• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ZEBRA İSPİNOZUNDAN nasıl yavru alınır? bölüm 2
#1
ZEBRA İSPİNOZUNDAN nasıl yavru alınır? bölüm II

Bir süredir bu hareketli miniklerle beraberiz. Bu kuşlar hayatımıza girdikten sonra evin neşesi oldular. Makalenin birinci kısmında yazılanlara uyarak ideal bir çift oluşturduk. Kuşlarımız gayet güzel besleniyor,temizliklerini yapıyoruz, günlük ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Sanırım artık onlarında yaşamlarını idame ettiren her canlı gibi türlerine görevlerini yerine getirip yavru yapmaları gerekli. Bu doğanın kanunu tabii ki. Öncelikle ispinozlara özel yapılmış sepet yuvalardan alıp kafesin bir köşesinde en üstte olacak şekilde yuvanın tutturma telleri ile bir kerpeten,kargaburun yardımıyla yuvayı kafese sabitliyoruz. Hatta bu sabitleme işini biraz abartıp yuvanın üst kısmından kafesin tavan tellerine birde emniyet bağlantısı şeklinde üstten tutturuyoruz. Yuvamız artık sabit kafes temizliğinde ve kuşların hareketleri sırasında gereksiz sallanmalardan etkilenmeyecek.

Yuva malzemesi: Kafesteki kuşlarımız yuvaya tabana serdiğimiz gazete kağıtlarını ufak ufak
yırtıp taşıyacaktır. Bu görev erkek kuşundur. Erkek kuşumuz aşk yuvasını hazırlayıp dişisini çiftleşmek için yuvaya davet etmek üzere hummalı bir çalışmaya girer. Yuva malzemesi taşıyan erkek kuşumuza yuva malzemesi hazırlayıp vermek gerekir. En güzel malzeme peçetedir. Servis peçetelerini düzenli bir şekilde kesip kafesin alt tarafında tellerin arasına sıkıştırmamız durumunda erkek bu peçeteleri teker teker çekiştirip yuvaya taşıyacaktır. Sizin kesilmiş peçeteleri kafesin bir köşesine iliştirmeniz ile peçetenin yuvaya taşınması yaklaşık 20 dakikalık bir süredir. Bu manzaranın keyfini çıkarmak isterseniz müsait bir zamanda peçeteleri verip bu manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz. Bu manzara Tarantino filmlerinden daha ilginçtir. peçeteleri yarım santim eninde 3-4 santim boyunda makasla keserek verirseniz taşımaları ve yuvada şekil vermeleri açısından onlara çok yardımcı olursunuz. Malzemeler yuvaya ilk taşınma sırasında oldukça düzensiz olacaktır. Bu durum sizi hiç şaşırtmasın yuva içinde odasını toplayan bir afacan edasıyla ikinci bir çalışma daha yapacaklardır. Burada dikkat edilecek husus gereğinden fazla yuva malzemesi verilmemesidir. Kuşlarımız buldukları tüm malzemeyi yuvaya taşıyıp ''bu kadarda yeter'' düşüncesine hiç kapılmayacaklardır.
Aynen önlerine konan tüm çikolatayı yemeye çalışacak küçük çocuklar gibi bütün malzemeyi yuvaya yığıp girişi kapatırlar. yuvanın ağzı tamamen kapanır kendileri de ufacık bir delikten girip bu küçücük ağzı kapalı yuvada otururlar. Yuvanın ağzı seviyesinde malzeme verip bir iki gün içinde peçetelerin ezilip bir çukur oluşturmasını sağlamalıyız. Zira yuva malzemesinin ana görevi yumurtaları sıcak tutması ve bir çukur oluşturup yumurtaların bir arada kalmasını sağlamak içindir.

Yumurta geliyor: Kuşlarımız yuvayı ördüler yuva ile ilgileniyorlar hatta boş yuvada oturuyorlar. bu sırada bizde yumurtaya hazırlanmak amacıyla mama takviyesi ve kalamar kemiğiyle kuşlarımıza protein kalsiyum ve vitamin desteğinde bulunuyoruz. Hatta bu arada bir iki kez çiftleşmelerine bile şahit olduk. Her şey yolunda gidiyor hayatımızdan memnunuz.
İşte tam bu safhada dişi hastalanır. Hemen korkmayın canım dişi tüylerini
kabartıp bir köşede halsiz kalmaya sesi çıkmamaya başlar. Bu gayet doğal bir durumdur dişinin bünyesinde yumurta oluşmaya başladığı için vücut biraz yorgun düşer. Bir iki gün içinde ilk yumurta melek renginde tüm masumluğuyla hayata merhaba demiştir. İlk yumurtayı yapan dişide biraz rahatlamış diğer yumurtaları yapmak için güç toplamaya çalışmaktadır. Yumurtlama süresi zarfında dişiyi vitamin ve mamalar ile destekleyip vücutta yumurta yapmaktan kaynaklanan kaybı en aza indirmeliyiz. Ertesi gün sabah ikinci yumurta gelir, üçüncü dördüncü ve beşinci günlerde yumurtalar birbirini takip eder. İlk kez yumurta yapan dişiler tecrübesizlik nedeniyle gelen yumurtaya bir anlam veremez ve yumurtayı sahiplenmezler hatta yumurta atmalar bile yaşayabiliriz. Doğadaki her hayvan gibi kuşlarda da üreme içgüdüsel olarak gerçekleşir kendi dna'larında yazılı kodlar gereği yumurta yapmışlar ve ilk seferde bunun şaşkınlığını yaşabilirler. Şu anda benim bc erkek ile png dişi kuşum ilk kuluçkalarında 6 yumurta yaptılar ilk çıkan yavruyu canlı canlı yuvadan attılar. Eğe çiftlerden biri daha önce yavru bakmış olsaydı yavrunun yaşama şansı çok çok daha fazla olabilirdi.

Yumurtaların Bakımı:
Ortalama 5-6 yumurta bırakan zebralar yumurtalarının üstünde yatarak ısıtmaya başlarlar. hatta bu ısıtma işini nöbetleşe yapıp işi sağlama alırlar. Çukur şeklindeki yuvada bir arada birbirine değerek duran yumurtalar 14-15 gün sonra birer yavru olarak karşımıza çıkacaklarıdır.
Anne baba yumurtaları gagası ile çevirip yumurtaların her tarafının ısıtılmasını sağlar. Baba kuluçka sırasında yuva malzemelerini taşımaya devam edip yumurtaları kapatabilir. Bu durum yumurtalar için ölümcül bir tehlikedir. Tecrübesiz baba malzeme taşımak=çiftleşmek mantığıyla yoluna devam ettiği için bu taşıma işinin yumurtalara rağmen dişi tarafından çiftleşmekle ödüllendirileceğini düşünebilir. Yumurtalar geldikten sonra kafeste kesinlikle yuva malzemesi bırakılmamalıdır. Yumurtaların üzeri kapatılırsa hemen bir cımbız yada ince uçlu bir malzeme ile bu malzemeler yuvadan alınmalıdır. Kuluçka sırasında etrafta pek görünmemeli ısı değişimlerini en aza indirmeli vitamin ve mama takviyesini yapmalıyız.

Nihayet yavru geldi:

Uzun bir bekleyişten sonra ilk yavru kabuğunu kırar. Birer gün ara ile tüm yavrular yumurtadan çıkarlar. Bu çok keyifli bir dönemdir. Yavrular ilk 2-3 gün kursaklarında yeterince yiyecekle doğup idare edebilirler. Anne baba yemleri yavrularının yiyebileceği kıvama getirip yavruların
ağzına kusarlar. Bu dönemde yavru biraz tüylenmiş olarak yumurtadan çıkarsa daha çok yaşama ve erkan gelişme şansı vardır. Zira genç kuşların yavruları tüysüz ve cılız çıkmaktadır. Bolca mama takviyesi ile yavruların bakımına yardımcı olunmalı vitaminli su ile yavruların dirençli olmaları sağlanmalıdır. 4-5 gün içinde seslerini duymaya başladığımız yavrular artık annelerinden yem istemeye başlarlar. Kimin sesi çok çıkarsa o daha fazla mamayı kapıp gelişecek birazda diğer kardeşlerime bırakayım düşüncesi taşımayacaktır. Zayıf düşen yavrulardan kayıplar olabilir. Bu gibi üzücü durumlar 2. 3. 4. kuluçkalarda daha azalacak ve yaşayan yavru sayısı çoğalacaktır.

İlk yavru yuvadan atlamış:
Birde bakmışsınız büyüyen yavrulardan biri yuvadan atlamış. Hiç telaş etmeyin. Tüylenen ve ortalama 20 günlük olan yavru dünyayı tanımak için kendini dışarı bırakır. sonraki günlerde diğerleri bu yavru katılıp kendilerini kafes tabanında bulurlar. Artık yavrular tüylenmiş, gagaları siyahlaşmış, gözler kocaman olmuş anne babayı yem için kovalar olmuşlardır. kafes tabanına dal darı koyabilirsiniz. Bir küçük kabada az bir su. Kafes tabanında ki suyu içmeyi öğrenen yavrular anne babalarından yemde yemeyi öğreneceklerdir. Kafes tabanına yerleştirilen su ve yemler günlük olarak değiştirilmelidir. Zira dışkılarla birleşip mikrop yuvası haline gelebilirler. zaten tüneğe çıkan yavru suluktan su içmeyi
öğrenince bu geçici çözüme ihtiyaç kalmayacaktır.

Yavrular Büyüdü:
Yavrular artık serpilip anne baba ile yuvaya sığmamaya başlarlar. nüfus çoğalmıştır. Eee en başında bir kafes iki kuş vardı şimdi en az 5 kuş ve bir kafes var, bu kafesinde doğal hakimi anne babadır. Bir süre sonra anne baba yavruları beslemeyi bırakıp yeni yumurta yapma hevesine kapılırlar. Önce anne bırakır yavru beslemeyi. Çünkü anne yeni yumurtaları için güç toplamalıdır. bir kaç gün içinde de baba yavruları beslemeyi bırakacaktır. Yaklaşık 1.5 aylık olan yavrular artık tek başlarına
kalmaya hazırdırlar. Onlara artık yeni bir kafes almalısınız. 3. ve 4. aylarında ise onlara birer eş bulmak durumdasınız. Nede olsa artık sizinde bizim gibi bir koloniniz var...

Sonuç olarak ilk kuluçkayı kuşlarımızla birlikte atlattık ve şirin yavrularımız oldu. Yavrularımızı her istekli olana değil de gerçekten bakabilecek bir dostunuza vermenizi tavsiye ederim. Yeni kuluçkanız da hayırlı olsun bu arada sanırım şu anda yumurtalar yuvada yatıyorlardır.
Alıntı:www.evcildostlugu.com

Sorularınız için lütfen özel mesaj atmayınız. Uygun bir başlık ile uygun kategoriye konu açarak sorunuz. Unutmayın bilgi paylaştıkça çoğalır.
#2
Benim hint bülbüllerim devamlı yumutluyorlar ama yumurtalarını yiyiyorlar.Bunu nasıl önleyebilirim?

#3
(15.02.2012, Saat:23:14)Lewent Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benim hint bülbüllerim devamlı yumutluyorlar ama yumurtalarını yiyiyorlar.Bunu nasıl önleyebilirim?

Kalsiyum eksikliğinden dolayı yerler yumurtalarını kafesten kalamar kemiğini eksik etmeyin..Kuş kumuda bulunsun kafeste.

Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.

Fotoğraf Yüklemek İçin Tıklayın.!

Forum Kuralları
İlan Kuralları
Konu Açma Kuralları
#4
Her ikisi de var kafeste ama yine de yiyiyorlar.Neyse sağolun.


#5
(15.02.2012, Saat:23:38)Lewent Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Her ikisi de var kafeste ama yine de yiyiyorlar.Neyse sağolun.

Kalamar kemiği ve kuş kumunu tüketiyorlar mı peki? Eğer kalamar kemiğini tüketmiyorlarsa yumurta maması yaparken yumurta kabuğunu biraz kurutp un haline getirip ekleyebilirsiniz.Birde çiftleşmelerine şahit oldunuz mu, yumurtalar boş olduğu içinde yiyebilirler.

Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.

Fotoğraf Yüklemek İçin Tıklayın.!

Forum Kuralları
İlan Kuralları
Konu Açma Kuralları
#6
Benimde bir çiftim var salonda pek görünmeyen bir köşedeler ama yüksekte değiller ve yinede bazen bizi görüyolar sorun olur mu? ve ben yuva kılı almıştım yuva yaparlar mı yaklaşık 1 hafta oldu öylece duruyo kafesteKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Teraryumda zebra ispinoz onurquel 21 3,452 18.02.2016, Saat:14:40
Son Yorum: onurquel
  Jumbo ispinozu nasıl bir kuştur? Harun 55 2 1,293 03.10.2015, Saat:23:22
Son Yorum: Alpdna
  Yeme düşmeye hazırlanan zebra yavruları. zorlubey 4 1,260 10.02.2015, Saat:21:54
Son Yorum: zorlubey
  zebra ispinozum hasta lütfen yardım edin glsn 4 1,255 28.08.2014, Saat:19:03
Son Yorum: Rika25
  Yavru ayagina basamiyor Yaamur 7 1,281 28.08.2014, Saat:00:14
Son Yorum: Yaamur
  Zebra İspinozu Üreme Mustafamert 0 1,074 27.06.2014, Saat:21:24
Son Yorum: Mustafamert
  Zebra İspinozu Üretimi(Hint Bülbülü) Alpdna 11 10,346 07.06.2014, Saat:22:02
Son Yorum: kayra
  zebra ispinoz (hint bülbülleri) canlı yemleri mahir 4 5,680 27.07.2013, Saat:18:01
Son Yorum: mges38
  Zebra İspınozu Hakkında Tum Soruların Cevapları Burada! Alpdna 6 5,950 16.07.2013, Saat:14:35
Son Yorum: ömer02
  yavru cıkarmı mertyurttutan 12 2,099 28.06.2013, Saat:12:43
Son Yorum: mertyurttutanKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi