• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yumurta yumurta başım dertte
#1
Merhaba arkadaşlar.. Sultan papaganım bundan 1 ay önce yumurta bıraktı ama içleri boş.. Zamanla üstüne oturmayı da azalttı ve en son yumurtalaran bır tanesı kırılmış bende yuvalıktan aldım kırılmış olanı.. Ertesi gun baktım ki bir tane daha bırakmış yumurta ve tüm gün üstünde oturuyor. Bu yenı bıraktığı yumurta dolu olabılır mı? Yoksa ben boş ve kırık olan yumurtayı aldım dıye mi bu tepki? Ayrıca 4-5 yumurta bırakıyorlar ortalama bunun devamının geleceğinimi anlamalıyım bu yeni yumurtadan?

#2
aylacım merhaba, öncelikle çiftleşme oluyor değil mi? bir ay önce bıraktığı yumurta demişsin, o yumurtaları ne zaman kontrol ettin, kaçıncı günde kırılmıştı da içi boştu? diğer yumurtalar nasıldı, hiç oluşum var mıydı? neden boş olduklarını tespit etmeye çalışalım öncelikle.
eğer dış koşullardansa bu kuluçkada da çiftleşme varsa tabi ki yavrular gelecektir. ortamın sıcaklığı 23 derecelerde olmalı, mümkünse ısınma sağladığınız kalorifer, petek vs. ne varsa üzerine ya da yakınına bir kasede su bırak, nemli ortam sağlansın. anne ve baba sultana da gıda takviyesini ihmal etme.

daldarınız bol olsun Angel
#3
merhaba.. malesef çiftleşme olmadı ve pek anlaşamıyorlar işin aslı,şimdilik manzara bu.8-9 aydır birlikteler baya bi zaman tanımama rağmen bu sorunu henuz asamadılar.. 25. gunu geçmişti kırılan yumurta ve içi boştu.. gıda takviyesi olarak meyveler ve ayrıca sularına vitamin katıyorum.Kalorifere yakın tutuyorum kafesin bulunduğu odayı soğutmamaya özen gösteriyorum. Eski yumurtaları henüz almadım tamamen yatmayı bıraktıktan sonra alırım dıye düşünüyordum ki kırılanı aldıktan sonra yeni bir yumurta gelınce yıne elleyemedım diğerlerine ama alacağım bir kaç güne eskileri.. 2 gundur kuluçkada yuvalıktan neredeyse cıkmıyor yenı yumurtadan sonra ama ben çiftleştiklerini henüz göremedim. Gagalarını bırbırlerıne tokusturuyorlar bu iyimi kötümü onu da anlayamıyorum ama genel olarak birbirlerini kovalıyor benım sultanlarım Dodgy şimdi ne yapmalıyım bu yenı yumurtanın 1 haftasının dolmasını bekleyıp kontrol mu etmelıyım? daha sonra eski yumurtaları alıp atmalı mıyım? psikolojisimi bozuldu hayvanında ben yumurtaları aldıkça yumurtluyor buna anlam veremedım.

#4
Çiftleşme olmadığına emin misin, sen yokken çiftleşmiş olabilirler. Çiftleşme yoksa doğal olarak yavru olmayacaktır, kızgınlık yumurtası yapmıştır. Eski yumurtaları çıkart, madem 25 gün olmuş.. Keske 22. Günde alıp uygun şekilde kabuğu çatlatıp kontrol etaeydin, belki dolulardı ve kalsiyumu fazla aldıysa anne, nem de azsa kıramamış olabilirler yumurtayı. Çift olduklarına emin misin peki? Video yükler misin? Erkek ötüp kur yapıyor mu ? Dişiyi çok yormamalısın, bu yumurtlaması bittikten sonra yuvalığı kaldır bir süre.

daldarınız bol olsun Angel
#5
belki ben yokken çiftleşmiş olabilirler doğru.Yumurtlara 22.gunden sonra ellememe sebebim petshopcunun bi kaç gün daha bekle sureklı ustune oturmadıkları için normal zamandan biraz daha geç çıkabilir demişti. ama şimdi daha farklı davranıcam sanırım. yenı yumurta 1 haftayı tamamlaynca ışıkta kontrol edeceğim. Şuanda yumurtalardan kuş çıkmasını bıraktım artık bu sahte yumurtalara nasıl son verebilirim.. Sanırım dediğin gibi yuvalığı bu yumurtanın dolu veya boşluğuna göre kaldıracagım bir süre.. umarım yumurtaların devamı gelmez.. en yakın zamanda videolarını yükleyeceğim.

merhaba şimdi yuvalığa baktımda bır yumurta daha bırakmış! 2-3 tane daha gelicek demektir bu! ne yapmalıyım Huh kuşuma bişey olmaz değil mi? Kararsiz

#6
(15.01.2013, Saat:22:37)solarez Adlı Kullanıcıdan Alıntı: belki ben yokken çiftleşmiş olabilirler doğru.Yumurtlara 22.gunden sonra ellememe sebebim petshopcunun bi kaç gün daha bekle sureklı ustune oturmadıkları için normal zamandan biraz daha geç çıkabilir demişti. ama şimdi daha farklı davranıcam sanırım. yenı yumurta 1 haftayı tamamlaynca ışıkta kontrol edeceğim. Şuanda yumurtalardan kuş çıkmasını bıraktım artık bu sahte yumurtalara nasıl son verebilirim.. Sanırım dediğin gibi yuvalığı bu yumurtanın dolu veya boşluğuna göre kaldıracagım bir süre.. umarım yumurtaların devamı gelmez.. en yakın zamanda videolarını yükleyeceğim.

merhaba şimdi yuvalığa baktımda bır yumurta daha bırakmış! 2-3 tane daha gelicek demektir bu! ne yapmalıyım Huh kuşuma bişey olmaz değil mi? Kararsiz

ilk kuluçkada belki de deneyimsizlikten boştur yumurtalar, ya da yatmadıkları için hiç gelişmemiştir. ben de dün çıkması gereken yumurtamı bugün kırdım, fakat boştu. ama kuluçkadaki diğer 3 yumurta doluydu. şu an yavrularım var. elleme bence, bitirsin yumurtlamayı, rahatsız etme, sıcak tutup gıda takviyelerine devam et. günleri iyi hesapla ve ilk yumurtadan 19-20 gün sonra eline alıp incele, eline de doktor eldiveni tak kokun sinmesin. belki de doludurlar. eğer çıkmazsa 21. ya da 22. gün kırmak için al yumurtayı. şu an işaret koyabilirsin belki, anne baba dışarıdayken yumurtanın üzerine, yumurta sırasını yazabilirsin küçük bir işaretle. belirleyici olsun. bakalım eğer çıkmazlarsa, kaldır yuvalığı bahara kadar. gıda takviyene devam ettiğin, yemlenmesinde sorun olmadığı ve kalamar kemiği koyduğun sürece bir şey olmaz. zayıf düşmesin önemli olan..videonu bekliyorum bakalım gerçekten erkek mi diğeri Smile

daldarınız bol olsun Angel


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yumurta maması Baylan 9 229 11.07.2017, Saat:21:24
Son Yorum: Baylan
  yumurta dışında hiç bi şey yemiyor koti 1 107 22.05.2017, Saat:01:18
Son Yorum: SedatCengaver
Wink Yumurta beşledi :) Emrullah 8 317 12.03.2017, Saat:02:36
Son Yorum: Emrullah
  Bos yumurta sorunu nwa806 2 216 03.03.2017, Saat:18:02
Son Yorum: nwa806
  3. yumurta gelmemesi usmanefendii 2 435 15.06.2016, Saat:10:26
Son Yorum: hks
  yumurta kontrolü kaçıncı gün yapılır ? usmanefendii 6 657 08.06.2016, Saat:17:54
Son Yorum: Emirrr
  Yumurta Yemi furkan26262 1 461 16.05.2016, Saat:01:13
Son Yorum: ikbal2121
  İlk Yumurta eneskaradeniz 11 937 24.03.2016, Saat:12:23
Son Yorum: eneskaradeniz
  20 gün oldu yumurta çıkmadı kendim yumurtayı açayım mı? sultanlarr 11 1,080 05.03.2016, Saat:12:27
Son Yorum: Baalzamon
  8 günlük yumurta dolu boş olduğu anlaşılır mı ? sultanlarr 1 574 21.02.2016, Saat:21:17
Son Yorum: deeppointKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi