ise karşısında ye o merak eder tadına barak ve yer

mahir

New member

dene bi benim sultanlar biberi çok seviyor ben kafese astım yemediler 2 3 gün her gün yeniledim en sonunda merak edip tattılar ve şimdi kafese asar asmaz hemen koşup yiyolar :D

farukbas77

New member

Evinize hiç misafir felan geldi mi?Belki gelen çocuklardan biri korkutmuştur onu o da güven kaybına sebep olmuş olabilir.Ama siz yine de mahir abinin dediklerini uygulamaya devam edin.

evet arkadaşlar saat akşam 9 gibi gene beni dışarı çıkar diye yalvardı bende saldım eve döndü dolaştı kafesin üstüne kondu.

uykusuda gelmişti sanırım standart uyku haline geçti bende yanına yaklaştım abartısız ayakta 2 saat durdum ve ıslık çaldım.

aramızdaki mesafe neredeyse 2 cm ye kadar indi ama ellerimi arkamda saklıyordum korkmasın diye.

biraz nazlandı arada bi korkup uçtu falan hiç ellemedim gene geldi kafesin üstüne.

yavaş yavaş yaklaşıp kuyrugunu öptüm önce korktu ama sonra alıştı.

daha sonra yavaş yavaş işaret parmagımla kuyrugunu sevdim kısmen onada izin verdi.

ama bunlarda yorgunlugununda etkisi var sanırım.

ama hala çok ürkek...

bundan sonra ne yapsam acaba çok ürkek çünkü...

farukbas77

New member

Ben ilk başlarda öpmeye alıştırdım öpmeme ilk zamanlar da fazla izin vermiyordu ama sonradan hoşuna gitmeye başladı ve öpmeme izin verdi.Sonra parmağımla sevmeye başladım ama direk parmağımı uzatmadım öpmeye alıştırdıktan sonra parmağımın ucundan yem vermeye alıştırdım.

Bugün her ne yaparsanız yapın eğitimde gerilemeye neden olursunuz. Kuşunuz zaten alışkın değilse siz onu asla dışarı çıkartmamalıydınız. Yabancı bir ortamda kuşun sizle alıp veremediği birşey yoksa bile olacaktır. Sultanlar parrotlar gibi değil malesef insan ile iletişime cevap verebilmeleri için öncelikle ortama alışmış olmaları gerekiyor. Aksi taktirde asla size olumlu yanıt vermeyecektir ve çabanız da eğitimde gerileme olarak geri dönecektir. Öncelikle kuşunuz ortama kafesine vs iyice alışıncaya kadar asla dışarı çıkartmayın. Orayı benimsesin. Siz yavaş ve sakin bir ses tonuyla konuşun şarkı söyleyin. ilerleyen günlerde kafes dışından yem ikram edin. Dal darıya ve eğitimde kullanacağınız diğer besinlere alıştırın. Daha sonra yavaş yavaş kafes içinden de ikramlar başlayabilir. Ama bu süreç minumum bir ay civarında olmalıdır. Anca ondan sonra dışarı çıkartabilirsiniz.

bugrahan

New member

Sedat abi ye aynen katılıyorum..kuş korkarsa eğitim çok büyük hasar görür..ele zaten alışmış kuş hataları daha kolay unutur.ortama alışma sürecinde korkarsa bu onda büyük tahribata yol açar unutmayın..

benim kuşum geleli 20 güne yakın bir zaman oldu ve evede kafesinede alıştı. çok rahatlıkla evde dolaşıyor kafesinin yerini biliyor. hatta beni dışarı çıkar diye yalvarıyor. tek sorun aşırı derecede ürkek oluşu kendi kendine ötüyor şarkılar söylüyor. suluğunu değiştirmek için kafese her elimi atışımda sanki anlıyormuş gibi hiç korkmuyor. ama asla kendine dokundurtmuyor.

bugrahan

New member

bekleyin biraz kafese elinizi sokun ve öylece bekletin yavaş yavaş gagasını sevmeye başlayın..elinizden zarar gelmediğini gösterin ona.ve bir tüyo,dal darını alın elinizde yedirirken yavaş yavaş ayaklarına ve kafasına dokunmaya başlayın..ama tabi dal darını sevdireceksiniz önceden.

ilk kez papagan eğitiyorum ve diger kuşlara göre baya bi zor. her gün sıfırlıyormuşuz gibi geliyor bazen. bir gün bana güveniyor ertesi gün gene ürkek bunun nedeni nedir acaba? sizce

bugrahan

New member

her gün başı biraz ürkek olabilir ama sizin kim olduğunuzu anlayınca eğitim kaldığı yerden devam eder zaten..mesela ben okula ggitmeden önce sultanımı parmağıma alıp seviyorum..okuldan dönünce ilk başta tıslıyor ama sonra düzeliyor onun gibi..

normal diyorsun yani...

birde uyurken yanına yaklaşılmasından hiç hoşlanmıyor.

benim kuşun tıslamaları yok artık sence bu bir gelişme mi?

olumlu bir durum mu?

farukbas77

New member

Evet tıslamaması size karşı güveninin arttığını gösterir.Bir de uyurken rahatsız etmeyin.Çok agresif olurlar ve sağlıklı bir uyku çekemezsede size karşı güvenide azalabilir.

sagol faruk teşekkür ederim. yarın bütün gün izinliyim bütün günü onunla geçirecegiz bakalım ne olacak...

Sioux

New member

Sultanlar gerçekten çok hassas hayvanlar çok çabuk güvenleri kırılabilir.
Bendede erkek var 2 gün önce aldım her günün 1 , 2 saatimi ona ayırıyorum 2 haftaya alışır diye umuyorum.
Çok ilgilen ve ona onu sevdiğini göster

mahir

New member

Sioux' Alıntı:
Sultanlar gerçekten çok hassas hayvanlar çok çabuk güvenleri kırılabilir.
Bendede erkek var 2 gün önce aldım her günün 1 , 2 saatimi ona ayırıyorum 2 haftaya alışır diye umuyorum.
Çok ilgilen ve ona onu sevdiğini göster
alalı 2 gün olduysa kuşu biraz izin verinki ortamı sizi biraz tanısın hemen bana alışsın diye yaparsanız bi arkadaşlık kuramazsınız sadece elinize konar ama size güvenmez bekleyin biraz ortama ve size alışsın ondan sonra eğitime başlayın derim

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...