anlayan varmı

kanarya_51

New member
benim 2 tane sultan papağanım var ama cihsiyetlerini tam olarak bilmiyorum .
3 ay önce petshoptan aldım sarı erkek diğeri dişi diye verdi ama tam olarak emin olamıyorum ,
3 aydır çiftleşmiyorlarda yaklaşmıyorlarda birbirlerine devamlı kavga ediyorlar
bilen bu işten anlıyan bi arkadaş yardım edebilirmi

Cvp: anlayan varmı

Lutino erkekse bişi diyemem ama sanki diğer kuşunuzda erkek. Pearl cinsinden ve bu türlerde öğrendiğim kadarıyla yavru tüyünden çıkan dişilerde benekli tüyler kalıyormuş diğerlerinde yani erkeklerde bu kuş gibi bebek tüyleri yok olup düz bir görüntü alabiliyormuş. Bu konuda kanat altı ve kuyruk altı tüyleri yardımcı oluyor diye biliyorum.

E5553 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

szr

New member

Helvakade' Alıntı:
Rutino olan erkek.diğerini anlayamadım ama erkeğe benziyo
Lutinolarda anne baba bilinmiyorsa görüntüsüne bakarak cinsiyetini anlamak mümkün değil ötüşünü takip etmek gerek,siz neye dayanarak lutinonun erkek olduğunu söyleyebildiniz

kanarya_51

New member

lutino dedeğiniz sarı olan mı oluyor.birazcık kafası kel o kuşun ve kanat altlarında fazla tüy yok ama o gaiba tüy dökümünde olduğun içindir.

kanarya_51

New member

abdullahemre83' Alıntı:
Lutino erkekse bişi diyemem ama sanki diğer kuşunuzda erkek. Pearl cinsinden ve bu türlerde öğrendiğim kadarıyla yavru tüyünden çıkan dişilerde benekli tüyler kalıyormuş diğerlerinde yani erkeklerde bu kuş gibi bebek tüyleri yok olup düz bir görüntü alabiliyormuş. Bu konuda kanat altı ve kuyruk altı tüyleri yardımcı oluyor diye biliyorum.
ben sultan papağanından fazla bilgili değilim ama 3 aydır bende çok kavga ediyorlar bana sarı olan erkek gri olan dişi diye sattılar ama . 3 aydır hiç bi icraat olmayıp sürekli kavga etmelerinden ikisininde erkek olabileceğini düşündüm ve takip ettim. 
gri şu aralar acayip değişik sesler çıkarıyor melodili ötüyor sesleri taklit ediyor gagasını kafes demirini sürtüyor tuniklere gagasını vurarak ses çıkarıyor.. ve öyle olunca grinin erkek olduğuna kanaat getirdim ama sarı olan kuş konusunda emin olamadım cinsiyet konusunda cak cak yüksek sesler cıkarıyor gagasını gıcırtatıyor ama melodili öttüğüne şahit olmadım . sarı olan kuşumun cinsiyetini nasıl öğrenebilirim.

Dişi kuşlar genelde papağanlarda tek tip ses çıkartırlar. Curk cark cak cak yani yüksek bağırırlar. Ama erkekler kadar tiz değildir. Melodili öten kuşunuz erkek. Cinsiyetlerinden ziyade yaşlarından emin olun. Çoğu petshopçu tam bir üçkağıtçı. İnsanları bikmedikleri halde 3aylık 5 aylık deyip satıveriyorlar. Erkek papağanınız kızgınlıktan yapıyor olabilir. Ve eğerki diğer kuşunuz dişiyse ve küçükse isteksiz olduğu için erkeğin kızgınlığına karşılık vermeyebilir.

E5553 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi