• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yaşam, hayat koşulları.
#1
Thumbs Up 
Merhaba arkadaşlar. Ben yine kaynak bir bilgi vermek istiyorum. Sultan papağanlarının ortalama ömrü, 12 yıldır. Evde (kapalı ortamda) bakılan sultanın en fazla yaşama ihtimali, 10-12 yıldır Sad Fakat avusturalyadaki sokak kuşları olan sultanlar, bahce ve doga koşullarında en fazla 20 yıl yaşayabilir. Bazı kaynaklar 25-30 yıl yaşar desede bunların aslı yoktur genellikle bakım ile ilgisi vardır. Kötü bakılan sultan en fazla 10 yıl, çok iyi bakılan sultan ise 12-13 yıl yaşar...
Papağanlarımıza arada sırada Meyveler, çerezler vermeliyiz. Onlar sadece darı yiyerek beslenemez. Bazı kişiler vitaminsizce çeşme sularını takıyor (10 gun kalıyor), yemleride üflenmemiş boş kalıyor sade, anlamsız degersizce.. Maksak Hayvan beslemek olsun!

Şimdi sizlere besleme ve bakma ipuçlarını verecegim,
SU: En önemli şeydir canlılar için, fakat sadece su minik hayvanlarımız için yetersiz olabilir. Sizde benim gibi pis çeşme sularından değilde, Bizlerin içtiği markalı sulardan verin. Artı bunun içine ay da bir çeşit çeşit vitaminler ekleyin. (Sık sık vitamin kullanımını dogru bulmuyorum).
YEM: Sade, bimlerden alınmış basit darı yıgınlarındansa petshoplardan alınmıs ''çekirdekli'', ''meyveli' ve ''vitaminli'' yemlerden almalıyız. Biliyorum Pahalı olabilir ama hayvan besliyorsak gözden çıkarmamız gerekiyor!

EK BESİN(ARA ÖĞÜN): Yediklerimizden, örneğin armut yiyorsak sapını ve biraz bir kısmını kesip kafese koyabilir, (kumu ve kemiği eksik etmemek üzere), daha değişik yedigimiz ay cekirdeklerinden, ekmek ıcınden simitlerden verebiliriz...
Not: Sultanlar çok arsız ve bogazlı hayvanlar olabilir. BU nedenle yanlarında yediginiz zaman eminimki tepiniyorlardır Acik-agizli-gulumseme Onlara canları çekti diye cips, kola ve çay vermemeliyiz. Onlar için fazla kafein miktarı olur...(Canlarının çekmemesi için yanlarında yemeyin.)

İLLEDE KULUÇKA VEYA ÜREME DÖNEMİNDE OLMAK ZORUNDA DEĞİL , AYRICA VERECEGİM SALATALARDAN DA VEREBİLİRSİNİZ.

***Brokoliyi ve havucu haşlayıp kafese koyun. (ezmemeye gayrek gösterin ıslak ve şekli belirsiz yiyecekleri yemeyebilirler)
***arpa pirinç ve bulgur haşlayın özellikle pirinci çok severler! Çokta faydalıdır...
***Yumurta haşlayıp rendeleyin bu her zaman yapılması fakat pek yapılmayan bir şeydir...
***Marul ayrıca haftada bir olmak üzere verilebilir . Fakat fazla verilmemeli, çok faydalı olsada çabucak ishal yapabilir. İshalde bazen çok tehlikeli olabiliyor...
vs vs kendinizde böyle şeyler yapabilirsiniz...

HASTALIKLAR

Bilinmeyen ve o kadar kötü hastalıklar vardır ki...
örn: En çok karşılananı ishal. Basit densede ölüme götürür. (Evde her zaman tedbir olarak bulundurulmalıdır.. Olmadı acilen petshoptan almalısınız!!)

#2
katılıyorumAlkis

#3
eğer evimizde bir evcil bakıyorsak buna en iyi şekilde bakmamız gerekiyor...teşekkürler paylaşım için

Bir gün kıyamet kopar çöker karanlık
ALLAH bizi affetmez çok günah aldık
Sevenler ayrılamaz,bir plan yaptık
Tüm ÇARŞI cehenneme kombine aldık.


Özel Mesaj İle Yardım Talebi Yasaktır!
#4
teşekkürler bunlar sokak kuşlar mıymış ben de ormanda yaşıyorlar sanıyordum Acik-agizli-gulumseme

#5
paylaşım için teşekkürler Smile onların sokak kuşu sultanlarsa bizimde serçelerimiz var Acik-agizli-gulumseme

'' Söz Bitti Şimdi Susma Zamanı ! ''
#6
paylaşım için teşekkürler AlkisKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kafes dışı yaşam baysan 13 1,104 29.01.2016, Saat:16:28
Son Yorum: AçelyaKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi