arkadaşlar cinsiyetleri nedir sizce ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Nusret

New member
Mesajlar
149
Yaş
31
Konum
istanbul
#1
arkadaşlar daha önce de sormuştum cinsiyetlerini biraz büyüsünler demiştiniz. bugun bi petshoptan öğrendiğime göre sultanlarda alt kısımdaki tüylerden cinsiyeti anlaşılıyormuş benim görüşüme göre siyah olanı erkek cünkü arada bi ıslık çalıyor diğeri ise çok nadir ötüyor. onu çözemedim daha video alacaktım ama hiç ötmediler bekledim o kadar. birde bu papağanların türleri nedir ? yaşlarını da daha önce sormuştum ama siyah olanı bana sanki 6 aylıktan büyük bir kuş gibi geldi. dierinin yavru olduğu belli çünkü daha uçmasını bile bilmiyor nerdeyse

http://c1109.hizliresim.com/11/9/17/17716.jpg
http://c1109.hizliresim.com/11/9/17/17695.jpg
http://c1109.hizliresim.com/11/9/17/17675.jpg
http://c1109.hizliresim.com/11/9/17/17642.jpg
http://c1109.hizliresim.com/11/9/17/17614.jpg
http://c1109.hizliresim.com/11/9/17/17592.jpg
http://c1109.hizliresim.com/11/9/17/17563.jpg
http://c1109.hizliresim.com/11/9/17/17538.jpg
http://c1109.hizliresim.com/11/9/17/17486.jpg
 
Mesajlar
3,313
Yaş
42
Konum
İzmir
#2
Cvp: arkadaşlar cinsiyetleri nedir sizce ?

Petshopların her dediğine itimat etmeyiniz. Birşeyi kazara öğrenmesinler. Örneğin perl mutasyonunda kırçılı az olursa erkektir diye öğrendikleri anda albino sultana bakıp "ooohhhhhoooo bunda hiç kırçıl yok bu kesin erkek diye satıyorlar". Önemli olan satılması. Zaten sultanlar birçok kuş türü gibi her mutasyonun cinsiyeti aynı şekilde ayrılan bir tür değil. Muhabbetlerin rengi ne renk olursa olsun gagasında mavilik var mı diye bakıp yüksek oranda doğru cinsiyet tahmini ile satıyorlar. Ancak sultanlar cinsiyet tahmini için üzerinde uzmanlaşmayı gerektiren bir tür. Her mutasyonun cinsiyeti farklı şekilde anlaşılıyor. Her mutasyonda geçerli tek bir karar mekanizması var, o da ötüşleri. Fakat ötüşleri de renkleri gibi baktığınız anda gözlemleyebileceğiniz birşey değil. Kuşun erkek olması, kendini hazır hissetmesi, yeterli erişkinliğe ulaşmış olması, bulunduğu ortamı yadırgamaması gibi kriterleri var. Bu yüzden de petshopların sultanlar hakkında uzmanlaşması ya da doğru bir teşhiste bulunabilmeleri çok zor.

Sizinkilere gelince açıkcası hala resim ile birşey söylemek için erken. Ama Koyu renk olan erkek tüylerine başlamış gibi. Benim tahminim kısa sürede kırçıllı tüylerinin birazını ya da çoğunu kaybedecek ve biraz daha normal normal grey ve cinnamona benzeyecek. Yüzünün sarılaşması da pek olmayacak gibi. Bu vicudundaki pearling mutasyonu ile ilgili.

Sarı olanın görünüş ile cinsiyet tahmini ise imkansız. Erkek te olabilir dişi de tek yol ötüşünü beklemek.

Kuşların ikisi de çok genç belki 6 ay civarı aşağı yukarı varlar. Bu yüzden de alacağınız yanıt geçen mesajınızdan çok farklı olmayacak. Elinizden geldiği kadar ötüş videosu yakalamaya çalışın. Yakalayacağınız videonun da ancak erkek ötüşü yakalayabilirseniz bir değeri olacak. Aksi taktirde erkekler de dişi ötüşü sergileyebildikleri için, kuş daha erkek ötüşü sergileyecek kadar yetişkin olmayabilir diye düşüneceğiz. Ve beklemenizi tavsiye edeceğiz. Sonuç olarak kızgınlaşana kadar erkek ötüşü sergilemeyebilir.

Ve mutasyon olarak standart oranlarda olmasalar da koyu renk perl, diğeri de pied mutasyonunda diyebiliriz.
 

Nusret

New member
Mesajlar
149
Yaş
31
Konum
istanbul
#3
Cvp: arkadaşlar cinsiyetleri nedir sizce ?

http://www.izlesene.com/video/dsci0304/4632821

sedat abi sonunda yakaladım ötüşlerini kameradan korktukları için görünce ötmüyolar die sakladım kamerayı karanlık ama idare et abi. bazen daha güzel ıslıklar calıyo benim düşüncem erkek olduğu yönünde diyeri hiç ötmüyo abi arada bi tuhaf bi ses çıkarıyo o kadar.
 
Mesajlar
3,313
Yaş
42
Konum
İzmir
#4
Cvp: arkadaşlar cinsiyetleri nedir sizce ?

İlk olarak ötüş sultandan başka her kuşa benziyo :D biraz cızırtılı çıkmış sanırım, ağzınla vs çıkartmadın değil mi bu sesleri :D şaşırttı beni. Ve yeni yeni ergenleşen bir erkek sesine benziyor. Bir kaç hafta sonra yine dinleyelim. Diğerinin ötmeye başlamamış olması iyidir. En azından bir erkek bir dişi çıkma ihtimalleri şu an için yüksek.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...