• Derecelendirme: 3/5 - 4 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yumurta Tıkanması ve Yumurtlama Zorluğu (Genel)
#1
Hangi kuşlar genellikle yumurta tıkanması ve yumurtlama zorluğu ile karşılaşırlar ?

Yumurta tıkanması riskini artıran birkaç faktör bulunmaktadır:

Küçük Cinsler: Yumurta tıkanması; muhabbet kuşları, cockatiel, kanarya ve ispinozlar gibi küçük kuşlarda daha sıklıkla görülmektedir.
Güçlü Bağlılık: Risk, tek yaşayan ve sahiplerine aşırı bağlanan dişi kuşlarda daha yüksektir. Aynalara veya belirli oyuncaklara aşırı bağlılık gösteren kuşlar, yumurta tıkanmasına daha fazla yakalanmaktadırlar.
Kuluçka sayısı: Plansız üretim uygulamalarının sonucu olarak tekrar tekrar kuluçkaya yatırılan (mesela, yumurtalar veya yavru kuşlar gereğinden daha kısa sürede yanlarından alındıklarında, uygun mevsimlerin dışında üretim yapıldığında) veya aşırı yumurtlayan kuşlarda çoğunlukla yumurta tıkanması ile sonuçlanan sağlık problemleri oluşabilir.
Yaş: Çok genç kuşlar ilk yumurtladıklarında, daha "büyük" kuşlara oranla genellikle yumurtlama zorluğuna yakalanırlar.
Üreme sağlığı: Önceden kusurlu veya yumuşak kabuklu yumurtalamaya eğilimli olduğu bilinen, üreme problemleri yaşayan kuşlar yumurta tıkanmasını daha sıklıkla yaşarlar.
Kötü beslenme: Yalnızca tohumlarla beslenen veya kalsiyum, A vitamini, protein, E vitamini ya da selenyum eksikliği olan kuşlarda daha yüksek risk bulunmaktadır.
Genel sağlık durumu: Yumurta tıkanması, aşırı şişmanlık veya egzersiz eksikliği gibi diğer sağlık problemleri bulunan kuşlarda daha fazladır, bunlara ek olarak uygunsuz sıcaklıklar gibi çevresel koşulların yarattığı stres altında bulunmak da etkili olmaktadır.
Yumurta anormallikleri: Doğru konumda olmayan, fazla büyük veya kusurlu, kırık, diğer yumurtalarla birleşmiş bir yumurta da neden olur.
Kalıtım: Kuşların genetik yoluyla taşıdıkları belirli karakteristikleri yumurta tıkanması yönünden etkili olabilmektedir.

Yumurta tıkanmasının ve yumurtlama zorluğunun belirtileri nelerdir ?

Durumun ağırlığına bağlı olarak çeşitlilik göstereceklerdir; aşağıdaki belirtiler görülebilir:
Karın gerginliği
Kuyrukta aşağı yukarı inip kalkma veya sallanma
Kanat düşmesi (sarkması)
Hastalık belirtileri görülmesi
Stres
İştah azalması
Topallama, bacak felci (Yumurta, bacaklara giden sinirlere baskı yapar)
Karın şişliği
Kloak (Dışkılama) bölgesine yapışan dışkılar (kuş, dışkı geçerken kuyruğunu kaldıramaz)
Bozulmuş tüyler
Halsizlik
Güçlükle nefes alma (Takılmış yumurta, hava keselerine baskı yapar)
Kafes tabanında oturma
Üreme sisteminde olası sarkma (Üreme sisteminin iç kısmı, kloak (dışkılık) bölgesinden, pembe bir kütle halinde görünür biçimde dışarı çıkacaktır)
Nadiren ani ölüm

Tıkanma nasıl teşhis edilir ?

Veteriner hekim; klinik işaretleri, geçmişini, fiziksel davranışlarını, röntgenini ve/veya ultrasonu temel alarak teşhiş koyacaktır. Eğer kuş, çok stresli veya şoktaysa, daha ileri tanı yöntemlerine başvurmadan önce bu durumu dengelemek zorunludur.

Nasıl tedavi edilir ?

Tedavi; kuşun durumuna, belirtilerin ağırlığına, yumurtanın nerede saptandığına, tıkanma halinin ne zamandır sürdüğüne bağlı olarak değişecektir. Bu durum, tedavi ve müdahale edilmezse birkaç saat içinde ölebilen daha küçük kuşlar için (kanaryalar ve ispinozlar gibi) çok ciddidir.

Az düzeyde stres gösteren bir kuşun tedavisi aşağıdaki önlemleri içerebilir:
Nemin yükseltilmesi ve ortam ısısının 30-35 C dereceye çıkarılması
Dışkılığın yağlanması
Kalsiyum ve muhtemelen A,D ve E vitaminleri ile selenyum enjeksiyonu
Sıvı ve dekstroz takviyesi
Oksitosin veya arjinin vasotosin enjeksiyonu ya da prostaglandin jeli uygulaması. Bu ilaçlı tedaviler, üreme sistemindeki kaslarda kasılmaya neden olarak yumurtanın geçişini kolaylaştırabilir. Ancak bu ilaçlar, üreme sisteminde herhangi bir engel mevcutsa kullanılmamalıdır.

Çok ciddi şekilde etkilenmiş bir kuş, öncelikle şoka karşı tedavi edilerek stabil hale getirilmelidir. Sakinleşmesinin, dengelenmesinin ardından aşağıda belirtilen gerekli diğer tedavi yöntemlerine geçilebilir:
Antibiyotik uygulamaları ve mümkün olduğunca kısa süreli kortikosteroidler
Hekim tarafından parmaklarla hafif baskı uygulanarak yumurtanın çıkarılması. Bu işlem anestezi gerektirebilir.
Sarkmış dokuların temizlenmesi ve düzeltilmesi/iyileştirilmesi
Ovocentesis: Sıkışmış yumurtanın içeriği; kloak (dışkılık) bölgesinden görünebilir durumda ise oradan veya görünmüyorsa karın bölgesi derisinden ulaşılarak bir iğne yardımı ile boşaltılabilir. Bu işlem yumurtayı küçülterek geçişi kolaylaştıracaktır.
Üreme sistemi zarar görmüşse, yumurta üreme sistemi dışında oluşmuşsa (ektopik yumurta) veya herhangi bir fiziki engel mevcutsa karın ameliyatı gerekli olabilir.
Antibiyotiklerle, sıvılarla itinalı bakım, uygun ortam ısısı ve nemi sağlanması ve beslenme desteği

Ortaya çıkabilecek olası sorunlar nelerdir ?

Çoğunlukla kanaryalar ve ispinozlar gibi küçük kuşlar birkaç saat içinde tedavi edilmezlerse şok ve ölümle sonuçlanabilir. Ayrıca, aşağıda belirtilen diğer sorunların da oluşması muhtemeldir:
Sıkışan yumurta, böbreklere basınç yaparak onların görevini ve dolayısıyla kuşun sağlığını etkiler.
Yumurta kuşun içinde iken kırılırsa yaşamını tehdit edecek peritonit (karın boşluğunda ciddi bir ağrılı şişlik) meydana gelebilir.
Oksitosin, arjinin vasotosin veya prostaglandinler, üreme sisteminde parçalanmaya ve ölüme götürebilen kuvvetli kasılmalara neden olabilirler.
Sürekli gerilmeler, üreme sisteminin veya kloakın (dışkılık) sarkmasına sebep olabilir. Bu durum; enfeksiyon, kabuklaşma (ki bu gelecekte yaşayacağı yumurta tıkanmasında daha ileri problemlere yol açar) veya yumurtada peritonitle sonuçlanabilir.

Önlenebilir mi ?

Aşağıdaki önlemler alınarak risk azaltılabilir:
Doğru beslenme sağlama
Üretimin zamanlaması, uygun yaşta üretim gibi doğru üretim tekniklerinin kullanımı, genetik bozuklukları olan kuşların üretimden çekilmesi, doğru ve sağlıklı çevre koşullarının sağlanması
Aşırı kuluçkanın önlenmesi
Yeterli egzersiz sağlanması ve şişmanlığın, yağlanmanın önlenmesi
Yumurtlamayı önlemek için hormon tedavisi
Yumurtlamanın sürekli olarak engellenmesi amacıyla üreme sisteminin alınması için kısırlaştırma ameliyatı. Bu ameliyat, kuşların çok küçük boyutlarda olmaları ve üreme sistemlerinin hassaslığı nedeniyle yüksek risk taşıyan bir yöntemdir.
ALINTIDIR.


Kaynak Belirtmeden ALıntı Yapmayınız http://www.sultanpapaganlari.com

Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.

Fotoğraf Yüklemek İçin Tıklayın.!
#2
Eline sağlık kardeşim teşekkürler.

#3
Bu olayın kuşa çok acı çektirdiğini bilirim..

Teşekkürler..

KursunAsker, üyesi Sultan Papağanları - Sultan Papağanı Forum forumlarına 14.07.2011 tarihinde katılmıştır.
#4
dişi kuş istemememin tek nedenidir bu yumurta tıkanması. zamanında bir muhabbet kuşumu kaybetmiştim. hem o çok acı çekti hem biz çok üzüldük. ve sultan papağanımın dişi olmasını da bu yüzden istemiyorum. ödüm kopuyor yumurta tıkanması olacak diye. hoş eşi yok. ancak kızgınlık yumurtası olur fakat yine de çok tedirginim. veterinere götürdüm genel bir muayene ettirdim sağlığı iyi. yumurta tıkanması sultan papağanlarında pek olmaz dedi. ne derece doğrudur bilmiyorum. ona çok alışmış olsam da sevsem de hala aklımın bir köşesinde ya birgün yumurtlarda tıkanırsa naparız diye. offfff. Sad

1 sultan(pied) Male *Zibidi*
1 muhabbet Male *Fıstık*


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yumurta berkayyaman67 1 49 18.07.2017, Saat:13:35
Son Yorum: ademusta
  Yumurta ravzayilmaz29 10 228 13.07.2017, Saat:21:24
Son Yorum: ravzayilmaz29
  Yumurta :) ravzayilmaz29 3 93 13.07.2017, Saat:09:56
Son Yorum: ravzayilmaz29
  Tünekten yumurtlama tastt001 0 55 08.07.2017, Saat:19:54
Son Yorum: tastt001
  Yumurta berkayyaman67 2 116 08.07.2017, Saat:01:06
Son Yorum: SedatCengaver
  Yumurtlama ravzayilmaz29 6 138 28.06.2017, Saat:01:19
Son Yorum: emrah.b
  İlk yumurta berkayyaman67 9 225 23.06.2017, Saat:01:00
Son Yorum: berkayyaman67
  Kuluçka ve Yumurtlama Döneminde İshal ? emrah.b 14 412 11.06.2017, Saat:18:00
Son Yorum: emrah.b
  Ilk yumurta Ömer94 6 206 11.06.2017, Saat:00:41
Son Yorum: Ömer94
  Yumurta ve yavrular hakkında soru. emrah.b 9 299 02.06.2017, Saat:16:35
Son Yorum: SedatCengaverKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi