• Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni gelen sultanım hakkında yardımlarınızı bekliyorum.
#1
Arkadaşlar tek tek yazayım merak ettiklerimi forumda pek göremedim bu soruların cevabını .

kuşumuz bize hediye geldi tam 1 hafta oldu (daha önce balkona koydugum kanaryam kacmıştı ve ozamandan beri cok üzüldügüm icin bir dost almamıştım 2-3 sene geçti)

1.kuşumun resmini atacagım pearl oldugunu düşünüyorum 6 aylık denildi bana hediye getiren (oda anlamaz para verip almış) bana ortalama kac aylık oldugunu söyleyebilirmisiniz.
2.bana tam olarak türünü ve cinsiyetini söyleyebilirmisiniz.
3.hicbir türlü meyve yemiyor . yemlige koyuyorum yere atıyorum tellere takıyorum gelip yemiyor . tek yedigi çekirdek ve taze üzüm yapragının dalı (yaprak degil yapragın dalı) bahçemizde mevcut . neden yemiyor sitede okudum verilmesi gerekenleri bi cogunu verdim yemedi .
4.elime geliyor kendini sevdiriyor arada ısırıyor ama can yakmıyor . kafesten cıkartıyorum ucuyor omzuma geliyor arada hafifce havaya atıyorum (nazikce) ucuyor 10-15 saniye geliyor konuyor omzuma veya bi yere . sakıncası var mı ? ve gecen gün ucarken dolaba carptı ama cok sukur bi sorun cıkmadı . sultanların genel özelligimidir ucarken bi yere carpmak bizim hayta da mı sorun var ?
5.adana cok sıcak bi memleket bilirsiniz az cok ben ilk günler bilincsizce hayvana en kısık modda fan acıyordum serinlesin diye . arada klimalı odaya alıyoruz . 2-3 saat (bu 2 olay zararlımıdır) gece pencere acık yerde yatıyor sıcak odada yatsa sorun olur mu . (oda harbi sıcak insan 10 dk da terliyor balkon kapısı acık ordan hava geliyor.) veya 24 de acık klimalı odada yatsa sorun olur mu ? (okudum avusturalya cinsi kuşmuş bunlar çöl iklimi sever dedim soguk odada yatırmadım hic paso sıcakta Smile )
6.bahcemizden rahatlıkla solucan ve cekirge toplayabilirim zararlımıdır ? (henüz vermedim)
7.bi ara acebek yedi (fasulya türü) sadece meyvesini yedi yani icinde ki tohumu . artık onuda yemiyor . ama baya bi yemişti 2 avuc kadar . (neden yemiyor sorun nedir?)
8.cinsiyetini bilemedigimden isim koyamadım Acik-agizli-gulumseme erkek olursa prophet(prafıt) kız olursa tweety(tvitiy) tercihim Smile
9.bi ara yanımda uyuttum (kafesi baş ucuma koydum) gece diş gıcırdatması gıbı gıcırr gıcırr sesler cıkarttı korktum gagasında sorun mu var diye sonradan anladım saglık belirtisiymiş gercekten bi sorunu yok degil mi

kuşumla ilişkilerimde iyi dedigim gibi elimi iceri sokmadan parmagımı uzatıyorum geliyor kendini sevdiriyor kafasını yana yatırıyor yanaklarını sevdiriyor(kızarıklıklarını) kafesin kapagını acıyorum 20 sn fln ucup omzuma geliyor . ama henüz parmagıma cıkmıyor . ama omzumdan inmiyor maşallah Smile bunuda yorumlarsanız sevinirim beni sevdigimi yoksa herkese mi böyle yapar bunlar (baskasını deneme şansım olmadı bizimkiler korkuyor Blank )

cevaplar icin teşekkür ederim

2vcf5on.jpg
b7jny.jpg
6pp0lj.jpg[/size][/font]


#2
Mustafa kardeşim öncelikle küçük dostunla ömür boyu sağlıklı birliktelikler dilerim.

Sormuş olduğun sorulara öncelik verecek olursak sırasıyla benim cevaplarım şu şekilde;

1-Kuşunuz için mutasyon tahmininiz doğru, pearl mutasyonunun bir üyesi. Ancak pearl mutasyonunun da alt türleri vardır ve bu alt türünü öğrenmek istiyorsanız kuşunuzun daha net (mümkünse kafes dışında) fotoğraflarını paylaşmanız gerekiyor. Aynı şekilde cinsiyet ve yaş tahmini için de yakından çekilmiş fotoğraflar şart.
2-Yukarıdaki açıklamam aynen geçerli.
3-Sultan papağanları anlık psikolojilerine göre meraklı canlılar olabilir ama bir okadar da uyuşuk canlılardır. Vermiş olduğunuz meyve ikramlarını besin olarak algılamayıp tüketmeyebilirler. Yemelerini sağlamak için (bana göre) vermiş olduğunuz besini tüketecek bir sultan görmesi gerekiyor ki onun yenilecek birşey olduğunu hemen öğrenebilsin. Yada meraklı bir anına denk gelmesi gerekiyor tadına bakması için.
4-Kuşunuzun evcil olması çok büyük bir avantaj, (hatta nazar değmesin) elinizle yapacağınız ani hareketlerden mutlaka kaçının. Çünki ani bir hareket kuşunuzun size olan güvenini zedeleyebilir. Uçarken biryere çarpması da gözlemlenerek yorumlanması gereken bir olay diye düşünüyorum. Çünki bazı kuşlar eve yabancı oldukları için çarparken, bazı kuşlar ise düzgün uçamadıkları için çarpma olayını yaşarlar. Ancak uçup sizin omzunuza konması düzgün uçabildiğine işaret ediyor ve evdeki diğer objelere çarpması eve alışmadığı anlamına geliyor.
5-Bulunduğu ortamın sıcaklığı 24 derecenin altına düşmemeli, klimalı ortamlar kuşları çok rahatsız eder, çünki ilk olarak oda birden bire soğuduğu için anı ısı değişiklerine hassastırlar. İkinci olarak klima odanın nem oranını düşürür ve sultan papağanları yaşadıkları ortamda neme ihtiyaç duyarlar. Eğer klima olmayan ve sizi terleten odada sultan papağanınız kanatlarını vücudundan ayırmadan duruyorsa bu ortam onun için uygun olabilir. Ancak yine de sıcaklığa dikkat etmekte fayda var. Birde vantilatörü kesinlikle kuşunuza doğru tutmayın çünki ceryan etkisi yapıp kuşunuzun rahatsızlanmasına sebebiyet verir.
6-Sultan papağanları doğada bu tarz besinlerle beslenebiliyorlar ancak ne olur ne olmaz diye vermemek gerekir.
7-İlk etapta açlıktan yemiş olabilir, ardından beğenmediği için yememeyi tercih etmiştir.
8-İkisi de iyi seçim.
9-Omzunuzdayken ve aynı yastıktayken kulaklara dikkat edinSmile oyuncak sanıp ısırabilirSmile

Sizin sorularınızın dışında size birkaç tavsiyem olacak;

1-Kullanmış olduğunuz kafes muhabbet kuşları için uygundur. Sultan papağanları minimum 50 cm2 lik bir alana ihtiyaç duyar, yani en kısa sürede daha büyük boyutlu bir kafes almanız gerekiyor.
2-Kafeste kullanmış olduğunuz yemlikler yine muhabbet kuşları için uygundur, sultan papağanları bu tarz yemliklerde beslenme zorluğu çekerler, onlar için en uygunu kafes içine takılan direkt açık yemliklerdir, ortalama boyutları 5 cm2 olmalıdır.
3-Kafesinizde mutlaka ahşap yada kumlu tünek kullanmalısınız. (kumlu tünek tercihinizde piyasadaki tüneklere geçirilen zımpara kağıtlarını kesinlikle kullanmayın, üzerlerindeki yapışkan madde kuşlara zarar verebiliyor)
4-Kafesteki gaga taşını çıkartıp atın, onun yerine markalı ve iri taneli kalsiyum&mineral taşlarından kullanın.
5-Kalamar kemiği mutlaka kafeste bulunsun.
6-Beslenmesinde çekirdeğe ağırlık vermeyin, çekirdek haftada en fazla 20 yada 30 adet olmalı, fazlası kuşlarda yağlanmaya ve kalp krizine sebep olur.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar Smile

♂ Tombik-White Face Pied ♀ Fındık-Pied
♂ Babalık-White Face Pearl Split ♀ Beyaz-White Face Platinum Pied
♂ Oğluş-White Face Platinum Pied ♀ Vitaminsiz-White Face
♀ Albuş-Albino ♂ Kaju-White Face
♂ Topal Osman-Pied


Mikrop-Heavy Pied
Pamuk-White Face Pied
Sizi hiç unutmayacağım...
#3
çok teşekkür ederim bilgiler icin verdiginiz önerileri mutlaka degerlendirecegim Smile

kafes alma işlemini malesef şu an gercekleştiremem acil gereklimidir veya 5-6 ay sonra alsam sorun olur mu (üni kayıtları fln olacak yol masrafı baya gidecek bu aralar) kafesin icinde rahatlıkla gezebiliyor ve ben günlük olarak dışarı cıkartıp gezdiriyorum ucuruyorum.

bende cekirdek vermek istemiyorum ama baska bişe yemiyor Sad tohum cimlendirme deniyecegim en kısa zamanda.üzüm yaprak dalı da cok eşki tadına baktım zarar verir diye hep vermek istemiyorum tek onu yiyor .

ahşap tünekten kastınız ahşap dal ise onu taze taze agactan kesip dezenfekte ederek en kısa zamanda yapacagım .

yemlik ve gaga taşı 10-20 lira anca tutar alırım onları en kısa zamanda .

dedigim gibi abi eger gercekten saglıgına zarar verecekse kafes ayarlamaya calısayım 5-6 ay idare eder 1 yaşına gelene kadar sorun olmazsa böyle kalması benim icin şu aralar en azından daha iyi olur (kuşun 6aylık oldugunu düşünerek 6 ay dedim)

elimizde bu kafes büyüklügünde 4-5 kafes var acaba kesip birleştirmem bi sorun yaratır mı (elimizden gelir atolyemiz var hallederiz bi şekilde ) o iş hallolana kadar 3-4 gün ufak kafeste kalsa sorun yaratır mı


yordum sizide cok teşekkür ederim Smile fakat kardesim gibi görüyorum onu saglıklı olsun istiyorum bu yüzden aklımda cok soru var

bu arada resimleri yarın öglen atarım Smile#4
Kuşunuzun genel psikolojisi ve tüylerine fazla zarar gelmemesi açısından geniş kafes şart, elinizde bulunan diğer kafesleri birleştirmeniz mümkün ancak burada da birçok olumsuzluk çıkacak karşınıza. Mesela kafes tellerinden kesmeniz gereken yerler olduğunda bu yerler kuşun diline zarar verip beslenememesine sebep olur ve fark edilmezse kuşunuzu ölüme kadar götürür.
En temizi yeni bir kafes almak, forumdaki satış-takas ilanlarında kafeslerini satan arkadaşlar var, yada sahibi...com internet sitesinde size yakın çevrede bütçenize uygun ikinci el kafes arayabilirsiniz. Tabiki ikinci el kafeste paslanmış, boyasının çıkmamış olmasına özellikle dikkat etmelisiniz.
Ahşap tünek te doğal dallardan yapabileceğiniz gibi oklava, çıta vs gibi ürünlerden de yararlanabilirsiniz.

♂ Tombik-White Face Pied ♀ Fındık-Pied
♂ Babalık-White Face Pearl Split ♀ Beyaz-White Face Platinum Pied
♂ Oğluş-White Face Platinum Pied ♀ Vitaminsiz-White Face
♀ Albuş-Albino ♂ Kaju-White Face
♂ Topal Osman-Pied


Mikrop-Heavy Pied
Pamuk-White Face Pied
Sizi hiç unutmayacağım...
#5
teşekkür ederim ben en güzeli kafes alayım zarar gelmesin Smile

abi şimdi bi ölcüm yaptım yükseklik 51 cm . yanlamasınada 37.5

#6
Yükseklik açısından minimum değere yakın ancak kafesin derinliği ve genişliği kuşunuzu strese sokabilir. Ayrıca fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla kafesiniz çok eski ve paslanmış bir kafes. Paslı bölgelere gagasıyla tutunan kuşunuzun zerihlenmesi kaçınılmaz olabilir. Adana'da yanlış hatırlamıyorsam regülatör köprüsü yakınlarında yada öyle bir durağın orada ekonomik fiyatlara satış yapan bir yer vardı, oradan uygun birşeyler bulabilirsin. Aynı zamanda ikinci el ürünler de satıyordu yine yanlış hatırlamıyorsam.

♂ Tombik-White Face Pied ♀ Fındık-Pied
♂ Babalık-White Face Pearl Split ♀ Beyaz-White Face Platinum Pied
♂ Oğluş-White Face Platinum Pied ♀ Vitaminsiz-White Face
♀ Albuş-Albino ♂ Kaju-White Face
♂ Topal Osman-Pied


Mikrop-Heavy Pied
Pamuk-White Face Pied
Sizi hiç unutmayacağım...


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sultanım hasta yardım edin(fotoğraflı) Frkkya26 8 268 14.07.2017, Saat:00:17
Son Yorum: nil sip
  Bu kuş hakkında bilgi verebilir misiniz? Ciko61 0 79 13.07.2017, Saat:18:53
Son Yorum: Ciko61
  sultan papağanım hakkında aykaner 4 120 10.07.2017, Saat:18:16
Son Yorum: aykaner
  Cinsiyeti hakkında bilgi verirmisiniz Aytekin41 1 79 04.07.2017, Saat:10:24
Son Yorum: raifmeric
  25 Günlük Sultanım mama yemeyi kesti ExcLuve38 1 92 25.06.2017, Saat:17:40
Son Yorum: Zignarut
  Sultanım sürekli uyuyor ebruhatipoglu 11 283 12.06.2017, Saat:19:56
Son Yorum: harun3446
  Sultanım yeni kuşa sinirlendi mordecai 3 156 29.05.2017, Saat:02:11
Son Yorum: mordecai
  Yeni aldığım sultanım çok durgun mertarikan 3 139 29.05.2017, Saat:00:30
Son Yorum: SedatCengaver
  kanatlardaki düzensiz tüyler hakkında Ciko61 3 147 23.05.2017, Saat:00:04
Son Yorum: SedatCengaver
  önerilerinizi bekliyorum :) furkanxyz 2 130 22.05.2017, Saat:02:10
Son Yorum: furkanxyzKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi