• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yurtlarda kalan Suriyeliler çadırkente naklediliyor
#1
Yurtlarda kalan Suriyeliler çadırkente naklediliyor

Ülkelerindeki olaylardan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Osmaniye'deki öğrenci yurtlarına yerleştirilen Suriyelilerin Cevdetiye Beldesi'nde kurulan çadırkente nakilleri başladı.


Ülkelerindeki olaylardan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Osmaniye'deki öğrenci yurtlarına yerleştirilen Suriyelilerin Cevdetiye Beldesi'nde kurulan çadırkente nakilleri başladı. Yaklaşık bir aydır Fen Lisesi Yurdu ve Atatürk Öğrenci Yurdu'nda kalan 500 Suriyeli sığınmacı, Cevdetiye'deki çadırkentin tamamlanmasının ardından buraya nakledilmeye başlandı.


Adana'nın Ceyhan ilçesi ve Gaziantep'in İslahiye ilçesinden otobüs ve minibüslerle getirilen, aralarında yaşlı ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 2 bin Suriyeli sığınmacı da Cevdetiye'deki çadırkente yerleştiriliyor.


Çadırkente girerken zafer işareti yapan Suriyeliler, kayıt işlemlerinin ardından çadırlarına yerleştiriliyor.


Bazı çalışmaların halen sürdüğü çadır kentte, sığınmacılar için yatak ve nevresimler sabah saatlerinde getirildi. Çadırkentin giriş kapısında da geniş güvenlik önlemi alındı.


249 dönüm arazi üzerine kurulan 2 bin çadırlık Cevdetiye çadırkentinde 10 bin Suriyeli sığınmacının konaklaması planlanıyor.


Bu arada, Osmaniye'de YURTKUR öğrenci yurdunda kalan yaklaşık bin Suriyeli'nin ise bugün minibüslerle İslahiye'ye gönderileceği öğrenildi.


Bir yandan Suriyelilerin nakilleri devam ederken, boşaltılan yurtlarda yeni eğitim öğretim dönemi için temizlik işlerinin de başladığı görüldü. YURTKUR öğrenci yurdunun çevre duvarında boyama çalışmaları başlatıldı.


Kaynak: AAKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Demlikte Kalan Çayı Atmayın Alpdna 0 657 04.05.2013, Saat:17:04
Son Yorum: Alpdna
  Suriyeliler kampta olay çıkardı. 2 asker yaralı redrock 0 653 14.11.2012, Saat:20:55
Son Yorum: redrockKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi