Ani Ölüm

Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Merhaba, dün öğlen sultan papağanı sağlıklı enerjik hareketli bir şekilde kafesinde oynuyor bende izliyordum. aradan 15 dk sonra kuş durgunlaştı ve çırpınarak can verdi aniden öldü. yaklaşık 6 yaşında dişi bir kuştu.
Ani ölümün sebebi ne olabilir?

Ayz

New member
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Eğer çok soğuk veya sıcak bir ortamda durdu ise yada tozlu bir yerde durdu ise olabilir

Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Merhaba, dün öğlen sultan papağanı sağlıklı enerjik hareketli bir şekilde kafesinde oynuyor bende izliyordum. aradan 15 dk sonra kuş durgunlaştı ve çırpınarak can verdi aniden öldü. yaklaşık 6 yaşında dişi bir kuştu.
Ani ölümün sebebi ne olabilir?
Öncelikle sizin adınıza üzüldüm. Ölüm nedeni hakkında net birşey söylemek ne kadar doğrudur bilinmez ama kuşunuz sultan papağanı gaga ve tüy hastalığına yakalanmış olabilir. Malesef tanısı ve teşhisi yapılamayan bir hastalık olmasının yanında ölüm anına kadar sinsice yayılan bir hastalık. Tabi sebebiyeti buna bağlamak ne kadar doğrudur tartışılır. Ayrıca sultanlar hastalıklarını dışa yatsıtmayan kanatlılardır. Hemen ve kolayca tanı konulabilen bir kaç hastalık mevcut (strese bağlı tüy dökme, ishal vb). Tabi ani ölümü bir hastalığa bağlamamakta lazım mukadderattır en nihayetinde. Ama birden çırpınarak can vermesi durumu çetrefilleştirmekte. Yanlış beslemenme mikrop kapma vitamin eksikliğine bağlı organ yetmezliği veya ani hareket yüksek ses gibi hastalık ve ortam koşullarıda ölüme sebebiyet vermiş olabilir. Sebep aranacak olursa birsürü akıl karıştırıcı şey çıkar. Keşke dilleri olsada anlatabilseler :( . Malesef ölüme sebebiyet veren şey nedir bilinmez. Eğer başka sultanınız varsa veya yeniden sahiplenecekseniz, bundan önceki sultanınızın bakımındaki eksikliklere yoğunlaşırsanız inşallah bu gibi bir durumu birdaha yaşamazsınız. Tabikide ölüm haktır elbet olacaktır. En azından yeni veya elinizdeki sultanların yaşam standartını ve süresini iyileştirmiş olursunuz. Geçmiş olsun diyelim. Adınıza gerçekten çok çok üzüldüm.