• 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zengin çocuğuna askerlikte doğu yolu
#1
Zengin çocuğuna askerlikte doğu yolu

CHP'li Çelebi, fakir ailelerin çocuklarının şehit düşmesi nedeniyle askerlerin sevk işlemlerinin Eşitlik Komisyonu tarafından denetlenmesi önerisinde bulundu.


CHP'li Çelebi, fakir ailelerin çocuklarının şehit düşmesi nedeniyle askerlerin sevk işlemlerinin Eşitlik Komisyonu tarafından denetlenmesi önerisinde bulundu. CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi , terörle mücadele kapsamında çoğunlukla fakir ailelerin çocuklarının şehit düşmesi nedeniyle, Askerlik Kanunu'nda önerdiği değişiklikle, sevk işlemlerinde Milli Savunma Bakanlığı Bilgi Sistemi olarak adlandırılacak bir sisteme girilecek bilgilerin esas olması ve sevk işlemlerinin kurulacak Eşitlik Komisyonu'nca denetlenebilmesi amacıyla bir kanun teklifi hazırladı.


Milliyet Gazetesi'nin haberine göre Çelebi, TBMM Başkanlığı'na sunduğu kanun teklifinde Askerlik Kanunu'nda değişiklik önerdi.


Çelebi, askerlikte sevk işlemlerinin yasal dayanak altına alınması amacıyla verdiği kanun teklifi, askerlik yükümlüleri hakkında yoklama sırasında tespit edilen sınıflandırmaya esas bilgilerin Milli Savunma Bakanlığı Bilgi Sistemi kayıtlarına işlenmesi öngörülüyor. Celpte sevke tabi olan askerlik yükümlülerinin ilgili kuvvetlere tahsisinin Milli Savunma Bakanlığı Bilgi Sistemi'ne aktarılan şifreli kayıtlar üzerinden yapılacak.

Komisyon kurulacak


Ayrıca, askere sevkedilecek yükümlülere ilişkin işlemlerin ve şikayetlerin incelenmesi için Eşitlik Komisyonu kurulması öngörülüyor. Kurulacak komisyonda TBMM Genel Kurulu'nun belirleyeceği iki üye, şehit ve gazi derneklerinin belirleyeceği 3 üye, Askeri Yargıtay'ın belirleyeceği iki üye, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nin belirleyeceği iki üye ile Genelkurmay Başkanlığı'nın belirleyeceği iki üye yer alacak.


Komisyon bakanlıkça yürütülen tüm askere sevk işlemlerini eşitlik ilkesine uygun bir şekilde gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini incelemeye yetkili olacak.


Teklifin gerekçesinde, "Toplumda, terörle mücadele kapsamında yaşamını yitiren askerlerin büyük bölümünün fakir ailelerin çocukları olduğu noktasında geniş kabul gören bir algı bulunmaktadır. Ne yazık ki yaşamını yitiren Mehmetçiklerin cenazelerine ilişkin yazılı ve görsel medyada yapılan haberlerde de bu algıyı güçlendirecek görüntüler ortaya çıkmaktadır" denildi. Teklifin gerekçesinde, şunlar kaydedildi:

"Toplumdaki algı değişmeli"


"Askerlik statü, sınıf, din, ırk farkı gözetmeksizin her yurttaşın eşit bir şekilde yerine getirmesi gereken bir yükümlülüktür. Statüsü farklı kişiler ile geliri yüksek kişilerin riski az bölge ve alanlarda, fakir yurttaşlarımızın ise daha riskli bölge ve alanlarda askerlik görevini yerine getirmesi kabul edilemez. Bu açıdan asker alımlarında eşitlik ilkesinin hayata geçirildiği konusunda topluma güven veren bir yapı oluşturulması ve toplumdaki algının değiştirilmesi son dece önem taşımaktadır..Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  NATO’nun doğu sınırına ağır silah konuşlanacak KingWizard 0 581 25.06.2015, Saat:02:15
Son Mesaj: KingWizard
  Çözümle Doğu'da ekonomi canlanıyor integrand 0 262 21.02.2015, Saat:20:44
Son Mesaj: integrand
  Selülitlerden kurtulmanın 10 yolu Calyx 0 256 03.02.2015, Saat:00:47
Son Mesaj: Calyx
  Türkler kaçış yolu arıyor bulent_dogan81 0 380 13.06.2014, Saat:08:27
Son Mesaj: bulent_dogan81
  Çocuğuna hırsızlık yapmayı öğreten anne yakalandı redrock 0 630 15.11.2012, Saat:00:07
Son Mesaj: redrock
  Genelkurmay Başkanı ve komutanlar G.Doğu'da redrock 0 595 14.11.2012, Saat:01:28
Son Mesaj: redrock
  Doğu'nun ilk teleskobu hizmete girecek redrock 0 479 14.11.2012, Saat:00:14
Son Mesaj: redrock
  Bin kişi yolu ulaşıma kapattı redrock 0 557 13.11.2012, Saat:23:00
Son Mesaj: redrockBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi