Alışma sorunu

Evarlons

New member
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
1 haftaya yakın oldu ama hala 1 ilerleme yok herşeyi yapıyorum saatlerce alışması için herşeyi yapıyorum ötmüyor bile bir yerde sabit duruyor yada uyuyor 1 adım ilerleme olmuyor pes edesim geliyor artık ne yapmam lazım elimle çekirdek veriyorum ama hala korkuyor kaçıyor kafeste geçen kanadını sıkıştırdı beni çok üzüyor bu kaç aylık olduğunuda bilmiyorum değiştirsem mi diye düşünmeye bile başladım artık ya

Alpdna

Administrator
Yönetici
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı, Monk Papağanı, Diğer Evcil Hayvanlar
Size ve ortama alışması ona zaman verin, yem ve su değişimi dışında elinizi kafese sokmayın, onu dışarı salmayın.
1 hafta çok çok erken.

Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Dostum çok aceleci davranıyorsun ve yazdıklarına bakılırsa alışmasını sağlamak için kuşu rahatsız ediyorsun, dolayısıyla korkutuyorsun
1-Kuşun fotografını at yaş ve cinsiyet tahmini yapmaya çalısalım
2-En rahat kafes dışında kendinize alıştırabilirsiniz
3-Kanadını şıkıştırdı demene bakılırsa elini kafese soktun, ve kuş korkudan çırpınırken sıkıştı bu hareket yuzunden senden artık biraz daha fazla korkucaktır
4-Alıştırmaya çalısırken dal darı veya herhangi bir sevdiği yiyicek işini kolaylaştırabilir
5-Değiştirmeyi düşünme bile bu kuşa çok büyük bir eziyet olur
6-Adminimizinde demesi gibi 1 hafta çok kısa bir süre ve sen bu alışma sürecini zorlaştırıyorsun

Bir soru daha sorayım kuşu 1 hafta içerisinde hiç kafes dışına çıkarttınmı ?

Evarlons

New member
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Dostum çok aceleci davranıyorsun ve yazdıklarına bakılırsa alışmasını sağlamak için kuşu rahatsız ediyorsun, dolayısıyla korkutuyorsun
1-Kuşun fotografını at yaş ve cinsiyet tahmini yapmaya çalısalım
2-En rahat kafes dışında kendinize alıştırabilirsiniz
3-Kanadını şıkıştırdı demene bakılırsa elini kafese soktun, ve kuş korkudan çırpınırken sıkıştı bu hareket yuzunden senden artık biraz daha fazla korkucaktır
4-Alıştırmaya çalısırken dal darı veya herhangi bir sevdiği yiyicek işini kolaylaştırabilir
5-Değiştirmeyi düşünme bile bu kuşa çok büyük bir eziyet olur
6-Adminimizinde demesi gibi 1 hafta çok kısa bir süre ve sen bu alışma sürecini zorlaştırıyorsun

Bir soru daha sorayım kuşu 1 hafta içerisinde hiç kafes dışına çıkarttınmı ?
Yok çıkarmadım zaten ben çok elimi sokmuyorum ailem eline almak istiyor ben yapmayın diye uyarıyorum ben seslendiğimde bakıyor çekirdek seviyor veriyorum biraz daha titremesi azalmaya başladı

Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Bu aile durumunu bende yaşadım çift muhabbet kuşlarım elime geliyordular ağzımdan çekirdek, yulaf marul alıyordular ama ailem kuşları avuç içlerine almaya çalıstıkca kuşlar yabani ve ürkek olmuşlardı
Aile'ni uyar yapmasınlar böyle kuş daha fazla korkar hiç alıştıramazsınız, strese girer tüylerini yolar vs. vs
Zaman geçtikçe o yaşadıgı yere alışıcaktır
2.haftaya geldiğinde kafesin kapısını açık bırak çıkmak istiyicektir dışarıda sevdiği yiyeceklerle alıştırmaya çalıs
Ve imkanın var ise kuşunun fotografını at bize yaş ve cinsiyet tahmini yapmaya çalısırız

Evarlons

New member
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Yok çıkarmadım zaten ben çok elimi sokmuyorum ailem eline almak istiyor ben yapmayın diye uyarıyorum ben seslendiğimde bakıyor çekirdek seviyor veriyorum biraz daha titremesi azalmaya başladı
Bu aile durumunu bende yaşadım çift muhabbet kuşlarım elime geliyordular ağzımdan çekirdek, yulaf marul alıyordular ama ailem kuşları avuç içlerine almaya çalıstıkca kuşlar yabani ve ürkek olmuşlardı
Aile'ni uyar yapmasınlar böyle kuş daha fazla korkar hiç alıştıramazsınız, strese girer tüylerini yolar vs. vs
Zaman geçtikçe o yaşadıgı yere alışıcaktır
2.haftaya geldiğinde kafesin kapısını açık bırak çıkmak istiyicektir dışarıda sevdiği yiyeceklerle alıştırmaya çalıs
Ve imkanın var ise kuşunun fotografını at bize yaş ve cinsiyet tahmini yapmaya çalısırız

Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Kuşun erkek GREY, yaşı ise 1 gibi görünüyor
o plastik tünekleri kullanmanı önermem kuşlar için zararlı ve bir süre sonra kırılıyorlar zaten, sultanları taşıyamıyorlar
Tahta tünek kullanmanı şiddetle önerıyorum ayrıca metal yemlikde kullanabilirsen yem yerken zorlanmaması için
Kalamar kemiği ve mineral blokda kullanman gerekiyor sağlıklı bir gaga için

Evarlons

New member
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Kuşun erkek GREY, yaşı ise 1 gibi görünüyor
o plastik tünekleri kullanmanı önermem kuşlar için zararlı ve bir süre sonra kırılıyorlar zaten, sultanları taşıyamıyorlar
Tahta tünek kullanmanı şiddetle önerıyorum ayrıca metal yemlikde kullanabilirsen yem yerken zorlanmaması için
Kalamar kemiği ve mineral blokda kullanman gerekiyor sağlıklı bir gaga için
Ben alırkan bana 7 8 aylık dediler

Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Ben GÜMÜŞ'ü alırkende 4-5 aylık erkek diye vermişlerdi 1 yaşında dişi çıktı normalde hiç sevmediğim olaylar bunlar pet shop sahibiyle kavga bile ederdim ama arkadaşımında erkek kuşu var yaz geldğinde çiftleştiricez Gümüş'ü o alıcak yavruları ben :)
ama şimdi fazlasıyla bilgi edindim sultanlar hakkında yeni kuş alıcak olsam bile sorun yaşamam
Benim 1.5 ay oldu alalı kuşumu şuan sevdiriyor saldığımda direk omzuma geliyor ben yemek yerken oda gelip yemek istiyor vs. vs.
Zaman herşeyin ilacı.

Evarlons

New member
Evcil Hayvanınız
Sultan Papağanı
Aslında yavaş yavaş ısınıyor bana sürekli gözleri üstümde ismini söyleyince bakıyor sıkıntı yanına yaklaşınca bazen tıslıyo bazen kaçmaya çalışıyor ama çekirdek verirken sakin ☺️bazen kafesi dolanıyor kafesi gagalıyor