Sultan Papağanı Forumuna Hoşgeldiniz
Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir).

Alpdna avatar
Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

- Zebra İspinozu Mutasyonları


 Konu: Zebra İspinozu Mutasyonları
 Tarih: 18.04.2011, Saat:00:25
#1
ZEBRA İSPİNOZU MUTASYONLARI Zebra ispinozları yurtdışında mutasyon üretimi ve şovlara katılım amacıyla da barındırılan oldukça popüler kafes kuşlarıdır. Zebra ispinozunun en fazla bilinen ve doğada bulunan formu normal gri renkte kuşlardır.
Normal gri zebralarEn fazla rastlanan gri renkte kuşları açık kahveler,beyazlar ve alacalı kuşlar izler. Mutasyonları incelemeden önce birkaç bilgi edinmekte yarar var. Mutasyonlar kuşlardaki mevcut renklerin ki bunlar zebra ispinozunda beyaz,siyah,kahverengi ve turuncudur saklanıp baskılandırılmasıyla oluşur. Normal formdan farklı olarak kuşların göğüs barları,yanak yamaları,zebra deseni çizgileri,sırt ve karınları farklı renklerde oluşur. Mutasyonların genetik geçişi şu şekildedir.
Dominant: Dominant geni,kromozomların sadece birinde bulunsa bile kuş o görünümü kazanır. Hatta heterozigoz (split gen=gen biçimi birbirinden farklı olan) ve homozigoz (saf gen) kuşlarda bile görünüm kazanabilmektedir. Kuş özel biçimde dominant gen taşıyorsa,bu gen o rengi gösterecektir. Kuşun özel bir rengi yoksa,o kuş dominant gen taşımayacaktır.
Resesif (Çekinik): Bu görünümün oluşması için gen bütün kromozomlarda taşınmalıdır. Eğer sadece bir kromozomda taşınıyorsa,o mutasyon görünümü alınmaz. Resesif geni eşeysel olmayan kromozomda taşınır. Resesif gen görünümü taşıyan bir yavruda,ebeveynlerden ikisi de bu geni taşıyor demektir. Ayrıca iki ebeveyn de split (normal taşıyıcı olduğu halde görünüm almayan) olursa yavru yine o mutasyon rengini alır.
Eşey geçişli: Bu gen sadece eşey hücreleri aracılığıyla yavrulara geçer. Bu genin taşıyıcıları dişilerdir. Dişiler eğer ki eşey geçişli renk geni taşıyıcısı iseler,eşey geçişli kromozomun üzerinde bulunduğu sadece bir eşey genine sahipler ise bu görünümü alırlar. Fakat erkeklerde görünüm için,eşey geçişli gen bütün eşey kromozomlarında bulunmalıdır. Erkekler eşey geçişli genlerde split olabilirler fakat dişiler olamazlar. Kuşlarda eşey kromozomlarının durumu insanlarındakinin tam tersidir.
Mutasyonlar yurtdışında kısaltmalarla gösterilir. Bu kısaltmalar
G = Grey gri
F = Fawn kahverengi
BB = Black Breasted siyah göğüs
BC = Black Cheek siyah yanak
BF = Black Face siyah yüz
CFW = Chestnut Flanked White kahverengi yanlı beyaz
CFW-F = Chestnut Flanked White; Fawn Series
LB = Lightback açıksırt
DS = Dominant Silver baskın gümüş
DC = Dominant Cream baskın krem
FC or GC = Fawn Cheek or Gray Cheek kahve yada gri yanak
FF = Florida Fancy (adını floridalı yetiştiricisinden almış)
OB = Orange Breasted turuncu göğüs
PNG = Penguin penguen
P = Pied alacalı
RS = Recessive Silver çekinik gümüş
W = White beyaz
YB = Yellow Bill sarı gaga
CR = Crested tepeli
şeklindedir. Şimdi mutasyonları tanıyalım.
Açık kahverengi mutasyon (Fawn)Bu görünüme vahşi doğada rastlanabilir.Vücut açık kahverengi renk alıştır ve normal görünümdeki siyah çizgiler koyu kahve hal alır. Bu görünüm eşey geçişli genlerle yönetilir.

Kahverengi Böğürlü beyaz (Chestnut flanked white=CFW)Normal bir görünüme sahip olan bu kuşun tek farkı beyaz yada fildişi renklerde olmasıdır. Soldaki kuş normal cfw mutasyondur. Görüldüğü gibi diğer işaretler sulanmış (rengi solmuş ) biçimde belirir. Bu görünümü diğer adı işaretli beyazdır. Bu görünümde dişiler düz beyaz olup hafif gözyaşı izine ve kuyruk çizgilerine sahiptirler.
Eşey geçişli mutasyon

Açık renk sırtlı (lightback)
Bu mutasyona sahip bir kuşta sırt görünümü açık gri yada gümüş renk hal alır. Aynı şeklide yanak yamaları ve noktalı tüylerin rengi yine soluk renktedir. LB dişiler gümüş renklerde olurlar ve karınları beyazdır.
Eşey geçişli mutasyon.Normal gri ile eşleşmelerinde Erkek LB normal gri ile eşleşmesinde yavrular erkek olanlar normal gri dişi olanlar LB olarak doğucaklardır.Dişi LB erkek gri ile eşleşmesinde ise yavrular erkek LB dişi Normal olarak doğucaklardır.
Siyah yanaklı (black cheek)Siyah yanaklı zebrada kahverengi rengin yerini siyah renk almıştır,böylece yanak yamaları ve böğür tüyleri siyah görünüm almıştır. Dişilerde de yanak yaması vardır.
Oldukça popüler mutasyonlar arasındadır.
Çekinik gene sahip bir mutasyondur. Bazı kuşlar büyük ve lekeli gözyaşı izleriyle gen taşıyıcısı olabilirler
Genelde mutasyonlar arasında en çok tercih edilen mutasyondur.
.

Siyah göğüslü (black breasted)Siyah göğüslü mutasyonlarda bir çok değişiklik vardır. Göğüs barı simsiyah ve büyüktür,çizgili görünüm neredeyse kaybolmuştur. Yanak yamaları oldukça büyüktür ve başın arkasına kadar uzanabilir. Gözyaşı izi yoktur. Noktalı tüylerde ve kuyruk çizgilerinde bozulmalar ve karışıklıklar vardır. Bu mutasyon çekinik genlerle yönetilir
Florida fancy (Isabel) Bu mutasyonda kuşun bütün siyah renkli tüyleri gizlenmiştir. Görünümler tek veya çift faktörlü olabilir. Tek faktörde göğüs çizgileri hafifçe belirgindir. Kahverengi noktalı tüylerde değişiklik olmaz. Bu mutasyon siyah yanak mutasyonun tam tersidir ve çekinik karaktere sahiptir. 1970 lerin başında Floridalı bir yetiştirici tarafından keşfedilmiştir. Avustralyalı ve Avrupalılar isabel derler.Turuncu göğüslü (orange breasted) Bu mutasyonda siyah tüy renkleri turuncuya döner. Göğüs barı,kuyruk çizgileri ve gözyaşı izi turuncudur. Yavruların gözyaşı izleri turuncudur buradan OB oldukları anlaşılır. Çekinik mutasyondur.
Penguen (Penguin)Penguen mutasyon vücudun bir bölümündeki gri ve siyah tüylenmenin gizlendiği mutasyondur. Karın beyaz olduğu için penguene benzerlikten dolayı bu ad verilmiştir. Göğüs barları ve gözyaşı izi yoktur.Alacalı (pied)
Alacalı mutasyonda kuşun vücudunda yer yer beyazlıklar vardır. Bu beyazlıklar ona parçalı bir görünüm verir. Split kuşlar vücutlarında ki ufak beyaz bölümlerle ayırt edilir. Çekinik bir mutasyondur. Erkek ve dişi ayrımı göğüs çizgilerinden rahatlıkla anlaşılabilir.Düz gri ve Fawn kuşların CFW yani beyaz kuşlarla eş yapılmasındanda pied yavrular alınabilir.
Eumo Bütün zebraların içinde en fazla siyah rengi bulunduran mutasyondur. Mutasyondan dolayı kuşun kanat uçlarında düzensizlikler vardır. Ayrıca ipeksi bir görünüme sahiptir.Nadir bir mutasyon olan eumo çekinik yapıdadır.Türkiyede bulmak oldukça zordur.
AgateAgate mutasyon lightback mutasyona benzer ancak farkı yanda resmedilmiştir. Çekinik bir mutasyondur


Çekinik Gümüş (Recessive Silver )Çekinik gümüş mutasyon gir rengi gümüş olarak dışa vurur. Fakat yanak yamaları ve böğür tüyleri normal biçimde oluşmuştur.
Çekinik oluşur çekinik olduğundan dolayı Çekinik gümüş erkeği çekinik gümüş olmayan bir dişi ile eş yaptığınızda çekinik yavru alma şansınız azdır.

Siyah yüz (Black face)siyah yüzlü mutasyonda gözyaşı izinin gözle buluştuğu bölge ve göğüs barında karna uzana bölge komple siyahtır. Karın siyahlığı alanı değişebilir. Böğür tüylerinin bazen beyaz noktaları kaybolur. Dominant mutasyondur. Dişiler siyah gözyaşı bölgesinden ayırt edilebilir.
Black face zebralar ikiye ayrılır single factor ve double factordür.Single factorde göğüs çizgisi tam yarıda kesilir.Double factorde ise göğüs çizgisi karın altına kadar gelir.

Gri yanak (Gray cheek)
Bu mutasyon cfw ler ile karıştırabilir. Yanak yamaları grimsi kahve rengindedir. Dişilerde de yanaklar hafif şeklide belirgindir. Bazen yanak açık kahve rengi olabilir. Dominanttır.
Türkiyede bulmak oldukça zordur.


Baskın gümüş (Dominant silver)Baskın gümüşün bütün işaretleri çok fazla sulandırılmış haldedir. Kuşun karakteristik tüyleri uçuk renklerde seçilir,yanaklar ve böğür tamamen beyaz veya krem olabilir. Dominant mutasyondur.Göğüs çizgisi diğer dominant zebralara göre siliktir.

Tepeli (crested) Bu kuşlarda kanaryalarda görülen tepelikler vardır. Bazı tepelikler düzgün bazıları ise düzensiz oluşabilir. Dominant mutasyondur.
Tepelilerde kanaryalarda ve güvercinlerde olduğu gibi düzgün ve tepe ve düzensiz olan bozuk tepeler görülebilir.Tepeli kuşların normal kuşlarla eşleşmesinde %50 tepeli yavru alma şansınız bulunmaktadır.

Beyaz (white)Dişiler ve erkeler komple beyazdır,hiçbir işaret seçilmez. Erkelerin gagası kırmızıdır ve çekinik bir mutasyondur. Erkeklerde dişiye göre gaga rengi koyu kırmızıdır.Bu tür kuşlarda dişi ve erkeği en iyi yanlarında ki normal zebraların gaga renklerinden anlayabilirsiniz.Türkiyede dişi erkek ayrımı en zor yapılan mutasyondur genelde erkek kuşları göğüs çizgisi olmadığı için yeni başlayan hobicilere erkek diyerek satabilirler.
Sarı Gaga (yellow beak )
Gagalar ve bacaklar sarıdır. Dişiler ve erkekler arasında turuncu tonlarına kadar değişebilir. Çekinik bir mutasyondur.Sarı gagalı bir kuşu normal bir zebra ile eş yaptığınızda sarı gaga alma ihtimaliniz zayıftır.
Yavruların özellikle dişi yavruların gaga renkleri ilk sarıdan kırmızıya döndüğünden dolayı bazı yavru kuşlarla karıştırılabilirler.
DİĞER NADİR BULUNAN MUTASYONLAR
Kırçıllı (grizzle) Vücudun çeşitli yerlerinde noktacıklar bulunur.
George


Sadece Avustralya’da bulunur.
Sulanmış Mavi

Sadece Avustralya’da
Sırtında eyer alacalı
.
Kıvırcık (frizzle)
Bu mutasyon tüy sorunlarına neden olmaktadır ve gaga uzaması görülebilir.
PhaeoYukarıda saydığımız mutasyonlar sınıflandırılmış olanlardır. Ancak mutasyonların kendi aralarında da kombinasyonları vardır.CFW siyah yanak gibi. Aşağıda;

Üreticiler mutasyonları resimleyerek kendi aralarında hangi kombinasyon olduklarını saptamaya çalışırlar. Bunların yanında bazen çok nadir kombinasyonlar veya seneler içinde yapılan planlı eşleşmelerle oldukça ilginç görünümler ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde pek değer verilmeyen kolay kuş olarak görülen zebra ispinozları yurt dışında profesyonel hobiciler tarafından oldukça rağbet görmektedir.
Bazı mutasyonlar aile içi kontrollü eşleşmelerle ve senelerin sonucunda oluşur ki bu kolay değildir ve profesyonellerin işisdir.

Yanda görülen kuş isabel turuncu göğüs siyah göğüs siyah yüz açık kahve olarak adlandırılmıştır. Bu tür mutasyonlar pahalı fiyatlardan satılmaktadırlar. Aynı tür phaeo olarakta adlandırılır.Türkiyede bulunması oldukça güçtür.

Zebra ispinozu bakımı mutasyon üretimi ile oldukça zevkli ve her yeni doğan yavru ile heyecan verici olan bir hobidir
Alıntı:www.evcildostlugu.com
Sorularınız İçin Lütfen Özel Mesaj Atmayınız, Uygun Başlık İle Uygun Katagoriye Konu Açarak Sorunuz.[Resim: http://www.sultanpapaganlari.com/images/icons/uyari.gif]
 Konu: Cvp: Zebra İspinozu Mutasyonları
 Tarih: 15.07.2011, Saat:14:20
#2
Bilgilendirme için teşekküler.. Biraz uğraş verici bir tür gibi görünüyor..
KursunAsker, üyesi Sultan Papağanları - Sultan Papağanı Forum forumlarına 14.07.2011 tarihinde katılmıştır.
 Konu: Cvp: Zebra İspinozu Mutasyonları
 Tarih: 16.07.2011, Saat:17:27
#3
Paylaşım için teşekkürler...

Yahya SAYIN
Yaş : 37
Hobilerim;
Sultan - Sevda papaganı - Muhabbet kuşu Çiftlerim
ANTALYA

 Konu: Cvp: Zebra İspinozu Mutasyonları
 Tarih: 17.07.2011, Saat:22:24
#4
elinize sağlık..Abc1
 Konu: Cvp: Zebra İspinozu Mutasyonları
 Tarih: 17.07.2011, Saat:22:33
#5
Bence öyle hiç uğraş verici bir tarafı yok Smile Vik vik sesinden başka ses çıkarmayan ve üreme isteği çok yüksek olan ve yavru yetiştirmeyi çok seven bir türdür zebra ispinozları Smile
Mustafa / Eskişehir / Yaş:30
 Konu: Cvp: Zebra İspinozu Mutasyonları
 Tarih: 10.09.2012, Saat:16:26
#6
Paylaşım için teşekkürler..
 Konu: Cvp: Cvp: Zebra İspinozu Mutasyonları
 Tarih: 10.09.2012, Saat:20:34
#7
(17.07.2011, Saat:22:33)xTHRee demiş ki: Bence öyle hiç uğraş verici bir tarafı yok Smile Vik vik sesinden başka ses çıkarmayan ve üreme isteği çok yüksek olan ve yavru yetiştirmeyi çok seven bir türdür zebra ispinozları Smile

olaya çok basit bir yaklaşım olmuş yorumunuz. buz dağının görünen kısmı öyle,mevzu çok derin.
 Konu: Cvp: Zebra İspinozu Mutasyonları
 Tarih: 10.09.2012, Saat:22:52
#8
Aslında resimleri olsa daha hoş olmazmıydı serhat Smile
 Konu: Cvp: Zebra İspinozu Mutasyonları
 Tarih: 08.10.2012, Saat:11:02
#9
slm arkadaşlar aranıza yeni katıldım bende uzun yıllardır hint bülbülü bakıyorum(zebra ispimnozu) her çeşit yavru aldım beyaz,parçalı ,siyah ve kahve renci ama gel gelelim siyah yanaklısını hiç alamadım. bu konuda bilgisi olan arkadaş varsa yada siyah yanaklı satıyorsa yardımcı olabilirmi şimdiden teşekkürler....
Bir gün kıyamet kopar çöker karanlık
ALLAH bizi affetmez çok günah aldık
Sevenler ayrılamaz,bir plan yaptık
Tüm ÇARŞI cehenneme kombine aldık.


Özel Mesaj İle Yardım Talebi Yasaktır!
 Konu: Cvp: Zebra İspinozu Mutasyonları
 Tarih: 08.10.2012, Saat:11:26
#10
evet fotolar eminim benim gibi kanatlı cahili biri için fikir verici olabilir.
paylaşıma teşekkürler Serhat
Allah Sultan Papağanlarımızla Muhabbetimizi Bozmasın
.......................... ve ................................
Sultanlarımızın İniş Takımlarına Zeval Vermesin İnşallah Clap

... Heart Sultan ' Hacı ŞakiR ' Heart ...
( Lutino, Yaklaşık 1 Yaş )
 


Zebra İspinozu Mutasyonları konusu
Zebra İspinozu Mutasyonları  Konusunun Linki Direk Link
Zebra İspinozu Mutasyonları  Konusunun HTML Kodu HTML Link
Zebra İspinozu Mutasyonları  Konusu BBCode Linki BBCode Link
Zebra İspinozu Mutasyonları  Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  gökkuşağı ispinozu hasan1979 11 1,663 26.12.2016, Saat:20:32
Son Mesaj: Hakan TAN
  Teraryumda zebra ispinoz onurquel 21 3,041 18.02.2016, Saat:14:40
Son Mesaj: onurquel
  Jumbo ispinozu nasıl bir kuştur? Harun 55 2 1,176 03.10.2015, Saat:23:22
Son Mesaj: Alpdna
  Yeme düşmeye hazırlanan zebra yavruları. zorlubey 4 1,188 10.02.2015, Saat:21:54
Son Mesaj: zorlubey
  zebra ispinozum hasta lütfen yardım edin glsn 4 1,151 28.08.2014, Saat:19:03
Son Mesaj: Rika25
  Zebra İspinozu Üreme Mustafamert 0 1,013 27.06.2014, Saat:21:24
Son Mesaj: Mustafamert
  Zebra İspinozu Üretimi(Hint Bülbülü) Alpdna 11 9,773 07.06.2014, Saat:22:02
Son Mesaj: kayra
  Kesik boyun İspinozu yumurtayı zemine yapıyor worm32 4 2,153 09.12.2013, Saat:05:14
Son Mesaj: worm32
  Çilek ispinozu xıdır 1 1,406 27.09.2013, Saat:10:39
Son Mesaj: Mardukhan
  çilek ispinozu ßurak 1 1,473 27.09.2013, Saat:07:55
Son Mesaj: xıdırBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
DMCA.com Protection Status